Jak pokonać strach przed dentystą

12 października 2021

 

Strach przed dentystą dotyka około 20% populacji. Niewielu z nas cieszy się z możliwości pójścia do dentysty i spędzić nasz czas i pieniądze, ale dla wielu z nas, unikamy dentysty całkowicie.

Problemem jest to, że ten strach przed dentystą może skończyć się kosztując nas dużo pieniędzy. Jednym z najlepszych sposobów obrony zdrowia jamy ustnej i swojego portfela jest faktyczne uczęszczanie na regularne przeglądy stomatologiczne. W ten sposób Twój dentysta może zidentyfikować wszelkie kwestie, zanim staną się one poważnymi problemami. Tutaj przyjrzymy się niektórym sposobom, dzięki którym możesz złagodzić strach przed dentystą i pomóc swoim finansom w tym procesie. Pamiętaj, aby sprawdzić plany rabatowe 1Dental, aby również zaoszczędzić pieniądze!

1. Komunikacja

Najważniejszym miejscem do rozpoczęcia jest rozmowa z dentystą lub pielęgniarką na temat swoich lęków. Wiele osób ma tendencję do budowania murów mentalnych wokół lekarzy dentystów, które utrudniają interakcję z nimi na poziomie osobistym. Dentysta nie próbuje sprawić Ci niepotrzebnego bólu lub dyskomfortu, a jego praca będzie o wiele łatwiejsza, jeśli będziesz zrelaksowany.

Dobrze jest zacząć od wyrażenia swoich obaw, poprosić dentystę, aby pozwolił Ci robić przerwy i poprosić go, aby poprowadził Cię przez swoją pracę. Jeśli uzgodnisz te kroki przed umówieniem się na wizytę, będziesz bardziej zrelaksowany, a lekarz dentysta będzie mógł upewnić się, że przeznaczył wystarczająco dużo czasu na leczenie.

2. Techniki relaksacyjne w przypadku strachu przed dentystą

Jeśli dentysta sprawia, że jesteś zdenerwowany, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest ćwiczenie technik relaksacyjnych, aby utrzymać umysł w stanie rozproszenia i zrelaksować się.

Kontrolowane oddychanie

Jeśli zauważysz, że panicznie boisz się dentysty, spróbuj ćwiczyć kontrolowane oddychanie. Kontrolowane oddychanie jest proste i skuteczne - wystarczy robić powolne wdechy przez trzy sekundy, a następnie robić powolne wydechy przez taką samą ilość czasu. Pomaga to spowolnić tętno i sprawia, że Twój umysł koncentruje się na oddychaniu, a nie na dentyście.

Ćwiczenie

Ćwiczenia pomagają zrelaksować mięśnie i mózg poprzez uwalnianie endorfin. Nie sugerujemy, abyś biegał w maratonie, a potem poszedł do dentysty, ale jeśli uda ci się skończyć ćwiczenia na pół godziny przed wizytą, twoje ciało i umysł będą bardziej zrelaksowane. Nawet delikatny spacer przed wizytą może okazać się pomocny.

Techniki odwracania uwagi od strachu przed dentystą

Techniki rozpraszania uwagi mogą być stosowane w połączeniu z technikami relaksacyjnymi, aby utrzymać koncentrację umysłu z dala od dentysty. Rozmowa podczas zabiegu może naprawdę pomóc. Chociaż Ty nie możesz rozmawiać podczas wizyty, Twój dentysta, przyjaciel lub pielęgniarka mogą to zrobić. Rozmowa z kimś pomaga skupić uwagę i odwraca ją od leczenia. Słuchanie muzyki ma podobny efekt i może znacznie ułatwić znoszenie leczenia.

3. Terapia i leczenie ciężkiej fobii stomatologicznej

Jeśli te techniki nie pomogą Ci podczas wizyty u dentysty, będziesz musiał skorzystać z terapii lub specjalistycznego leczenia. Mogą to być bardzo kosztowne opcje, które mogą nie być pokrywane przez niektóre polisy stomatologiczne.

Terapia

Wszystkie fobie można leczyć, a fobia stomatologiczna nie jest inna. Strach jest tak powszechne, że istnieją specjalistyczne terapeutów w całym kraju. Terapeuta będzie odkryć i leczyć podstawowe przyczyny swoich lęków. Istnieją jednak również grupy wsparcia online, które zajmują się tymi lękami, w tym Dental Fear Central - która działa jako internetowa sieć wsparcia dla osób cierpiących na odontofobię.

Leczenie specjalistyczne

Sedacja jest jednym ze sposobów uniknięcia fobii stomatologicznej, ponieważ podczas leczenia pacjent po prostu zasypia. Najczęstszą opcją leczenia jest sedacja świadoma. Jest to stosunkowo niewielka forma sedacji, która stwarza znacznie mniejsze ryzyko niż sedacja stosowana w przypadku rozległych zabiegów chirurgicznych. Środki uspokajające są podawane dożylnie lub w formie zastrzyku. Środki te działają szybko i pacjent może zasnąć, ale nadal będzie w stanie reagować na wskazówki słowne i obudzić się, gdy zostanie o to poproszony.

Jest to skuteczna metoda leczenia ciężkiej fobii stomatologicznej. Jest to jednak bardzo kosztowna opcja, która może być stosowana tylko w najbardziej ekstremalnych przypadkach. Wiele gabinetów w całym kraju oferuje tę opcję, ale jej cena jest bardzo wysoka.

Najważniejszym krokiem jest rozpoznanie własnych lęków i odkrycie strategii i technik, które będą działać dla Ciebie. Mamy nadzieję, że rzuca to nieco światła na fobie stomatologiczne i że uda Ci się przełamać własne lęki i odwiedzić dentystę - ponieważ Twoje zdrowie jamy ustnej jest niezwykle ważne, dla nas i dla Ciebie.

Czy zmagasz się z fobią stomatologiczną? Jakich technik używasz, aby się zrelaksować? Chętnie usłyszymy Twój wkład w komentarzach poniżej!

 

Autor

Michał Sowiński

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować