Wrażliwość zębów na zimno? Na gorąco? Na słodycze? Przeczytaj to!

19 marca 2022
13 grudnia 2018

Ja krzyczę, Ty krzyczysz, wszyscy krzyczymy od lodów!

To nie są właściwe słowa piosenki, ale jeśli jesteś jednym z ponad 3 milionów Amerykanów, którzy cierpią z powodu nadwrażliwości zębów na zimno lub nadwrażliwości zębów na słodycze, możesz wzdrygać się na myśl o słodkim przysmaku. Rozmowa z dentystą powinna znaleźć się na pierwszym miejscu listy rzeczy do zrobienia, jeśli chcesz znaleźć rozwiązanie problemu nadwrażliwości zębów, ale w międzyczasie podajemy kilka informacji.

Co powoduje nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów może pojawiać się i znikać wraz z upływem czasu, a jej przyczyną jest zazwyczaj odsłonięta zębina w obszarach korzeni zębów w wyniku chorób dziąseł i/lub cofniętych dziąseł. W przeciwieństwie do koron zębów, korzeń zęba nie jest chroniony szkliwem, lecz cementem. Kiedy szkliwo lub cement ulegają zużyciu, nerwy wewnątrz zęba zostają odsłonięte, co może powodować nadwrażliwość zębów. Do najczęstszych przyczyn erozji należą:

  • Nadgorliwe szczotkowanie zębów
  • Używanie pasty do zębów o właściwościach ściernych
  • Kwaśna dieta
  • Choroba refluksowa
  • Bulimia
  • Nadmierne wybielanie zębów
  • Szlifowanie zębów
  • Suchość w jamie ustnej

Dobra wiadomość? Wrażliwe zęby można leczyć!

Jak leczyć nadwrażliwość zębów

Porozmawiaj ze swoim dentystą o każdym bólu zęba lub nadwrażliwości zębów na zimne, gorące, kwaśne lub słodkie napoje lub pokarmy. Należy wykluczyć próchnicę i ubytki w zębach lub poddać je leczeniu. Dentysta może zalecić zatwierdzoną przez ADA pastę do zębów o działaniu odczulającym lub żelową pastę do zębów z fluorem do stosowania w domu. W cięższych przypadkach nadwrażliwości zębów może być konieczne wypełnienie, przeszczep dziąsła lub leczenie kanałowe.

Możesz nawet rozważyć zmiany w diecie, takie jak wyeliminowanie z codziennego jadłospisu wysokosłodzonych napojów gazowanych, soków owocowych i alkoholu. Oczywiście, aby zapobiec przyszłym problemom, musisz dbać o właściwą pielęgnację jamy ustnej.

Wrażliwość zębów na zimno jest czymś więcej niż tylko dokuczliwością, może być bardzo bolesna, a nawet może być oznaką większego problemu. Nie cierp dłużej, skontaktuj się z dentystą PERFECT TEETH online, aby umówić się na wizytę i rozpocząć leczenie nadwrażliwości zębów!

Autor

Michał Sowiński

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować