Co Twój student ma do powiedzenia na temat picia alkoholu i zdrowia zębów?

24 października 2021

Każdego roku oferuje stypendium dla uczniów szkół średnich i studentów obecnych uczelni. W tym roku poprosiliśmy wszystkich wnioskodawców o wypełnienie ankiety. Mogłeś przeczytać nasz wcześniejszy artykuł "Co Twój student ma do powiedzenia na temat palenia i zdrowia jamy ustnej". Spośród 3,681 uczestników, 317 odpowiedziało, że pije regularnie. W tym artykule przedstawiamy informacje zebrane od tych 317 studentów na temat ich nawyków i opinii na temat picia alkoholu.

W jakim wieku większość studentów zaczyna pić?

Większość respondentów, którzy odpowiedzieli, że regularnie spożywają alkohol, stwierdziła, że zaczęła pić między 19 a 21 rokiem życia. Jedna czwarta osób regularnie pijących powiedziała, że zaczęła między 16 a 18 rokiem życia. Większość studentów zaczyna pić mniej więcej wtedy, gdy idą do college'u (i są pełnoletni), ale wielu z nich zaczyna wcześniej niż w college'u.

Dlaczego studenci zaczynają pić?

Daliśmy respondentom wiele możliwości odpowiedzi na pytanie, dlaczego zaczęli pić. Większość studentów zaczęła pić jako działalność społeczną. W rozbiciu na wiek, osoby w wieku od 16 do 18 lat twierdziły, że powodem, dla którego zaczęły pić, była ciekawość. Ciekawość była o 38% wyższa wśród uczniów w wieku od 16 do 18 lat niż wśród uczniów w wieku od 19 do 21 lat. Niepełnoletni uczniowie zaczynają pić z ciekawości na długo przed tym, jak trafią na kampus college'u.

 

Zakazy i ograniczenia dotyczące alkoholu różnią się w zależności od kampusu uczelni. Jednak powszechne wśród kampusów jest zakazywanie picia alkoholu przez osoby niepełnoletnie, jak również promowanie bezpiecznego, odpowiedzialnego picia wśród swoich studentów. Wiele kampusów oferuje edukację alkoholową dla pierwszaków, którzy rozpoczynają swoją karierę w college'u. Niektóre kampusy całkowicie zabraniają picia alkoholu, ale badania wykazały, że na tych kampusach równie wielu studentów pije w nadmiernych ilościach, co na innych. Kampusy college'u próbują zakazać picia w nadmiernych ilościach i nadużywania alkoholu, ale lokalne bary są całkowicie szczęśliwe, mogąc serwować 10 drinków każdemu studentowi.

Rówieśnicy w college'u wydają się odgrywać główną rolę w tym, dlaczego studenci zaczynają pić. Większość ludzi zaczyna pić, kiedy wchodzi do college'u jako działalność społeczna, niezależnie od tego, czy są pełnoletni, czy nie. Choć w dalszej części tego wpisu przekonasz się, że większość respondentów nie pije nieodpowiedzialnie, to jednak zaczynają pić, by dopasować się do swoich przyjaciół.

Jakie są powszechne nawyki alkoholowe studentów college'u?

Zapytaliśmy respondentów, ile drinków wypijają zazwyczaj w ciągu jednej nocy. 50% respondentów odpowiedziało, że zazwyczaj wypijają od 1 do 2 drinków na raz. 38% odpowiedziało, że wypija od 3 do 4 drinków w ciągu jednego wieczoru, a 12%, że 5 lub więcej.

 

Zapytaliśmy również studentów, jakie napoje lubią: wino, piwo, mocne alkohole czy napoje mieszane. Ogólnie rzecz biorąc, piwo było preferowanym napojem wśród respondentów, ale podzieliliśmy te dane dalej. Kobiety w większości odpowiedziały, że lubią wino, a mężczyźni, że piwo. Spośród 50% respondentów, którzy powiedzieli, że wypijają od 1 do 2 drinków w ciągu jednej nocy, większość z nich stwierdziła, że preferuje wino. Twarde alkohole były najmniej preferowanym napojem wśród wszystkich, ale najczęściej preferowali je studenci, którzy wypijają od 3 do 4 drinków za jednym razem.

*uczestnicy badania mogli wybrać więcej niż jedną odpowiedź

Kiedy zapytano studentów, czy piją w nadmiernych ilościach (wypijają 5 lub więcej drinków w ciągu jednej nocy), większość odpowiedziała, że nie. Podzieliliśmy statystyki tych, którzy piją w nadmiernych ilościach według płci i wieku. Stwierdziliśmy, że większość pijących to osoby w wieku od 19 do 21 lat, 23% kobiet pije w nadmiernych ilościach, podczas gdy 35% mężczyzn pije w nadmiernych ilościach. Stwierdziliśmy również, że najbardziej preferowanym napojem przez osoby pijące w nadmiernych ilościach jest piwo. Mężczyźni tolerują więcej alkoholu niż kobiety, więc nie jest zaskoczeniem, że to oni częściej piją i dlatego piwo jest najbardziej preferowanym napojem.

Jaki wpływ ma alkohol na zdrowie?

Alkohol może wpływać na ogólny stan zdrowia w sposób pozytywny, gdy jest spożywany z umiarem, i bardzo negatywny, gdy jest nadużywany. Większość specjalistów medycznych definiuje "umiarkowanie" jako 1 drink dziennie dla kobiet i 1 do 2 drinków dziennie dla mężczyzn. Alkohol, a zwłaszcza wino, może obniżyć ryzyko wystąpienia chorób serca. Czerwone wino zawiera również zdrowe dla serca przeciwutleniacze.

Jednak zbyt duża ilość alkoholu w dłuższym okresie czasu może mieć bardzo negatywne skutki dla zdrowia. Oczywiście wiemy, że picie alkoholu może powodować anemię, raka, choroby układu krążenia i zapalenie trzustki, ale może również powodować wiele problemów zdrowotnych jamy ustnej.

Jakie są powiązania między piciem a zdrowiem jamy ustnej?

Badania wykazały, że nadmierne spożywanie alkoholu ma negatywny wpływ na zdrowie zębów. Zapytaliśmy respondentów ankiety, czy ich zdaniem picie alkoholu ma wpływ na zdrowie zębów i 71% z nich odpowiedziało, że tak. Na szczęście 62% studentów odwiedza dentystę dwa razy do roku. Nie zgłosili oni również dużej ilości ubytków, ale są jeszcze młodzi, a alkohol ma zazwyczaj negatywne skutki w dłuższym okresie czasu.

Z czasem alkohol zwiększa próchnicę i przebarwienia zębów, a także podrażnienia języka, dziąseł i tkanek jamy ustnej. Alkohol działa również wysuszająco na jamę ustną, tworząc środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii. Alkohol może uniemożliwić gojenie się ran po zabiegach chirurgii stomatologicznej. Jeśli więc musisz poddać się zabiegowi chirurgii stomatologicznej z powodu problemów z alkoholem, jama ustna może nadal się nie zagoić z powodu alkoholu. Wielu zdrowiejących alkoholików zgłaszało poważne problemy stomatologiczne, których chcieliby uniknąć.

Ogólnie rzecz biorąc, alkohol nie jest dobry dla zębów, ale niektóre napoje mogą być bardziej szkodliwe niż inne. Napoje mieszane zawierają dużo cukru i kwasu, które są bardzo niekorzystne dla zdrowia jamy ustnej. Regularne picie tych napojów może poważnie uszkodzić szkliwo i przebarwić zęby. Wino ma mniej cukru, ale nadal jest bardzo kwaśne. Czerwone wino zawiera dużo pigmentu, który przebarwia zęby. Z drugiej strony białe wino nie zawiera pigmentu, ale niestety nadal może prowadzić do przebarwień. Kwasowość białego wina zmiękcza i niszczy szkliwo, ułatwiając innym pokarmom i napojom zabarwienie zębów. No i jest jeszcze piwo - najpopularniejszy napój alkoholowy wśród naszych respondentów. Piwo ma takie same właściwości jak napoje mieszane i wino - jest kwaśne, niszczy szkliwo i przebarwia zęby. Jednakże, według dr Bankera, jasne piwo o niskiej zawartości węglowodanów jest w rzeczywistości najmniej prawdopodobne ze wszystkich napojów alkoholowych, aby spowodować próchnicę zębów, ponieważ ma najniższy poziom kwasu i zawiera najwięcej wody.

Wnioski

Grupy rówieśnicze mają ogromny wpływ na to, czy studenci college'u piją, czy nie. Jak widzieliśmy wcześniej, większość studentów zaczyna pić na studiach jako działalność społeczną. Choć większość z nich ma obecnie dość bezpieczne nawyki związane z piciem, nadmierne spożywanie alkoholu z czasem może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia jamy ustnej. Oto przegląd najważniejszych statystyk omówionych w tym artykule:

 

Mamy nadzieję, że ten post okazał się pomocny. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, sprawdź nasz poprzedni post, "Co Twój student ma do powiedzenia na temat palenia i zdrowia jamy ustnej" i zapisz się na naszego bloga, aby nie przegapić żadnej z naszych aktualizacji! Przeczytaj więcej na: http://krakdental.pl

Autor

Piotr Kaczmarek

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować