Czy wybielanie zębów jest bolesne?

Dziś w gabinetach stomatologicznych możemy się poddać zabiegom, za sprawą których nasze żeby staną się bielsze już nawet nie w ciągu kilku dni, ale kilkudziesięciu minut. Jeśli akurat trwa promocja, koszt takiego zabiegu nie musi przy tym przekraczać kilkuset złotych. Warto więc zadać sobie pytanie o to, czy wybielanie jest bezpieczne, a co za tym idzie – czy powinniśmy skorzystać z takiej okazji.
Gabinety stomatologiczne wiedzą, jak skusić nas do zapoznania się ze swoimi usługami. Oferują przecież piękny uśmiech bez wysiłku, a kto nie chciałby się takim pochwalić? Obecnie wybielanie zębów jest zresztą jednym z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinetach stomatologicznych, a nawet – jeden z najbardziej lubianych z szerokiej gamy zabiegów pozwalających na cieszenie się pięknym wyglądem. Białe żeby zwykle kojarzą się zresztą nie tylko z urodą, ale i ze zdrowiem i nie ma tu znaczenia to, że kolor zębów wcale nie mówi nam aż tak wiele o tym, w jakiej są one kondycji. Gdy analizujemy oferty producentów środków wybielających, zwykle dowiadujemy się, że ich produkty eliminują nie tylko nadwrażliwość, ale i ból zębów, który jest często doświadczany przez pacjentów w czasie trwania zabiegu.
Skąd ten ból podczas wybielania zębów?
Zgodnie z tymi zapewnieniami tylko kilka procent pacjentów odczuwa nadwrażliwość, a i wtedy jest ona jedynie lekka i nie trzeba się jej przesadnie obawiać. Jeśli jednak porozmawiamy z osobami, które same wybielały już zęby, często możemy usłyszeć, że bolesność zabiegu jest zdecydowanie większa niż można byłoby się tego spodziewać. Co ciekawe, niemal każdy środek pomagający w walce z nadwrażliwością zębów, jaki możemy znaleźć w aptece, jest opisywany jako ten, który skutecznie przeciwdziała dolegliwościom bólowym doświadczanym po zabiegu wybielania, a to sugeruje, że mamy do czynienia z czymś więcej niż tylko z subiektywnymi wrażeniami nadwrażliwych pacjentów.
Warto więc mieć świadomość, że w trakcie wybielania niemal zawsze pacjentom towarzyszy wrażenie, że ktoś uciska właśnie ich zęby. Niestety, bywa i tak, że dochodzi do tego ból – promieniujący i dość silny. Niekiedy nie ustępuje on nawet po wykonaniu zabiegu, nie brakuje więc osób, które przyznają, że uczucie bólu kazało im budzić się w nocy z nieprzyjemnym uczuciem. Spora nadwrażliwość może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni, a problem dotyczy także tych pacjentów, którzy nie mają ubytków. Wynika to w dużej mierze z tego, że środki wybielające potrafią działać drażniąco na nasze dziąsła. Bywa, że przyczyniają się do powstawania ranek i podrażnień, a nawet nadżerek przy czym te ostatnie są szczególnie nieprzyjemnym doświadczeniem.
Dlaczego zabieg wybielania jest bolesny?
Problemem mogą okazać się też same nakładki na zęby zwłaszcza, jeśli sposób, w jaki zostały one wykonane budzi pewne wątpliwości. Sami lekarze przyznają, że bolesność, jaką ich pacjenci odczuwają już po zabiegu wybielania, nie jest dziś jeszcze w pełni zrozumiała dla przedstawicieli świata nauki. Najbardziej prawdopodobne jest to, że w czasie zabiegu dochodzi do utlenienia naturalnych związków organicznych z dziąseł oraz z zębiny. Barwniki, które sprawiają, że kolor naszych zębów nie spełnia naszych oczekiwań, zostają utlenione, a zęby stają się jaśniejsze.
Problemem okazuje się jednak to, że odbywa się to kosztem bólu. Reakcja bólowa może być też konsekwencją bezpośredniego kontaktu, w jaki substancja wybielająca wchodzi z miazgą zęba. Na szczęście, ze zjawiskiem tym mamy do czynienia relatywnie rzadko, gdyby bowiem był bardziej powszechny, za jeden z niekorzystnych skutków wybielania uważana byłaby martwica miazgi, której pacjenci z pewnością woleliby uniknąć. Warto też pamiętać, że bardziej prawidłowe jest mówienie o rozjaśnianiu, a nie o wybielaniu zębów.