3 najważniejsze problemy ze zdrowiem jamy ustnej i sposoby zapobiegania im

2 września 2020

Ostatnio bad przeprowadzone przez The Health Policy Institute, oddział badawczy American Dental Association, wykazało, że trzy najważniejsze problemy zdrowotne jamy ustnej, z którymi borykają się obecnie Amerykanie, to suchość w jamie ustnej, trudności z gryzieniem i żuciem oraz ból.

Suche usta

Spośród 15 000 ankietowanych we wszystkich stanach, głównym problemem była suchość w ustach (zwana również kserostomią), a 33 procent doświadczało jej sporadycznie lub bardzo często. Suchość w jamie ustnej może być efektem ubocznym niektórych leków i niektórych chorób. Czasami suchość w jamie ustnej nie jest problemem, ale przewlekła suchość w jamie ustnej może prowadzić do próchnicy zębów. Picie większej ilości wody jest pierwszym prostym rozwiązaniem problemu, ale jeśli to nie pomoże, porozmawiaj ze swoim lekarzem o alternatywach dla leków lub o możliwych wyjaśnieniach dla przewlekłej suchości w jamie ustnej.

Trudne gryzienie i żucie

Kolejnym najczęstszym problemem zdrowotnym jamy ustnej były trudności z gryzieniem i żuciem, których doświadczyło 31% badanych. Co ciekawe, problem ten występował częściej wśród osób młodszych i tych o niższych dochodach. Może on być spowodowany dowolną liczbą problemów z zębami, w tym krzywymi, pękniętymi, luźnymi lub próchnicą. Profilaktyka obejmuje regularne praktyki higieny jamy ustnej, takie jak mycie zębów dwa razy dziennie, nitkowanie zębów i przeprowadzanie wizyt w celu czyszczenia zębów dwa razy w roku. Niektórzy ludzie nadal doświadczają tych problemów nawet wtedy, gdy podejmują środki zapobiegawcze. Dr Sands może skorygować uszkodzenia za pomocą szeregu zabiegów, w tym Invisalign®, licówek porcelanowych i klejenia zębów.

Ból

Trzecim co do wielkości problemem zdrowotnym w jamie ustnej był ból w ogóle, doświadczany przez 29 procent respondentów. Ponieważ każdy ból w jamie ustnej może mieć wiele przyczyn i rozwiązań, najlepiej jest zawsze skonsultować się z dentystą w celu uzyskania porady i leczenia zapobiegawczego. Ignorowanie bólu lub maskowanie go za pomocą leków przeciwbólowych nie rozwiąże podstawowego problemu i może go pogłębić. Zawsze najlepiej jest odwiedzić dentystę tak szybko, jak to możliwe, jeśli odczuwasz ból zęba. Dr Sands może pomóc w zapobieganiu i korygowaniu każdego z powyższych problemów.

Autor

Piotr Kaczmarek

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować