Jak dieta low-carb wpływa na zdrowie jamy ustnej?

16 kwietnia 2021

Termin "low carb" oznacza różne rzeczy dla różnych społeczności dietetycznych. Niektórzy wybierają paleo sposób na low carb, skupiając się na diecie bogatej w mięso i pozbawionej jakichkolwiek ziaren, nabiału czy cukru. Zwolennicy Atkinsa, którzy są w fazie "indukcji", decydują się na ograniczenie węglowodanów do zaledwie 20 gramów dziennie - również bez cukru - co wyzwala ketozę w organizmie. Jeszcze inni decydują się na umiarkowane ograniczenie spożycia węglowodanów, eliminując po prostu ziarna, mąkę i chleb. Wszystkie z tych nisko węglowodanowych podejść do utraty wagi okazały się skuteczne w tym dziale, ale jaki wpływ mają one na nasze zdrowie jamy ustnej?

Dobre dla Twoich zębów i dziąseł

Wszyscy wiemy, że cukier sprzyja rozwojowi bakterii chorobotwórczych w jamie ustnej. Węglowodany dostarczają bakteriom paliwa potrzebnego do produkcji kwasu w jamie ustnej, który powoduje demineralizację i prowadzi do próchnicy. Ograniczając spożycie zarówno cukru, jak i węglowodanów, ogranicza się czynniki niezbędne do tworzenia kwasowej erozji zębów. Oznacza to, że większość diet low carb prowadzi do znacznie zdrowszej jamy ustnej, zapobiegając osadzaniu się kamienia nazębnego, ubytkom i częstym wizytom u dentysty.

uśmiech

Zły dla Twojego oddechu

Dieta Atkinsa promuje dwutygodniową fazę wstępną, w której zwolennicy ograniczają ilość węglowodanów do zaledwie 20 gramów dziennie. To rozpoczyna proces ketozy, który każe organizmowi spalać tłuszcz jako paliwo zamiast tego, co naturalnie wybiera do spalania w pierwszej kolejności - węglowodanów. Niektórzy ludzie mogą osiągnąć stan ketozy, spożywając więcej niż 20 gramów węglowodanów dziennie. Podczas gdy ketoza przynosi korzyści w postaci szybkiej utraty wagi, prowadzi ona również do halitozy (chronicznego nieświeżego oddechu). Powodem tego jest fakt, że jeden z ketonów wytwarzanych podczas tego stanu nie może być wykorzystany przez organizm, więc jest wydalany z moczem i wydychany przez płuca jako odpad. Chociaż wynikający z tego chroniczny nieświeży oddech nie szkodzi zdrowiu jamy ustnej, może być szczególnie dokuczliwy, gdy przebywasz w bliskim otoczeniu innych osób. Picie dużej ilości wody pomoże rozcieńczyć stężenie ketonów i osłabić nieprzyjemny zapach. Możesz również pomóc zamaskować go, żując gumę bez cukru lub ssąc miętówki zawierające ksylitol. Zwiększenie spożycia węglowodanów i wyjście ze stanu ketozy może być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, jeśli halitoza jest zbyt trudna do opanowania.

Autor

Piotr Kaczmarek

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować