Czy jestem podatny na ubytki?

8 września 2020

Powszechnie wiadomo, że mycie zębów, codzienne nitkowanie i utrzymywanie higieny jamy ustnej pomaga utrzymać jamę ustną na właściwym poziomie. Jednak wiele osób, mimo dołożenia wszelkich starań, może być w rzeczywistości bardziej podatnych na ubytki niż ci, którzy nie dbają o higienę jamy ustnej.

Po co ta cała nieuczciwość?

Prawdziwa przyczyna ubytków Nie ma naukowych dowodów na poparcie twierdzenia, że regularne szczotkowanie i nitkowanie zapobiegną ubytkom. Gnicie zębów można przypisać dwóm rzeczom: spożyciu cukru i genetyce. Jamy cukrowe nie mogą istnieć bez cukru. Bakterie w naszych ustach ucztują na sacharozę (główny składnik cukru). Bakterie namnażają się i rozwijają pomiędzy naszymi zębami, powodując w ten sposób próchnicę, która jest bardziej prawdopodobna w przypadku istniejących dziur, małych pęknięć lub głębokich szczelin w zębach.

Ten fakt prowadzi nas do naszego drugiego winowajcy jamy i odpowiedzi na nasze główne pytanie:

Jeśli szkoda jest już spowodowana, dentysta może naprawić Twoją jamę zęba za pomocą klejenia dentystycznego.

Genetyka Niektórzy ludzie mają naturalnie głębsze szczeliny w swoich zębach niż inni, co stwarza bardziej komfortowe miejsce dla bakterii do zagłębienia się w ząb i spowodować ubytek. Pomóc w tym może zastosowanie uszczelniacza, który Dr. Sands może nałożyć na rowki zębów, aby zapewnić warstwę ochronną. Może być również bardziej podatny na powstawanie ubytków, jeśli nie produkujesz zbyt dużo śliny. Twoja ślina zawiera wodorowęglany, wapń i fosforany, które pomagają naprawić wczesną próchnicę zębów i neutralizują kwas powodujący płytkę nazębną. Niektóre leki mogą powodować zmniejszenie produkcji śliny. Palenie tytoniu, stres, starzenie się, chemioterapia i zaburzenia autoimmunologiczne mogą również prowadzić do wysuszenia jamy ustnej lub "waty". Lekarz może pomóc w znalezieniu sposobów na zwiększenie produkcji śliny, jeśli picie większej ilości wody w ciągu dnia nie pomaga.

Jak mogę zapobiec powstawaniu ubytków?

Chociaż nie udowodniono, że codzienne szczotkowanie zębów i nitkowanie zębów całkowicie zapobiega powstawaniu ubytków, to jednak stosowanie pasty zawierającej fluor może je zmniejszyć nawet o 20 procent. Zmniejszenie spożycia cukru i węglowodanów (które zamieniają się w cukier w jamie ustnej) również znacznie zmniejsza szanse na powstanie ubytku. Jeśli szkoda jest już spowodowana, dentysta może naprawić Twoją jamę zęba za pomocą klejenia dentystycznego.

Autor

Natalia Wójcik

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować