Niebezpieczeństwa związane z wybielaniem zębów metodą "zrób to sam"

17 grudnia 2019

 

Na co zwracać uwagę przed wybieleniem zębów w domu w poszukiwaniu idealnego hollywoodzkiego uśmiechu?

Dla większości z nas, którzy lubią czerwone wino, czarną kawę lub zielony sok, nasze zęby mogą być dalekie od perłowych bieli "hollywoodzkiego uśmiechu". Ale podczas gdy szybkie usuwanie plam brzmi kusząco, odbicie może być kosztem dla naszego zdrowia jamy ustnej.

Dr Peta Leigh z wielokrotnie nagradzanej praktyki stomatologicznej i ortodontycznej, Elleven, uważa, że wybielanie zębów powinno być zawsze wykonywane przez stomatologa, albo jako leczenie na krześle, albo z profesjonalnym zestawem domowym.

"Produkty dostępne w sklepach nie zawierają wystarczającej ilości aktywnego składnika nadtlenku wodoru lub nadtlenku karbamidu, aby wywrzeć realny wpływ na kolor zębów" - mówi dr Leigh. Nie tylko to, mogą być niebezpieczne. Tutaj wyjaśnia problemy z najpopularniejszą taktyką wybielania zębów.

Paski wybielające

"Zęby wybielające paski są przystępne cenowo i łatwe do zamówienia, a jeśli ich użyłeś, zauważysz jaśniejszy i bielszy uśmiech. Jednakże paski te, w przypadku ich nadmiernego użycia, mogą spowodować uszkodzenie i bolesną wrażliwość zębów. Może się również zdarzyć, że na dziąsłach pojawią się białe plamy, które nie są idealne; same paski nie dostaną się do szczelin między zębami, co może powodować nierównomierny kolor. Jeśli zamierzasz używać pasków wybielających, najlepiej jest trzymać się zalecanego użycia nie więcej niż jednego kursu w roku".

Zestawy UV do zastosowań pozagiełdowych

"Chociaż zestawy do majsterkowania zakupione bez recepty twierdzą, że są bezpieczne, badania wykazały, że mogą one prowadzić do problemów żołądka, infekcji jamy ustnej, bólu zęba, skurczów dziąseł i uszkodzenia nerwów. Najlepiej nie używać tych zestawów, ponieważ mogą one również powodować plamiste lub nieregularne zęby z powodu nierównomiernego rozprzestrzeniania się wybielacza".

Pióra wybielające

"Wybielacze boazeryjne są bardzo często używane do leczenia pojedynczych zębów, które mogą być bielsze. Proces ten może działać, ale ze względu na małą zawartość nadtlenku wodoru w roztworze, efekt będzie minimalny. Możesz doświadczyć lekkiego podrażnienia dziąseł i wrażliwości zębów, jednak ponieważ te pióra nie powinny przekraczać 6% nadtlenku wodoru dostępnego legalnie w UE i są zazwyczaj znacznie niższe. W rezultacie oznacza to również, że prawdopodobnie nie zauważysz większej poprawy w kolorze, więc radzę, aby kierować czysto, z wyjątkiem okazjonalnych szybkich napraw".

Wodorowęglan sodowej pasty do zębów

"Diwęglan sodu jest naturalnym wybielaczem zębów, więc używanie pasty do zębów, która zawiera ten składnik pomoże wybielić zęby w krótkim czasie. Jednak pasty te mogą być bardziej ścierne w stosunku do szkliwa zęba, a w przypadku ich wielokrotnego stosowania z czasem mogą osłabić szkliwo, które uczyni Twoje zęby bardziej wrażliwymi i podatnymi na ubytki zębowe. Jamy są nieodwracalne i z czasem tylko się pogarszają, więc jeśli zamierzasz używać pasty do zębów niezawierającej mąki, ogranicz ją do jednego razu w tygodniu, a jeśli doświadczysz uczucia pieczenia lub mrowienia, natychmiast przestań i wypłucz usta wodą".

Wyciąganie oleju

"Olej ciągnący do wybielania zębów i poprawy ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej staje się coraz bardziej popularny wśród wielu sławnych osób popierających ten trend, jednak do tej pory nie ma dowodów na to, że metoda ta działa. Wyciąganie oleju polega na obracaniu łyżką oleju wokół jamy ustnej przez 15-20 minut, co rzekomo wydobywa toksyny z organizmu i jamy ustnej, poprawiając stan zdrowia jamy ustnej, a z kolei wybielając zęby w miarę jak plamy są wyciągane i usuwane. Jeśli zamierzasz wypróbować tę technikę, upewnij się, że nie zastąpisz regularnych wizyt u dentysty, ponieważ nie odwróci ona próchnicy zębów ani nie pomoże ekstensywnie wybielić zęby. Niektóre plamy mogą zostać usunięte, ale regularne wizyty u dentysty są nadal niezbędne i zaleca się, aby zabiegi wybielania zawsze były przeprowadzane przez Twojego dentystę".

Więc, jakie są skuteczne i bezpieczne opcje dla jaśniejszego uśmiechu?

Profesjonalne wybielanie zębów w domu: Profesjonalne firmy farmaceutyczne używają niestandardowych, wykonanych na zamówienie tacek wybielających i projektują protokół wybielania zębów w domu za pomocą różnych żeli wybielających o różnej wytrzymałości, aby zminimalizować wrażliwość i zmaksymalizować wyniki. Ta opcja daje Ci kontrolę nad rezultatem końcowym, zwykle osiąganym w ciągu trzech - czterech tygodni.

Wybielanie zębów w fotelu: W gabinetach dentystycznych używają dwuczęściowego roztworu wybielającego łączącego aktywną piankę tlenową w połączeniu z nanohydroyapatytem (wybielanie biologiczne), który jest w stanie przylegać do powierzchni zęba. Aktywna pianka naprawia szkliwo i dostarcza sześcioprocentowy nadtlenek wodoru do zębów. Rezultatem tego jest bielsza, gładsza powierzchnia zęba, która w przyszłości będzie mniej podatna na przebarwienia. Następnie na zęby nakłada się skoncentrowaną nanohydroksyapatytową surowicę, która remineralizuje i naprawia powierzchnię zęba, nie pozostawiając wrażliwości i uszkodzeń szkliwa.

Autor

Michał Sowiński

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować