Zagrożenia związane z fluorem: Perspektywa stomatologa

6 kwietnia 2022
28 sierpnia 2018

Fluor jest w glebie, w wodzie, w paście do zębów, a nawet występuje naturalnie w niektórych produktach spożywczych! Ale debata na ten temat trwa nadal. Zagrożenia związane z fluorem od dawna są tematem rozmów wśród mam i innych konsumentów dbających o zdrowie, zaniepokojonych produktami, których używają i spożywają. Jako grupa stomatologów chcemy podzielić się naszą perspektywą. W rzeczywistości istnieje bezpośredni związek między stosowaniem fluoru a poprawą zdrowia jamy ustnej.


Fluorki a zdrowie jamy ustnej

Fluor jest naturalnie występującym minerałem i udowodniono, że zapobiega on powstawaniu ubytków poprzez wzmacnianie szkliwa zębów. Przyjmowany wewnętrznie poprzez picie fluorowanej wody, przyjmowanie suplementów lub spożywanie pokarmów zawierających ten składnik odżywczy, pomaga zapobiegać próchnicy zębów. Szczotkowanie zębów pastą z fluorem, stosowanie innych produktów stomatologicznych, takich jak płyny do płukania jamy ustnej lub miejscowe stosowanie ich przez dentystę, wzmacnia zęby i zapobiega powstawaniu ubytków.

Korzyści płynące z picia wody fluoryzowanej

Woda jest budulcem, którego potrzebuje nasz organizm, dlatego lekarze zalecają dla większości ludzi wypijanie sześciu porcji wody dziennie o objętości 8 uncji. Potrzebujemy jej do nawodnienia i utrzymania optymalnego funkcjonowania naszego organizmu. Czy wiesz, że picie wody fluoryzowanej zmniejsza ryzyko wystąpienia ubytków? To prawda! Niski poziom fluoru w wodzie pitnej pomaga chronić szkliwo zębów. 75% wody w USA jest fluoryzowane i po ponad 60 latach publicznej fluoryzacji wody nie istnieją żadne recenzowane badania naukowe wykazujące, że dodawanie fluorku zagraża naszej populacji z tego powodu. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie - badania wykazują, że osoby nieposiadające bezpiecznej, czystej wody pitnej mają pewien poziom próchnicy zębów, co może prowadzić do chorób dziąseł i utraty zębów.

Centrum Kontroli Chorób uznaje fluoryzację wody za jedną z najważniejszych praktyk zdrowotnych wXX

wieku, ale idzie nawet o krok dalej i zachęca do "codziennego i częstego narażania się na niewielkie ilości fluoru".

Mówiąc wprost, korzyści płynące z fluoru powinny rozwiać obawy dotyczące zagrożeń związanych z fluorem.

Czy istnieją zagrożenia związane z fluorkiem, których należy się obawiać?

Regularnie spożywamy wiele toksyn w małych dawkach. Na przykład cyjanek, znana toksyna, znajduje się w niewielkich ilościach w migdałach i fasoli lima, a mimo to nadal je jemy! I choć fluor w dużych ilościach jest rzeczywiście toksyczny, jego ilość w publicznych systemach wodociągowych jest regulowana do zaledwie jednej części na milion, co jest ilością całkowicie bezpieczną i sprawdzoną. W tych publicznych systemach wodociągowych, w których występuje większa ilość naturalnie występującego fluoru, jest on uzdatniany w celu obniżenia jego poziomu do tej jednej części na milion.

Osoby zaniepokojone zagrożeniami związanymi z fluorem zwykle wybierają firmy produkujące naturalne pasty do zębów, które nie zawierają fluoru w swoich produktach. Jednak firmy te rezygnują z niego wyłącznie ze względu na obawy konsumentów

dotyczące toksyczności fluoru, a nie dlatego, że fluor rzeczywiście stanowi problem. Fluor w bardzo małych dawkach, takich jak w wodzie pitnej, paście do zębów i innych produktach stomatologicznych, jest korzystny, a nie szkodliwy.

Dentyści PERFECT TEETH są tu po to, by pomóc Ci zrozumieć, na czym polega prawidłowa higiena jamy ustnej, w tym podejmowanie najlepszych decyzji dotyczących pielęgnacji zębów Twoich i Twoich dzieci. Skorzystaj z naszego przewodnika online, aby znaleźć najbliższego dentystę. Chętnie podzielimy się z Tobą dodatkowymi informacjami, aby rozwiać Twoje obawy dotyczące zagrożeń związanych z fluorem.

Autor

Piotr Kaczmarek

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować