Słuchaj, kiedy twój język mówi

7 października 2021

 Jak często zwracasz uwagę na swój język? Używasz go codziennie - do mówienia i do jedzenia - ale czy dbasz o niego? Bez odpowiedniej higieny jamy ustnej na języku mogą pojawić się pewne schorzenia, które w przyszłości mogą prowadzić do znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych.

Choroby języka

Gdybyś miał teraz podejść do lustra i spojrzeć na swój język, co byś zobaczył? Czy wygląda on zdrowo, czy może coś Cię niepokoi? Przyjrzyjmy się niektórym schorzeniom języka i ich znaczeniu dla Twojego zdrowia.

Łysy język

Twój język pokryty jest małymi zgrubieniami zwanymi brodawkami. Wewnątrz każdej brodawki znajdują się kubki smakowe. Czasami zdarza się, że język staje się "łysy", w którym brodawki obumierają i odchodzą od języka, pozostawiając go śliskim. Istnieje wiele przyczyn tego stanu, w tym niedobór witamin i anemia. Aby zdiagnozować przyczynę, najlepiej porozmawiać z lekarzem.

Czerwony (lub truskawkowy) język

Czy Twój język wygląda jakbyś właśnie zjadł wiśniowego popsicle'a przez cały czas? Jeśli tak, możesz mieć niedobór witamin - albo brak żelaza, albo B12. Może to być bardziej powszechne u wegetarian, ponieważ B12 znajduje się w mięsie. Porozmawiaj z lekarzem o suplementacji, jeśli to konieczne.

"Język "geograficzny

Ten stan nazywany jest językiem geograficznym, ponieważ często przypomina on mapę. Można go rozpoznać po czerwonych plamach na języku, ewentualnie obrysowanych białym kolorem. Przyczyna tego stanu nie jest znana, ale jest on związany z cukrzycą, anemią, atopią i stresem. Jeśli nie zniknie po 2 tygodniach konsekwentnego szczotkowania zębów, należy niezwłocznie skontaktować się z dentystą.

Ciemne plamy

Nie ma co do tego wątpliwości, ta przypadłość może być najbardziej przerażająca, jeśli chodzi o wygląd. Jeśli na Twoim języku pojawiają się grube, ciemne włosy, jest to spowodowane przerostem brodawek. Niewłaściwa higiena jamy ustnej - np. picie alkoholu, palenie papierosów lub brak codziennej pielęgnacji - może do tego doprowadzić, ponieważ bakterie mogą rozwijać się w znacznym tempie. Nie jest to wprawdzie poważne zagrożenie dla zdrowia, ale może się w nie przekształcić, jeśli nie podejmie się odpowiednich działań. Najlepszym sposobem na przywrócenie języka do normalnego stanu jest odpowiednia pielęgnacja języka i zębów.

Białe zabarwienie języka

Jeśli Twój język wydaje się mieć jakąś białą powłokę, może to oznaczać jedną z trzech rzeczy:

  • Leukoplakia - Kiedy masz leukoplakię, Twoje komórki nadmiernie się rozrastają. Ogólnie rzecz biorąc, stan ten może się rozwinąć, gdy jama ustna zostanie podrażniona. Wiele osób używających wyrobów tytoniowych jest narażonych na ryzyko rozwoju leukoplakii. Jeśli nie podejmie się odpowiednich działań, może ona stać się prekursorem raka jamy ustnej. Porozmawiaj ze swoim dentystą, jeśli zauważysz białe plamy na języku i wewnątrz jamy ustnej. Pleśniawka jamy ustnej - pleśniawka jamy ustnej jest spowodowana infekcją drożdżakową wewnątrz jamy ustnej. Twój język może przypominać twarożek. Często może to być spowodowane przez antybiotyki - ponieważ zabijają one bakterie, umożliwiają rozwój drożdżaków. Porozmawiaj ze swoim lekarzem lub dentystą o możliwościach pozbycia się pleśniawki jamy ustnej. Liszaj płaski jamy ustnej - schorzenie to często wygląda prawie jak koronka na języku, z uniesionymi białymi liniami. Przyczyna nie jest znana, ale w większości przypadków schorzenie to ustępuje samoistnie.

Zmarszczki/pęknięcia

Możesz wierzyć lub nie, ale język również wykazuje oznaki starzenia się. Jeśli z wiekiem zauważysz na języku więcej zmarszczek i pęknięć, to normalne. Choć pęknięcia są zazwyczaj nieszkodliwe, zawsze musisz uważać, aby utrzymywać język i jamę ustną w czystości. Obejmuje to również dokładne szczotkowanie języka!

Utrzymujące się czerwone zmiany

Jeśli zauważysz małe, czerwone zgrubienie w jamie ustnej, które nie znika lub uporczywie powraca, może to być oznaką raka języka. Niektórzy ludzie mylą je z owrzodzeniami, które ustępują po około 2 tygodniach. Jeśli zauważysz takie zgrubienie, jak najszybciej porozmawiaj ze swoim dentystą.

Inne przyczyny bolącego lub wyboistego języka...

  • Owrzodzenia jamy ustnej Cukrzyca/Anemia Powiększone brodawki Rak jamy ustnej Palenie Uraz

Zapobieganie problemom z językiem

Zapobieganie wszystkim powyższym dolegliwościom jest dość proste: Utrzymuj dobre nawyki w zakresie higieny jamy ustnej. Nie oznacza to, że niektóre schorzenia nie mogą się rozwinąć nawet wtedy, gdy dbasz o jamę ustną, ale z pewnością będziesz w lepszej sytuacji, niż gdybyś tego nie robił. Zapoznaj się z krótką listą nawyków, które powinieneś wykonywać regularnie:

  • Powstrzymywanie się od nadużywania alkoholu i palenia tytoniu Szczotkowanie (zębów i języka) dwa razy dziennie Nitkowanie zębów raz dziennie Wizyta u dentysty dwa razy w roku

Jeśli cierpisz na jedno z powyższych schorzeń, sugerujemy, abyś zwracał na nie uwagę, jednocześnie wdrażając dobre nawyki w zakresie higieny jamy ustnej. Dobrze jest również porozmawiać o tym ze swoim dentystą, zwłaszcza jeśli stan ten może przekształcić się w poważniejsze zagrożenie dla zdrowia.

Dowiedz się więcej na: http://krakdental.pl

Autor

Michał Sowiński

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować