Stomatologia dla dzieci - Wywiad z dr Deanem Brandonem

1 grudnia 2021

Zaktualizowano: 2/14/2020

Ludzie często pytają nas, dlaczego istnieje cała odrębna specjalizacja stomatologiczna tylko dla dzieci, więc porozmawialiśmy z dr Deanem Brandonem, stomatologiem dziecięcym w Hunstville w Alabamie, o tym, co robi. Prowadzi on również blog o stomatologii dziecięcej i łaskawie podzielił się z nami trochę o tym, co czyni jego dziedzinę wyjątkową.

Dlaczego zdecydowałeś się zostać stomatologiem dziecięcym?

Po pierwsze, uwielbiam pracę z dziećmi. Wolałbym pracować z 4-latkiem niż z 40-letnim pacjentem. Po drugie, podoba mi się duża różnorodność procedur, w tym skomplikowane przypadki świadomej sedacji i znieczulenia ogólnego w szpitalu. Stomatologia dziecięca nie jest jednak specjalnością zdefiniowaną proceduralnie. Jest to specjalność zdefiniowana wiekowo, to znaczy od urodzenia do 21 roku życia. Przyjmujemy również pacjentów specjalnej troski w każdym wieku. Jesteśmy jak pediatrzy w świecie stomatologii. Śledzenie wzrostu i rozwoju dzieci w okresie nastoletnim daje nam perspektywę i umożliwia korzystne pokierowanie rozwojem. Stomatolodzy dziecięcy wykonują również sporą część zabiegów ortodontycznych (aparaty ortodontyczne).

Jakie są różnice między pracą z zębami dorosłych a zębami dzieci?

Zęby dzieci nie są statyczne jak zęby dorosłych. One poruszają się i zmieniają położenie w czasie. To jest, gdzie zrozumienie wzrostu i rozwoju przychodzi w. Tak, zęby dziecięce są znacznie mniejsze, więc wszelkie procedury uzupełniania ubytków muszą uwzględniać nie tylko różnice w wielkości, ale również fakt, że miazga lub nerw znajdują się znacznie bliżej miejsca pracy. Mały ubytek może bardzo szybko przekształcić się w duży, wymagający wykonania korony i pulpotomii (leczenia nerwu). Jeśli umiarkowany lub mały ubytek jest obecny na zębie mlecznym, który ma wypaść naturalnie i nie powoduje żadnych dolegliwości, często obserwujemy go aż do momentu złuszczenia (wypadnięcia). Jeśli jednak upłynie dużo czasu (często wiele lat) zanim wypadnie, wówczas wskazana jest odbudowa zęba. (Niektóre zęby mleczne nie wypadają do 12 roku życia i są ważne w utrzymaniu miejsca dla zębów stałych).

Jakie są najczęstsze zabiegi wykonywane przez Panią?

Jeśli chodzi o procedury: rutynowe badania, plomby i ekstrakcje stanowią większość tego, co robimy każdego dnia. Pozostała część to korony, leczenie ortodontyczne, urazy zębów i inne nagłe przypadki, takie jak bóle zębów. W naszej praktyce spędzam więcej czasu niż cokolwiek innego na badaniu, diagnozowaniu i rozmowach z rodzicami dziecka, aby ustalić najlepszy sposób leczenia, czy będą to uzupełnienia protetyczne, ortodoncja, czy też dalsza obserwacja. Podobnie jak pediatrzy, jest wiele rzeczy, które robimy każdego dnia.

Jakie są niektóre proste sposoby, w jakie rodzice mogą pomóc w zachęcaniu swoich dzieci do dbania o zdrowie zębów?

Oczywiście szczotkowanie i nitkowanie zębów, ale także regularne wizyty u dentysty i czyszczenie zębów, aby wpoić im nawyki szczotkowania i dobrej higieny jamy ustnej. Im częściej dzieci przychodzą do stomatologa dziecięcego, tym więcej mają zabawy i postrzegają zdrowie zębów jako normalną część życia. Jeśli przychodzą tylko z powodu bólu zęba lub w nagłych przypadkach, mogą nabawić się lęków lub nie dostrzegać znaczenia regularnej opieki stomatologicznej.

Jaki jest najciekawszy zabieg, który przeprowadziłeś?

Zawsze interesujące są przypadki świadomej sedacji i przypadki na sali operacyjnej. Z czasem zaobserwowałem również wiele problemów rozwojowych, które wymagają wielodyscyplinarnego leczenia.

Co najbardziej podoba Ci się w interakcji na Twitterze? Czy zdarza się Panu wchodzić w interakcje z pacjentami?

Nie mam zbyt wielu bezpośrednich interakcji z moimi pacjentami w Internecie, jeśli chodzi o leczenie lub diagnozę. Jednak my, jako praktyka, wchodzimy w interakcje na Facebooku, Twitterze, blogach i innych mediach społecznościowych w dobrym stopniu.

Czy istnieją jakieś specjalne narzędzia lub sztuczki, których używasz, aby pomóc dzieciom w zdobyciu pozytywnych doświadczeń w gabinecie stomatologicznym?

Jako rodzic nie wypowiadaj przerażających słów ani nie groź, że dentysta wyjmie Ci wszystkie zęby. Nie używaj słów takich jak "strzał" itp. Rodzice czasami nieświadomie okazują swoje własne lęki, a dzieci to wyczuwają. Język, którego używamy, jest ważny zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci. Należy pamiętać, że prawie wszystkie 2- i 3-letnie dzieci będą marudne tylko po to, by zajrzeć do ich zębów, ale z wiekiem będzie coraz lepiej. Dentyści dziecięcy mają środowisko przyjazne dzieciom, więc zimny kliniczny wygląd większości dorosłych praktyk nie jest dla nas normą. Mamy bardziej otwarty wystrój przyjazny dzieciom, gry wideo, jasne kolory i zabawki też. Regularne wizyty w tym bardziej zrelaksowanym otoczeniu mogą pomóc zmniejszyć niepokój i sprawić, że wszystko nie będzie takim wielkim problemem. Każdego dnia mamy dzieci, które nie chcą wyjść z gabinetu, kiedy skończą. Mają tyle radości!

Dziękujemy dr Brandonowi, że podzielił się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Koniecznie zajrzyjcie na jego blog, aby dowiedzieć się więcej!

Jeśli masz jakieś pytania na temat tego, jak dbać o zęby swojego dziecka lub jak zachęcać do dobrego zdrowia zębów bez względu na ich wiek, odwiedź nasz Przewodnik Mamy do dbania o małe zęby dla pomocnych informacji i wskazówek.

Autor

Natalia Wójcik

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować