Ochrona przed próchnicą zaczyna się od zębów dziecka

4 stycznia 2022

 

Przez setki lat zębowa wróżka wymieniała prezenty za zęby niemowląt pozostawione pod poduszkami podczas snu dzieci. Niestety, zębowa wróżka nie zabiera bakterii ani infekcji, które mogły pozostać po ubytku. Amerykańska Akademia Pediatrii donosi, że jeden na 10 dwulatków ma już co najmniej jeden ubytek.

Od momentu narodzin dziecka na dziąsłach może gromadzić się płytka nazębna. Płytka nazębna powstaje w wyniku połączenia kwasu, śliny i bakterii obecnych w jamie ustnej. Podczas gdy zęby dziecka nie są jeszcze widoczne, środowisko bakterii stwarza warunki do pogorszenia stanu zdrowia jamy ustnej, gdy zęby zaczną rosnąć. Dzieci rodzą się z zębami wykształconymi poniżej linii dziąseł i, według Amerykańskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego, próchnica może rozpocząć się już w momencie pojawienia się zęba. W przeciwieństwie do dorosłych, dziecko dostaje "drugą szansę" ze swoimi zębami, ale to, że pierwotne zęby u dzieci wypadają i są wymieniane, nie oznacza, że należy zaniedbywać opiekę nad pierwszym zestawem.

Wczesne rozpoczynanie leczenia

Ubytki w zębach prowadzą do próchnicy, a nawet utraty zębów w wyniku działania bakterii pozostawionych w jamie ustnej. Są one również zaraźliwe, co oznacza, że ubytek w zębie pierwotnym może łatwo rozprzestrzenić się na sąsiedni ząb stały. Infekcja w korzeniu zęba pierwotnego może rozprzestrzenić się na sąsiadujący z nim ząb stały. Co gorsza, przedwczesna utrata zębów może spowodować długotrwałe problemy dla zdrowia jamy ustnej dziecka.

Wyrobienie dobrych nawyków u dzieci w młodym wieku jest kluczowe dla zapewnienia higieny jamy ustnej w przyszłości. Zachęca się osoby w każdym wieku do szczotkowania i nitkowania zębów dwa razy dziennie. Dzieci muszą zrozumieć, że szczotkowanie i nitkowanie nie jest "przykrym obowiązkiem", ale szansą na ochronę ich zębów i ogólnego zdrowia.

Wyzwania związane z zachęcaniem dzieci do mycia zębów

Największym wrogiem szczotkowania zębów przez dzieci są słodkie przekąski. Napakowane cukrami, które przyczyniają się do powstawania płytki nazębnej i próchnicy, ich spożywanie niweczy wysiłki podejmowane podczas szczotkowania zębów. Kształtowanie nawyku szczotkowania jest również wyzwaniem, ponieważ dzieci mogą być sfrustrowane z wielu powodów. Szczotkowanie może wydawać się przykrym obowiązkiem, zwłaszcza gdy są zmuszane do robienia tego dwa razy dziennie. Jeśli dziecko nie lubi smaku pasty do zębów, z pewnością nie będzie chętnie szczotkowało zębów, zwłaszcza jeśli używa jej zbyt dużo. Dla dziecięcej buzi wystarczy kropla pasty wielkości ziarnka grochu. Zbyt duża ilość spowoduje nadmiar piany i bałagan na całym blacie w łazience.

Jak mogę zachęcić moje dzieci do mycia zębów?

Większość dzieci nie ekscytuje się myciem zębów, a rodzicom może być trudno nawiązać z nimi współpracę. Dzieci pozostaną dziećmi, więc spraw, aby szczotkowanie było zabawą! Spróbuj zamienić to zadanie w grę lub zastosować system nagród, aby wzbudzić w nich ekscytację. Pozwól dzieciom wybrać w sklepie ich własną szczoteczkę do zębów, aby poczuły się w pewnym stopniu właścicielami swojej własnej szczoteczki. Wybieraj także pastę do zębów "przyjazną dzieciom". Wiele rodzajów pasty do zębów, których używają dorośli, może być zbyt ostrych dla małych kubków smakowych, dlatego wybierz pastę o smaku gumy balonowej lub inną pastę dla dzieci. Aby uzyskać kompletny przewodnik i wskazówki dotyczące dbania o zęby w każdym wieku, zapoznaj się z Przewodnikiem mamy po dbaniu o małe zęby.

Więcej na: http://krakdental.pl

Autor

Michał Sowiński

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować