Dlaczego trzeba dbać o dziąsła?

20 maja 2021

Jeśli jesteś jak większość ludzi, ty trudge przez ruchy twój poranna rutyna podczas gdy twój umysł jest zajęty reeling o dzień agenda. Z przyzwyczajenia, szybko myjesz zęby, nitkujesz (być może) i cieszysz się na myśl o przejściu do następnego zadania. Często nawet nie zauważasz, czy masz obrzmiałe lub krwawiące dziąsła, które są oznakami choroby powodującej problemy: zapalenia dziąseł.

Chociaż zapalenie dziąseł (zwane również chorobą dziąseł) jest niezwykle powszechne, dotykając rocznie ponad 64,7 miliona Amerykanów, nie należy lekceważyć jego następstw. Poza tym, że prowadzi do próchnicy lub całkowitej utraty zębów, wiele badań powiązało choroby dziąseł z poważniejszymi problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby serca, cukrzyca, anemia i osteoporoza. W rzeczywistości, gdy te choroby są już obecne w organizmie, zapalenie dziąseł może je pogorszyć.

Pomiędzy rutynowymi wizytami u dentysty ważne jest, aby zwracać uwagę na pewne zmiany w dziąsłach, które mogą wskazywać na poważną infekcję, taką jak zapalenie dziąseł. Oto kilka oznak, na które warto zwrócić uwagę podczas codziennego szczotkowania zębów:

Cofające się dziąsła

Choroba dziąseł, jeśli rozwinęła się do poważniejszego stanu, jakim jest zapalenie przyzębia, może prowadzić do cofania się dziąseł. Jeśli dziąsła odsuwają się od zębów i sprawiają, że wydają się one dłuższe niż kiedyś, prawdopodobnie cierpisz na tę przypadłość. Ból lub dyskomfort związany z cofaniem się dziąseł może nie być zauważalny, ale przy codziennej uważności powinieneś być w stanie stwierdzić, czy dziąsła cofają się lub oddzielają od zębów.

dziąsła

Krwawiące dziąsła

Jeśli Twoje dziąsła krwawią podczas szczotkowania, nitkowania lub jedzenia twardych pokarmów, możesz mieć zapalenie dziąseł. Dziąsła mogą być również obrzmiałe, zaczerwienione i miękkie w dotyku. Jeśli doświadczasz tych objawów, niezwłocznie udaj się do dentysty. Twój dentysta może zalecić Ci częstsze wizyty na czyszczenie zębów niż zalecane dwa razy w roku, jeśli Twoje zęby są szczególnie podatne na infekcje.

Ciemne dziąsła

Ciemne lub przebarwione dziąsła mogą być skutkiem palenia tytoniu, zażywania narkotyków, stanów zapalnych lub przebarwień, ale mogą być również wynikiem choroby dziąseł. Stwardniała płytka nazębna (zwana kamieniem lub kamieniem nazębnym) może gromadzić się pod dziąsłami i powodować ich sczernienie. Laserowe leczenie chorób dziąseł może skutecznie usunąć nagromadzony osad, a tym samym nieestetyczny ciemny kolor. Jeśli infekcja nie jest przyczyną przyciemnionych dziąseł, depigmentacja laserowa jest najlepszym sposobem na przywrócenie dziąsłom bardziej naturalnego koloru.

Dowiedz się więcej na: http://dentaimplant.pl/

Autor

Piotr Kaczmarek

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować