Przewlekły nieświeży oddech: Czy może być leczony przez dentystę?

12 kwietnia 2021

Większość ludzi budzi się rano z nieświeżym oddechem. Dzieje się tak, ponieważ produkcja śliny, która wypłukuje bakterie powodujące nieprzyjemny zapach, spowalnia się podczas snu. Wystarczy umyć zęby po przebudzeniu lub zastosować się do tych prostych wskazówek, aby uniknąć nieświeżego oddechu, a świeży oddech zostanie natychmiast przywrócony.

Ale co zrobić, jeśli masz "poranny oddech" przez cały czas - nawet po umyciu zębów? Być może jesteś jedną z milionów osób cierpiących na przewlekły nieświeży oddech, zwany też przewlekłą halitozą. Stomatolodzy estetycznimogą leczyć przewlekły nieświeży oddech, w zależności od tego, co jest przyczyną tego stanu.

Co powoduje przewlekły nieświeży oddech?

Kserostomia

Istnieje wiele przyczyn przewlekłej halitozy. Ponieważ brak śliny prowadzi do powstawania nieprzyjemnego zapachu z ust, zrozumiałe jest, że schorzenia takie jak kwaśny refluks lub kapanie z nosa, które powodują przewlekłą suchość jamy ustnej (kserostomię), mogą prowadzić do przewlekłego nieświeżego oddechu. Jeśli Twoja jama ustna jest stale sucha, a nie cierpisz na uleczalne schorzenie, zastosuj się do poniższych wskazówek, jak leczyć suchość jamy ustnej.

szczoteczka do zębów

Słaba higiena jamy ustnej

U osób, które nie szczotkują i nie nitkują regularnie zębów, często dochodzi do nadmiernego rozwoju bakterii w jamie ustnej. Protezy zębowe, które nie są odpowiednio czyszczone, również mogą stać się pożywką dla bakterii. Choroba dziąseł, zwana również zapaleniem dziąseł, może rozwinąć się w wyniku tych złych nawyków i może prowadzić do okropnego "smoczego oddechu", jak również krwawienia dziąseł.

Zapalenie dziąseł często pojawia się, gdy na zębach gromadzi się płytka nazębna, którą można usunąć jedynie za pomocą narzędzi dentystycznych. Wizyty u dentysty w celu czyszczenia zębów dwa razy w roku zdecydowanie pomogą zapobiec chorobom dziąseł i innym problemom powodującym nieprzyjemny zapach, takim jak ubytki (zwane również "próchnicą"). Wiedza o tym, jak prawidłowo szczotkować zę by, jest również kluczowa dla uniknięcia nieświeżego oddechu.

Wewnętrzne schorzenia medyczne

Ciągły nieprzyjemny zapach z ust może być również spowodowany schorzeniami wewnętrznymi, takimi jak choroby wątroby, cukrzyca, przewlekłe zapalenie oskrzeli i infekcje dróg oddechowych. Jeśli podejrzewasz, że jedna z tych chorób jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust, skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Pęknięte wypełnienia

Jeśli wypełnienie stomatologiczne jest popękane, mogą się w nim gromadzić cząstki jedzenia, do których trudno dotrzeć szczoteczką do zębów. Cząstki te mogą być siedliskiem bakterii i powodować infekcje, a w konsekwencji nieświeży oddech. Po wymianie pękniętego wypełnienia przez dr Sandsa i oczyszczeniu zębów pacjenta problem przewlekłego nieświeżego oddechu zwykle ustępuje.

Przyczyn przewlekłej halitozy jest tak wiele, ale to tylko kilka z nich. Koniecznie przeczytaj nasz poprzedni post, aby poznać więcej zaskakujących przyczyn nieświeżego oddechu.

Zobacz więcej na: http://dentaimplant.pl/

Autor

Piotr Kaczmarek

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować