Związek między zdrowiem jamy ustnej a ogólnym stanem zdrowia

22 października 2020

Większość z nich nie zdaje sobie sprawy z silnego związku między zdrowiem jamy ustnej a ogólnym stanem zdrowia. Problemy w jamie ustnej mogą być w rzeczywistości bramą do innych poważnych schorzeń w całym organizmie.

Nasze usta są wypełnione różnymi szczepami bakterii. Podczas gdy większość z nich występuje naturalnie i jest nieszkodliwa, niektóre bakterie mogą powodować poważną próchnicę zębów, choroby dziąseł i inne infekcje jamy ustnej. Nasz organizm w naturalny sposób walczy z większością bakterii, ale niektóre szczepy są tak bezwzględne, że mogą powodować cały świat problemów. Inne rzeczy, które mogą kolidować z naszym zdrowiem jamy ustnej są pewne leki, procedury dentystyczne i zabiegi, które łamią nasze usta naturalną obronę.

Kiedy naturalne bariery organizmu są złamane, bakterie jamy ustnej może dostać się do krwiobiegu i rozprzestrzeniać się na inne części naszego ciała. Przeprowadzono wiele badań, które pokazują, że zdrowie jamy ustnej jest oknem na ogólny stan zdrowia i że niektóre bakterie z jamy ustnej mogą prowadzić do innych poważnych schorzeń. Udowodniono, że zła higiena jamy ustnej może prowadzić do innych chorób, takich jak choroby układu krążenia, zapalenie wsierdzia, cukrzyca, osteoporoza, choroba Alzheimera i niektóre nowotwory.

Więc, jak można walczyć z tymi niebezpiecznymi infekcjami bakteryjnymi? Myj zęby przynajmniej dwa razy dziennie, codziennie używaj nici dentystycznej i używaj pasty do zębów i płynu do płukania ust zawierającego fluor. Jeść dobrze zbilansowany posiłek i ograniczyć spożycie cukru, zwłaszcza przysmaków z dodatkiem cukru, takich jak słodycze i soda. Wypłucz usta po spożyciu słodkich napojów lub potraw.

Autor

Piotr Kaczmarek

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować