7 korzyści zdrowotnych wynikających z codziennego szczotkowania zębów

27 grudnia 2021

Zaktualizowano: 2/5/2020

Szczotkowanie zębów jest oczywiście korzystne dla zdrowia jamy ustnej, ponieważ usuwa z niej bakterie, które mogą powodować próchnicę lub choroby. Ale korzyści płynące z codziennego szczotkowania wykraczają poza aspekty stomatologiczne; istnieje również wiele korzyści zdrowotnych wynikających z codziennego szczotkowania. Regularne szczotkowanie zębów może pomóc w poprawie pamięci, zdrowia serca i nie tylko! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak codzienne szczotkowanie zębów może poprawić nie tylko zdrowie jamy ustnej.

1. Eliminacja bezmyślnego jedzenia

Mycie zębów wysyła do mózgu wiadomość, że czas na posiłek dobiegł końca. To pomoże Ci uniknąć bezmyślnego jedzenia, które może być szkodliwe dla zębów lub w inny sposób szkodliwe dla zdrowia.

2. Miej zdrowe dziecko

Badanie z 2007 r. opublikowane w Journal of Periodontology online powiązało choroby dziąseł z przedwczesnym urodzeniem dziecka o niskiej wadze. W badaniu wzięło udział 450 kobiet. Kobiety zostały podzielone na dwie grupy: 122 zdrowe i 328 z chorobami dziąseł. Wszystkie kobiety z chorobami dziąseł, z wyjątkiem 62, zostały poddane leczeniu. Po porodzie nie stwierdzono znaczącej różnicy między grupami kobiet zdrowych i leczonych z powodu chorób dziąseł. Stwierdzono natomiast, że dzieci 62 nieleczonych kobiet miały o 79% większe szanse na przedwczesne urodzenie z niską wagą urodzeniową.

3. Wyeliminuj zapalenie płuc

Infekcje i choroby jamy ustnej zwiększają ryzyko wystąpienia chorób układu oddechowego, jak wynika z badania opublikowanego w 2011 roku w Journal of Periodontology. W badaniu wzięło udział 200 osób, z których połowa była hospitalizowana z powodu chorób układu oddechowego, takich jak zapalenie płuc lub oskrzeli. Druga połowa nie miała takiej historii. Badanie wykazało, że połowa dotknięta chorobą układu oddechowego miała gorszy stan zdrowia przyzębia niż grupa kontrolna. Wniosek z tego badania jest taki, że zapalenie płuc jest spowodowane przez bakterie uwięzione w dolnych drogach oddechowych, więc posiadanie czystych, wolnych od bakterii ust może pomóc w zapobieganiu tym chorobom.

4. Unikaj Alzheimera

W 2010 roku naukowcy z NYU College of Dentistry dokonali przeglądu danych, które były zbierane przez okres 20 lat. Dane te zawierały informacje o 152 osobach w wieku 50-70 lat. Okazało się, że u tych osób, u których później zdiagnozowano Alzheimera, w osoczu krwi występował znacznie wyższy poziom przeciwciał i cząsteczek przeciwzapalnych, które są związane z chorobami dziąseł. Stwierdzono również, że ci, którzy mieli infekcję przyzębia byli dziewięć razy bardziej narażeni na niższy wynik w teście IQ niż ci, którzy byli zdrowi.

5. Pokonaj demencję

Codzienne szczotkowanie zębów było również związane z niższym ryzykiem rozwoju demencji. 18-letnie badanie przeprowadzone przez Journal of the American Geriatrics Society wykazało, że z 5,468 osób w średnim wieku 81 lat, 1,145 z nich w końcu rozwinęło demencję. Okazało się, że ci, którzy nie praktykowali codziennego szczotkowania zębów, mieli znacznie większe szanse na demencję - 65% większe w przypadku kobiet i 22% większe w przypadku mężczyzn.

Inne badanie przeprowadzone przez Journal of the American Dental Association w 2007 roku przeprowadziło podobne badanie łączące utratę zębów i demencję. Okazało się, że osoby z najmniejszą ilością zębów były bardziej narażone na ryzyko zachorowania na demencję.

6. Hamują choroby serca

American Journal of Medicine stwierdził w 2012 roku, że starsi dorośli, którzy otrzymują dokładne czyszczenie zębów mają niższe ryzyko zawału serca. Badanie składało się z osób w wieku 50 lat lub starszych, 10,887 z nich przeszedł leczenie dziąseł co najmniej raz w roku 2000, a 10,989, którzy nie mieli. Po 7 latach obserwacji uczestników badania stwierdzono, że grupa, która poddała się terapii, miała znacznie niższą częstość występowania zawału serca i innych problemów sercowo-naczyniowych.

7. Powstrzymać udar mózgu

To samo badanie wykazało również mniejszą częstość występowania udaru mózgu u osób, które miały co najmniej jeden skalowania zębów. Naukowcy doszli do wniosku, że terapia dziąseł, taka jak skaling zębów, wiąże się z obniżeniem ryzyka udaru.

Regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów jest integralną częścią nie tylko zdrowia jamy ustnej, ale także zdrowia ogólnego, ponieważ pogorszenie stanu uzębienia może mieć wpływ na resztę organizmu. Aby uzyskać więcej informacji na temat wpływu zdrowia jamy ustnej na ogólny stan zdrowia, zapoznaj się z tą infografiką.

Autor

Michał Sowiński

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować