Najlepsze jedzenie, jakie można zjeść dla zdrowego uśmiechu

9 października 2020

Bądźmy szczerzy. Ludzie na ogół nie lubią odwiedzać dentysty. Chyba, że chodzi o zabieg kosmetyczny, który ma na celu wzmocnienie Twoich perełek, nie znam nikogo, kto oczekuje na ogólny zabieg pielęgnacyjny jamy ustnej, taki jak ekstrakcja lub wypełnienie jamy ustnej. Jeśli chciałabyś spędzać mniej czasu na fotelu dentystycznym, przechodząc wiertarkę lub wypełniając ubytek, jestem pewna, że zgodziłabyś się z tym, że najlepszą radą, jaką możesz zastosować, jest zachowanie zdrowej diety.

Oczywiście, utrzymanie zdrowego odżywiania ma tendencję do działania w obie strony. Tak samo jak ważne jest to, co spożywasz, tak samo ważne jest, abyś wiedział, jakiego rodzaju jedzenia i napojów powinieneś unikać. W tym artykule, dostaniemy się do rodzajów żywności, które mają udowodnione wartości odżywcze dla zębów i dziąseł, i tych, które mogą wziąć swoje żniwo na zdrowie zębów w dłuższej perspektywie.

Zdrowe jedzenie

Na początek przyjrzyjmy się najlepszym produktom spożywczym, które pomogą utrzymać Twój stan zdrowia jamy ustnej w różu:

Warzywa

Ten powinien być bezmózgiem. Jeśli uważałbyś, że jedzenie zieleni jest rodzajem porady, którą otrzymałbyś od lekarza, najwyraźniej twój dentysta zaoferowałby prawdopodobnie tę samą poradę dotyczącą zdrowia jamy ustnej.

Jedzenie chrupiących i świeżych warzyw nie tylko wspomaga twój układ trawienny, ale jest także świetne dla czyszczenia twoich dziąseł! Idź na zielone etykiety, które mówią "bogaty w witaminę A", ponieważ jest to witamina odpowiedzialna za zdrowe tworzenie się szkliwa zębów. Niektóre z warzyw w tej kategorii to brokuły, dynie, marchew i słodkie ziemniaki.

Cebula

Jeśli nie odnajdziesz smaku, spróbuj zjeść surową cebulę ze względu na jej silne właściwości antybakteryjne. Zawarte w cebuli związki siarki - zwłaszcza spożywane na surowo - mogą zabijać różne szczepy bakterii, w tym te, które sprzyjają erozji szkliwa i próchnicy zębów.

Owoce

Świeże owoce są integralną częścią każdej zrównoważonej diety. Dzięki dużej zawartości wody i błonnika pomagają oczyścić zęby, jednocześnie równoważąc dietę z naturalnymi cukrami, które zawierają. Owoce bogate w witaminę C są nie tylko korzystne dla zdrowych komórek Twojego organizmu, ale także mają kluczowe znaczenie dla zdrowia dziąseł. Dlatego właśnie pacjenci, którzy są podatni na choroby dziąseł, mają tendencję do niedoboru witaminy C.

Orzechy

Orzechy są bogate w białko, które pomaga wzmocnić i chronić Twoje zęby. Podobnie jak w przypadku warzyw i owoców, żucie orzechów pomaga w stymulowaniu produkcji śliny. Ślina jest wspaniała dla zdrowia zębów, ponieważ nie tylko czyści zęby, ale także neutralizuje bakterie powodujące próchnicę.

Mięso, drób, ryby, jaja

Podczas gdy należy podkreślić, że zbyt duża ilość czerwonego mięsa jest szkodliwa dla zdrowia, mięso - wraz z mlekiem, rybami, jajami i drobiem - jest bogate w fosfor, który jest niezbędny do rozwoju zdrowych kości i zębów. W rzeczywistości, większość produktów zwierzęcych, które zawierają fosfor i wapń, pomaga chronić i odbudować szkliwo zębów.

Woda

Wszyscy znamy korzyści płynące z H20 i wiemy, jak bardzo jest on ważny dla naszego zdrowia. Woda jest tym, co utrzymuje nasze ciało i zęby w stanie nawilżenia. Pomaga również w nawadnianiu resztek jedzenia, które kryją się w zakamarkach naszych zębów, odgrywając tym samym aktywną rolę w ich czyszczeniu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że woda pitna rzeczywiście pomaga w wytwarzaniu śliny, która z kolei odkłada niezbędne minerały na zębach. Wiadomo, że picie fluorowanej wody pomaga chronić zęby przed atakami kwasów, które mogą powodować powstawanie ubytków.

Ser

Ser jest bogaty w wapń i fosforan. Podczas gdy składnik wapnia chroni nasze kości (w tym kości, które podtrzymują nasze zęby), fosforan pomaga w zrównoważeniu poziomu pH (kwasowości) wewnątrz jamy ustnej, zachowując i odbudowując szkliwo zębów.

Zielona herbata

Poza tym, że jest to napój uspokajający, który uspokaja nerwy, zielona herbata jest bardzo skuteczna w ochronie zębów. Zawiera fluor i polifenole, antyoksydacyjne związki roślinne, które pomagają zapobiegać chorobom dziąseł i ubytkom.

Jogurt i mleko

Są one doskonałym źródłem wapnia, ale mają również niską zawartość cukru i kwasowości. Oznacza to, że doskonale nadają się do budowy mocnych zębów i stwarzają minimalne ryzyko wystąpienia próchnicy zębów.

Niezdrowe jedzenie

Rodzaje żywności, na które chciałbyś mieć oko, to te, które plamią lub uszkadzają twoje zęby. Można je szeroko podzielić na kategorie jak poniżej:

Żywność i napoje o wysokiej zawartości cukru

Dla osób, które uważają, że prawie niemożliwe jest całkowite uniknięcie przekąsek na słodkiej żywności lub napojów gazowanych, najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie ich sporadycznie i w umiarkowanych ilościach. Regularne spożywanie pokarmów i napojów o wysokiej zawartości cukru jest tak samo szkodliwe dla zębów, jak dla ogólnego zdrowia. Zawartość cukru w słodzonych artykułach spożywczych i napojach gazowanych jest znana z produkcji kwasów, które atakują powierzchnię ochronną zębów (szkliwo). Napoje zawierające kofeinę, takie jak napoje bezalkoholowe i kawa, również wysuszają usta, co z kolei sprzyja próchnicy i nieświeżemu oddechowi.

Kleiste jedzenie

Pokarmy klejące się zazwyczaj pozostają na zębach dłużej niż inne rodzaje pokarmów, które łatwiej się oczyszcza za pomocą śliny lub wody pitnej. Jeśli musisz jeść lepkie pokarmy, takie jak toffi i suszone owoce konserwowane, pamiętaj, aby mieć pod ręką szczoteczkę do zębów. Ważne jest, aby szczotkować, nitkować lub płukać zęby natychmiast po jedzeniu pokarmów, które mają tendencję do przyklejania się do zębów i dziąseł.

Żywność kwaśna

Kwaśne pokarmy, w tym owoce cytrusowe, takie jak limonka czy cytryna, mogą powodować erozję zewnętrznej warstwy szkliwa zębów, zmniejszając w ten sposób ich odporność na próchnicę z czasem. Podczas gdy owoce cytrusowe i soki dominują w wielu menu zdrowej diety, nie zawsze jest to najlepszy wybór dla zdrowia zębów.

Żywność, która daje suchą jamę ustną

Dobrze nawodniona jama ustna jest niezbędna do utrzymania zdrowych zębów i dziąseł. I odwrotnie, sucha jama ustna sprawia, że zęby są bardziej podatne na próchnicę. Alkohol i guma do żucia to przykłady pokarmów, które powodują uszczuplenie przepływu śliny, co z czasem może prowadzić do infekcji jamy ustnej i próchnicy zębów. Aby przeciwdziałać skutkom suchości w jamie ustnej, pij dużo wody przez cały dzień lub przepłucz jamę ustną płynami fluoryzowanymi.

Autor

Natalia Wójcik

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować