Jak leczyć "suche usta"

7 października 2020

Ślina jest jednym z najważniejszych elementów w organizmie, nigdy nie przypisuje się jej odpowiedniego uznania za ratowanie życia. Wszyscy potrzebujemy śliny, aby nawilżać i oczyszczać usta, a także pomagać w trawieniu pokarmu. Nasza ślina pomaga również w zapobieganiu infekcjom w jamie ustnej i wypłukuje szkodliwe bakterie i grzyby w jamie ustnej. Czasami jednak nasze usta mogą przestać produkować wystarczającą ilość śliny, aby utrzymać nawilżenie w ustach.

"Suchość w jamie ustnej" może być wynikiem działania niektórych leków, chorób, infekcji, zabiegów medycznych, uszkodzeń nerwów, odwodnienia, palenia i/lub żucia tytoniu. Obejmuje to często leki na depresję, trądzik, padaczkę, zaburzenia psychotyczne i chorobę Parkinsona. Poważne stany chorobowe, takie jak HIV/AIDS, cukrzyca i anemia, mogą również powodować suchość w jamie ustnej.

Niektóre rzeczy można zrobić, aby złagodzić suchość w jamie ustnej jest:

  1. Ograniczyć spożycie kofeiny i pozostać nawodnionym wodą.
  2. Upewnij się, że Twój płyn do płukania ust nie zawiera alkoholu
  3. Ćwicz oddychanie przez nos bardziej niż przez usta.
  4. Należy rozważyć spanie z nawilżaczem w celu zwiększenia wilgotności powietrza.

Jeśli stosujesz się do tych wskazówek i nadal czujesz, że suchość w jamie ustnej jest problemem, upewnij się, że odwiedziłeś zarówno lekarza ogólnego, jak i dentystę. Twój lekarz może ocenić stan Twojego zdrowia i ulokować niezbędne lekarstwa, a dentysta może pomóc w ochronie zdrowia jamy ustnej, aby uniknąć potencjalnych problemów z suchością w jamie ustnej, które mogą mieć miejsce na Twoich zębach.

Autor

Michał Sowiński

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować