Życie studenta stomatologii - Wywiad z Tomkiem

11 listopada 2021

 

Tom jest studentem czwartego roku stomatologii pochodzącym z Michigan, który ukończy studia w maju 2012 roku. Założył blog o zdrowiu jamy ustnej o nazwie Oral Answers w styczniu 2010 roku, aby pomóc ludziom dowiedzieć się, jak poprawić ich zdrowie jamy ustnej. Chcieliśmy dowiedzieć się więcej o tym, jak szkoła stomatologiczna szkoli studentów do leczenia pacjentów, więc Tom łaskawie podzielił się z nami swoją perspektywą.

Kiedy po raz pierwszy zdecydowałeś się na stomatologię?

Od najmłodszych lat wiedziałem, że praca za biurkiem po prostu mi nie odpowiada. Chciałem coś robić, widzieć na własne oczy efekty moich wysiłków. Chciałam pomagać ludziom. Podczas zajęć poświęconych poszukiwaniom kariery zawodowej, w których uczestniczyłem na pierwszym roku studiów, stomatologia okazała się zawodem spełniającym te kryteria. Im więcej dowiadywałem się o stomatologii, tym bardziej byłem przekonany, że to jest ścieżka, którą powinienem podążać.

W jaki sposób różne aspekty szkoły dentystycznej przygotowują Cię do bycia profesjonalnym dentystą?

Miałem szczęście, że zostałem przyjęty do doskonałej szkoły dentystycznej. Chociaż wiele semestrów było przytłaczających, każde zajęcia przygotowywały nas do życia jako praktykujący dentyści. Wykłady, na które uczęszczałem, dały mi solidne podstawy anatomii, fizjologii i innych pokrewnych nauk. Jesteśmy również zobowiązani do udziału w różnych laboratoriach, które przygotowują nas do praktycznej pracy, która przychodzi później w klinice. Prawie każda procedura, którą wykonujemy na prawdziwym pacjencie podczas naszych ostatnich 2 lat szkoły, została poprzedzona godzinami pracy na plastikowych zębach, manekinach i innych narzędziach symulacyjnych. Kiedy w końcu pracujemy na prawdziwych pacjentach, mamy profesorów prowadzących i nadzorujących naszą pracę, aby pomóc nam udoskonalić nasze techniki.

Jaki jest Pana ulubiony zabieg do wykonania i dlaczego?

Odbudowa przednich zębów jest jedną z moich ulubionych procedur. Podczas mojego pierwszego semestru w klinice (na trzecim roku szkoły), widziałem pacjenta, który miał chipped jeden z jej przednich zębów. Pozostała jej tylko połowa zęba. Pamiętam, że czułam się zdenerwowana, kiedy pracowałam nad przywróceniem zębowi jego dawnego wyglądu. Kiedy pokazałam jej w lustrze, co zrobiłyśmy, uśmiechnęła się i z radością stwierdziła, że wygląda tak samo jak jej pozostałe zęby.

Chociaż było to bardzo trudne i zajęło około 2 i pół godziny od początku do końca, było to bardzo satysfakcjonujące widzieć, jak bardzo była szczęśliwa ze swoim nowym zębem. Byłam po prostu szczęśliwa, że była dla mnie cierpliwa! Na szczęście w miarę zdobywania doświadczenia stawałam się coraz szybsza. Kiedy wykonujemy plomby i korony na tylnych zębach, pacjent czasami nawet nie zauważa różnicy, ale praca nad przednimi zębami jest bardzo satysfakcjonująca, ponieważ pacjent może rzeczywiście zobaczyć różnicę, którą zrobiliśmy.

Czy jest jakiś konkretny rodzaj stomatologii, na którym chciałabyś się skupić w przyszłości?

Zawsze interesowała mnie stomatologia ogólna. Kiedy po raz pierwszy dostałam się do szkoły dentystycznej, myślałam o specjalizacji, ale zdałam sobie sprawę, że lubię wykonywać wiele różnych zabiegów. Trzy dziedziny, które mnie interesują, to praca z dziećmi, implanty stomatologiczne i stomatologia estetyczna.

Jak wyglądała praktyka na modelach przed pracą z ludzkimi pacjentami?

Praktyka na modelach dostarczyła nam bardzo potrzebnego doświadczenia, które przyda nam się, gdy wejdziemy do regularnych klinik stomatologicznych w naszej szkole i zaczniemy pracować z prawdziwymi pacjentami. Myślę, że większość studentów stomatologii pamięta wiercenie w swoim pierwszym plastikowym zębie. Moja pierwsza próba nie była najlepsza, ale dzięki wielu ćwiczeniom stałem się kompetentny i odniosłem sukces. Praca na plastikowych zębach przed przejściem do pracy z prawdziwymi pacjentami dała mi dużo więcej pewności siebie. Kiedy w końcu zacząłem pracować na prawdziwych pacjentach, było to o wiele mniej przytłaczające, ponieważ wiedziałem, że już wcześniej wielokrotnie z powodzeniem wykonywałem tę procedurę.

Czy słyszałeś o nowym robocie dentystycznym? Czy Twoja szkoła dentystyczna ma coś podobnego i czy uważasz, że to pomaga?

Słyszałem o robocie dentystycznym. Moją pierwszą myślą jako studenta stomatologii tonącego w długach było to, że jest to po prostu kolejna droga technologia edukacyjna, która popchnie nas w jeszcze większe długi! Myślę, że to może pomóc studentom stomatologii, ale nie jestem pewien, czy ta dodatkowa pomoc jest warta dodatkowych kosztów. W mojej szkole stomatologicznej naprawdę skupialiśmy się na traktowaniu naszych manekinów jak prawdziwych pacjentów. Musieliśmy nosić rękawiczki, gogle i maski na twarz. Nie mogliśmy też umieszczać ich w nienaturalnych pozycjach, na przykład odchylać ich za bardzo do tyłu. Myślę, że manekiny odgrywają pewną rolę w pomaganiu studentom w doskonaleniu ich techniki, ale nauka interakcji z pacjentami jest najlepiej realizowana z prawdziwymi ludźmi. Myślę, że byłoby znacznie lepiej nauczyć się ludzkich reakcji na pracę dentystyczną poprzez rzeczywistą pracę na prawdziwych ludziach, a nie na "symulacji człowieka".

Z drugiej strony, czytałem, że robot daje studentom informacje zwrotne na temat ich wydajności. Jeśli ta informacja zwrotna odnosi się do jakości pracy stomatologicznej, którą wykonali, myślę, że może być wartościowa. Jeśli odnosi się bardziej do ich zarządzania pacjentem, nie jestem pewien, jak korzystne byłoby to. Wszystkie nasze prace stomatologiczne w pre-klinice odbywają się według pewnego "idealnego" standardu. Większość zębów jest bardzo podobna i wymaga podobnych zabiegów, więc ta technika się sprawdza. Ponieważ jednak wielu pacjentów jest różnych, mają oni różne preferencje i nie sądzę, aby w postępowaniu z pacjentem należało stosować podejście uniwersalne. Musicie jednak potraktować moje opinie z przymrużeniem oka, ponieważ nie pracowałem wcześniej na "robocie dentystycznym".

W jaki sposób rówieśnicy ze studiów stomatologicznych pomogli Ci poznać i zrozumieć procedury i procesy stomatologiczne?

Podczas naszego pierwszego i drugiego roku szkoły stomatologicznej asystowaliśmy juniorom i seniorom w klinice. Podczas tych sesji mogłam się wiele nauczyć o stomatologii od tych starszych roczników. Jako studentka czwartego roku, ja i moi koledzy z klasy jesteśmy w stanie współpracować, dzieląc się trudnymi problemami, które napotkaliśmy w klinice i technikami, których użyli różni lekarze-dentyści, aby pomóc nam w rozwiązaniu tych problemów. Często jest więcej niż jeden sposób na zrobienie czegoś, więc dobrze jest móc rozmawiać z moimi kolegami z klasy i dowiedzieć się, jakie różne techniki stosują w leczeniu swoich pacjentów. Ponadto, często mamy wybór co do instruktorów, z którymi możemy pracować na naszych pacjentach. Staram się pracować z wieloma różnymi dentystami, aby móc poznać wiele różnych podejść.

Jakie jest jedno z najczęstszych błędnych przekonań, które ludzie mają na temat dbania o swoje zęby?

Cóż, nie mogę poprzestać na jednym! Oto kilka z nich:

1 - Niektórzy ludzie myślą, że jeśli problem stomatologiczny nie powoduje u nich bólu, nie muszą go naprawiać. Chociaż prawdą jest, że niektóre choroby mogą się poprawić na własną rękę, ubytek nie jest jednym z nich. W końcu ubytek stanie się na tyle duży, że dotrze do nerwu zęba i spowoduje silny ból. Kiedy dentysta zaleca wypełnienie niewielkiego ubytku, zazwyczaj jest to dobry pomysł, aby zatrzymać ubytek w miejscu i przywrócić zębowi zdrowie.

2 - Niedocenianie mocy szczoteczki do zębów i nici dentystycznej! Wielu ludziom po prostu nie chce się codziennie nitkować zębów. Zdarzało mi się, że pacjenci pytali mnie o różne płyny do płukania ust i różne produkty do higieny jamy ustnej, które są mocno reklamowane, podczas gdy to, czego naprawdę potrzebują, to powrót do podstaw - codziennego nitkowania i szczotkowania zębów.

3 - Niezrozumienie wpływu swojej diety, a w szczególności ilości spożywanego cukru. Z mojego doświadczenia wynika, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że wiele produktów, które są reklamowane jako "zdrowe" nie są dobre dla ich zębów. Na przykład, wiele osób je batony zastępujące posiłek na lunch i myśli, że nie musi się martwić o swoje zęby, ponieważ zjadło zdrowy batonik odżywczy. Wiele z tych batonów jest naładowanych cukrem.

Bardzo doceniamy to, że mogliśmy dowiedzieć się więcej o tym, jak szkoła stomatologiczna przygotowuje przyszłych dentystów. Koniecznie odwiedź blog Toma Oral Answers, aby dowiedzieć się więcej o zdrowiu zębów!

 Przeczytaj więcej na: http://krakdental.pl

Autor

Michał Sowiński

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować