Wydaje się, że palenie eliminuje dobre bakterie

9 listopada 2021

Zaktualizowano: 2/13/2020

Większość ludzi zna powszechne zagrożenia związane z paleniem: raka płuc i raka jamy ustnej. Ale czy wiesz, że palenie może powodować, że Twój organizm atakuje Twoje własne dobre bakterie, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia innych chorób jamy ustnej? Uniwersytet Stanowy w Ohio niedawno zbadał tę kwestię i udostępnił wyniki swoich badań opinii publicznej. Naukowcy mają nadzieję, że w ten sposób ujawnią jeszcze jeden zdrowotny powód, dla którego palacze powinni rzucić nałóg.

Badanie poziomu bakterii

Badaniem kierowała Purnima Kumar, adiunkt periodontologii w Ohio State. Jej badania wykazały, że w zdrowych ustach znajduje się stała ilość pożytecznych bakterii, które chronią przed wieloma chorobami jamy ustnej. Badała ona również usta osób palących i zauważyła, że mają one niższy poziom tych dobroczynnych bakterii. Wykazano, że zwiększa to podatność na działanie szkodliwych bakterii. Research News w Ohio State zacytował Kumar jak mówi:

"Jama ustna palacza wyrzuca dobre bakterie, a patogeny są wywoływane. Mogą się więc one rozmnażać znacznie szybciej niż w środowisku, w którym się nie pali."

Oznacza to zazwyczaj więcej pracy dla dentysty, aby pokonać bakterie i leczyć wszelkie poważniejsze problemy, które mogą się jeszcze pojawić.

Aby rozpocząć eksperymenty, naukowcy zebrali grupy 15 zdrowych osób palących i 15 niepalących. Po dokładnym, profesjonalnym oczyszczeniu zębów każdej z nich, badacze pobrali próbki z dziąseł w określonych porach w ciągu tygodnia, aby sprawdzić kilka wskaźników. Pierwszym z nich były różnice w składzie płytki nazębnej, aby sprawdzić, które bakterie były obecne w dwóch różnych grupach, zwracając szczególną uwagę na reakcję organizmu na te bakterie. Badacze chcieli również wiedzieć, czy organizm traktuje bakterie jako zagrożenie - w takim przypadku stwierdzali podwyższone ilości cytokin (substancji zwalczających infekcje).

Palenie a patogeny

Wyniki wykazały, że u osób niepalących odsetek bakterii pod koniec badania był taki sam, jak podczas pierwszego czyszczenia, z niewielką lub żadną obecnością cytokin. Jednakże, w odniesieniu do osób palących, Kumar powiedział:

"W przeciwieństwie do nich, palacze zaczynają być kolonizowani przez patogeny - bakterie, o których wiemy, że są szkodliwe - w ciągu 24 godzin. Palacze potrzebują więcej czasu, aby stworzyć stabilną społeczność mikrobiologiczną, a kiedy już to zrobią, jest to społeczność bogata w patogeny."

Oznacza to po prostu, że z powodu nałogu palenia ich organizm szybko zaczyna zabijać własne dobre bakterie, pozostawiając ich podatnymi na choroby. Palacze w badaniu wykazali również zwiększone ilości cytokin, co dowodzi, że ciała badanych były w stanie obrony, aby zapobiec atakom ze strony niekorzystnych bakterii. Kumar i jej zespół nie wiedzą, dlaczego nałóg palenia wiąże się z tymi problemami, ale mają pewną teorię: dym zakłóca regularną komunikację między bakteriami a ludzkim organizmem. Po zakończeniu badań opublikowali ich wyniki w czasopiśmie Infection and Immunity Journal.

Zgodnie z artykułem, Kumar ma nadzieję, że to badanie zachęci dentystów do zajęcia się tymi problemami u swoich pacjentów. Jako praktykujący periodontolog i profesor osobiście rozmawia ze swoimi palącymi pacjentami na temat tego badania i niebezpieczeństw, jakie nałóg może spowodować dla ich zębów. Jej zdaniem badanie wskazuje, że dentyści powinni odgrywać bardziej aktywną rolę w zachęcaniu swoich pacjentów do rzucenia palenia i zapewnianiu dostępu do zasobów, które mogą im w tym pomóc.

Autor

Piotr Kaczmarek

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować