12 produktów spożywczych, które mogą wpływać na stan zdrowia jamy ustnej

17 października 2021

Jeśli spojrzeć na alei żywności dzisiaj, prawie każda etykieta produktu ma jakąś wzmiankę o wartości odżywczej. Niskotłuszczowe! Bez cukru! Dobre źródło wapnia! Przy tak dużej uwadze skupionej na tym, jakie pokarmy są dla Ciebie zdrowe, a jakie niezdrowe, często zapomina się o tym, jakie pokarmy wpływają na zdrowie Twojej jamy ustnej. O ile nie jesteś w gabinecie dentystycznym, prawdopodobnie nie zastanawiasz się zbytnio nad różnymi sposobami, w jakie żywność i napoje mogą wpływać na Twoje zęby, ale rzeczy, które jemy i pijemy każdego dnia, mają na nie wpływ.

Poniżej przedstawiamy 12 produktów żywnościowych, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie Twojej jamy ustnej - i nie wszystkie z nich są niezdrowe.

Czy to oznacza, że odbieramy Ci to, co faktycznie możesz jeść? Zdecydowanie nie jest to naszym zamiarem. Mamy nadzieję, że uświadomimy Ci, jakie pokarmy mogą negatywnie wpływać na zdrowie Twojej jamy ustnej i zaproponujemy sposoby na zminimalizowanie tych skutków.

1. Jabłka

Zaskoczony? Jabłka mogą być zarówno korzystne, jak i szkodliwe dla zdrowia Twojej jamy ustnej, jeśli nie zachowasz ostrożności. Zobacz Korzyści zdrowotne jabłek, aby zapoznać się z pełną listą korzyści zdrowotnych. I choć jabłka przynoszą wiele korzyści zdrowotnych i wytwarzają ślinę, która pomaga zmywać cząstki jedzenia i zabija bakterie, zawierają również dużo kwasu, który może przyczynić się do erozji szkliwa, jeśli nie jest spożywany ostrożnie. Jak wskazuje artykuł, należy pić wodę i myć zęby po zjedzeniu tych owoców.

2. Owoce cytrusowe

Te owoce są często pełne kwasów, które mogą pozbawić Twoje zęby. Zdecydowanie wypłucz dokładnie usta po zjedzeniu jakichkolwiek owoców cytrusowych.

3. Owoce w puszce

Owoce w puszce są zazwyczaj nafaszerowane dodatkowym cukrem - głównie znajdującym się w syropie - o którym wiemy, że jest szkodliwy dla naszych zębów. Wybierając owoce w puszce, szukaj owoców w lekkim syropie.

4. Chleb

Chleb negatywnie wpływa na zdrowie Twojej jamy ustnej z trzech powodów:

    Chleb zawiera cukier, który może powodować rozwój bakterii w jamie ustnej. Chleb jest lepki i może dostać się za i pomiędzy Twoje zęby. Chleb tostowy może być zbyt twardy dla Twoich zębów, co może prowadzić do ich złamania. Unikaj twardej skórki i wybieraj pieczywo lekko tostowe.

Dodatkowo, jedząc chleb, upewnij się, że po jego zjedzeniu używasz nici dentystycznej i wypłucz usta wodą, aby nie pozostały w nich żadne cząstki jedzenia.

5. Popcorn

Ilu z nas zawsze musi mieć kubełek popcornu w kinie? Zgaduję, że całkiem sporo. Ta maślana przekąska jest właściwie dobrze znana z tego, że utknęła w naszych zębach. Kiedy tak się dzieje, w jamie ustnej powstają bakterie. Upewnij się, że masz trochę wody pod ręką, kiedy jesz tę pyszną przekąskę.

6. Chipsy ziemniaczane

Podczas gdy chipsy ziemniaczane wydają się lekkie i nieszkodliwe, wydłużony czas, jaki spędzamy na żuciu tej przekąski, zachęca jej cząsteczki do utknięcia między zębami, powodując powstawanie bakterii. Ponownie, po zjedzeniu chipsów ziemniaczanych należy dokładnie wypłukać jamę ustną i użyć nici dentystycznej.

7. PB&J

To pewnie nie jest niespodzianką, ale masło orzechowe i galaretka to bardzo lepkie substancje, często z dużą ilością cukru. Te pokarmy nie tylko odżywiają bakterie, ale ułatwiają im przyleganie do naszych zębów. Jako proste rozwiązanie, poszukaj naturalnego masła orzechowego bez dodatku cukru.

8. Ocet

Wysoko kwaśny składnik stosowany w wielu produktach spożywczych, takich jak marynowane warzywa i sos sałatkowy, ocet powinien być stosowany z umiarem. Może on być czynnikiem wywołującym próchnicę zębów.

9. Kukurydza na kolbie

Choć jest to pyszne danie, wgryzanie się w kukurydzę na kolbie może spowodować pęknięcie lub rozluźnienie wypełnień i uszczelniaczy lub uszkodzenie drutów i zamków stosowanych w aparatach ortodontycznych. Ponadto, w przypadku osób posiadających protezy zębowe, gryzienie kukurydzy na kolbie może spowodować przemieszczenie się protezy. Aby zapobiec tym zjawiskom, zeskrob kukurydzę przed jedzeniem.

10. Sos do makaronu

Ciemnoczerwony kolor może pozostawić plamy na Twoich zębach. Podczas jedzenia pij dużo wody.

11. Mięso

Mięso to kolejna potrawa do żucia - i często zawierająca cukier - która często może utknąć między zębami i tam pozostać, sprzyjając próchnicy. Jeśli nie możesz umyć zębów po jedzeniu, żuj gumę bez cukru, aby pomóc w wypłukaniu cząstek jedzenia, które pozostały w jamie ustnej.

12. Cukierki

Choć każdy wie, że ilość cukru w słodyczach jest szkodliwa dla naszych zębów, najbardziej szkodliwe są twarde i kruche cukierki, ponieważ trzymamy je w ustach przez długi czas i często mogą utknąć między zębami. Jeśli masz ochotę na słodycze, wybierz zamiast nich ciemną czekoladę, ponieważ jest ona często najbardziej miękka dla zębów.

Jak widzisz, gdyby kiedykolwiek istniał przykład tego, dlaczego musimy nitkować i szczotkować zęby, byłby to właśnie ten przykład. Tak wiele pokarmów, które spożywamy regularnie, może negatywnie wpływać na zdrowie naszej jamy ustnej.

Poniżej znajduje się infografika autorstwa Bright Side Dental & Orthodontics, która wyjaśnia więcej:

Musimy upewnić się, że nitkujemy i szczotkujemy zęby codziennie, zwłaszcza po spożyciu któregokolwiek z tych pokarmów. Odczekaj co najmniej 30 minut do godziny po jedzeniu, zanim umyjesz zęby. Nie chcesz, aby cząsteczki jedzenia dostały się do zębów i dziąseł. Zamiast tego wypłucz usta wodą po spożyciu któregokolwiek z tych pokarmów i odczekaj wyznaczony czas, zanim wrócisz i umyjesz zęby. Pamiętaj, aby zaplanować regularne przeglądy stomatologiczne w ciągu roku. Często dentyści mogą dotrzeć do miejsc, do których my nie możemy dotrzeć, jak wyjaśniono w części Zapobieganie chorobom dzięki regularnym badaniom stomatologicznym.

Listę pokarmów korzystnie wpływających na zdrowie jamy ustnej znajdziesz w artykułach 8 Foods for Healthy Teeth i Eat Right for Better Oral Health.

Autor

Michał Sowiński

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować