Na jaki rodzaj implantów najlepiej jest się zdecydować?

7 marca 2018

Implanty zębowe są jednym z najlepszych sposobów na całkowicie nowy, piękny uśmiech. Współcześnie możemy przy tym wybrać jeden z dwóch ich najpopularniejszych rodzajów. Tylko od nas zależy to, czy będziemy mieli do czynienia z implantami tytanowymi, czy też cyrkonowymi.

Implanty tytanowe charakteryzują się tym, że na rynku są obecne już od wielu lat. Z kolei implanty cyrkonowe to nowość, która jednak coraz szybciej zdobywa sobie popularność. Jak zatem wybrać metodę, która w naszym konkretnym przypadku okaże się najlepsza?

Implanty tytanowe - inwestycja na lata

Implanty tytanowe pojawiły się na rynku w połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Od tego czasu stały się rozwiązaniem, z którego skorzystały miliony osób. Tytan to minerał, który pozwala nam na długotrwałe użytkowanie. Niektórzy pacjenci obawiają się jednak, że choć mamy do czynienia z metodą skuteczną, jej estetyka pozostawia wiele do życzenia. Tytan zwykle ma kolor srebrnoszary, a choć zwykle nie jest widoczny jako materiał wyróżniający się na tle naturalnych zębów, badania kliniczne potwierdzają, że często prowadzi do nieznacznego obniżenia się linii dziąseł u pacjenta. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu tego rodzaju implantu, dobrze jest też dowiedzieć się, jak wygląda sam zabieg.

Tu pierwszym krokiem jest umieszczenie wszczepu w kości, a następnie oczekiwanie na integrację tkanki kostnej z tytanową powierzchnią. Pacjent zwykle po zabiegu otrzymuje korony lub mosty tymczasowe, dzięki czemu może normalnie funkcjonować, a wszczepianie implantu nie powoduje u niego dyskomfortu. Już po zabiegu często konieczne jest czasowe stosowanie tak zwanej diety papkowej, która wymaga od nas rezygnacji z twardych produktów. Powierzchnia tytanowa implantu charakteryzuje się tym, że jest stosunkowo szorstka. Dzięki temu czas leczenia może być znacznie krótszy. Nie można nie doceniać tytanu także dlatego, że implanty z jego użyciem odznaczają się wysokim stopniem trwałości.

Rodzaje implantów zębowych

Implanty cyrkonowe - alternatywa dla tytanu?

Implanty tytanowe nie są jednak jedynymi, na które możemy się zdecydować, alternatywę dla nich stanowią bowiem implanty cyrkonowe. Implanty te określane są też często mianem ceramicznych i dziś uważa się je za najlepsze, a jednocześnie najbardziej estetyczne. Substancja wykorzystywana do tworzenia implantów tego typu charakteryzuje się tym, że przypomina naturalną tkankę ludzkiego zęba, choć jednocześnie jest o wiele bardziej odporna na ścieranie. Mamy przy tym do czynienia z implantami, które zwracają na siebie uwagę ze względu na właściwości mechaniczne, jakimi się odznaczają.

Są odporne na korozję wykazując jednocześnie biozgodność, a więc dobre relacje z tkanką kostną. Wypada przy tym dodać, że nie reagują nie tylko na zmiany temperatury, do których dochodzi w jamie ustnej, ale również na działanie kwaśnych substancji. Można zdecydować się na nie również bez obaw o to, że posiadanie implantu będzie miało wpływ na to, jak będą nam smakować konkretne pokarmy. Implanty tego typu nie wykazują też negatywnych interakcji z innymi materiałami znajdującymi zastosowanie w stomatologii, a pacjenci doceniają je również dlatego, że są obojętne elektrycznie.

Także sam proces wszczepiania implanta budzi dużą przychylność. Mamy do czynienia z metodą jednofazową, co oznacza, że pacjent zyskuje najpierw most lub koronę tymczasową, a następnie mamy do czynienia z okresem rehabilitacji. Aby implant cyrkonowy ustabilizował się w szczęce, musi minąć nieco czasu. Szacuje się, że powinno być to około sześciu miesięcy, choć w tym wypadku duże znaczenie mają cechy indywidualne. Właśnie w tym czasie niezbędne okazują się rozwiązania tymczasowe uzupełniające braki w uzębieniu.

Autor

Michał Sowiński

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować