Co warto wiedzieć o implantach zębów?

1. Czy implanty stomatologiczne naprawdę są bezpieczne?
Osoby zastanawiające się nad skorzystaniem z implantów zębów bardzo często zastanawiają się nad tym, czy rzeczywiście mamy do czynienia z rozwiązaniami bezpiecznymi. Warto więc pamiętać, że z implantami w postaci zbliżonej do tej, w jakiej występują one współcześnie, mamy do czynienia począwszy od lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Właśnie wtedy zaczęto stosować implanty wykonane z czystego tytanu i już od ponad pół wieku są one zastępstwem dla korzeni zębów, które utraciliśmy. Dziś możemy więc powiedzieć z pełnym przekonaniem, że mamy do czynienia z procedurą nie tylko bezpieczną, ale i mało inwazyjną. Pomaga ona pacjentom z brakami zębowymi i odznacza się skutecznością nawet w przypadku pacjentów w zaawansowanym wieku. Dziś przyjmuje się ponad 98 procent implantów, a ponieważ technologie związane z implantologią są coraz doskonalsze, sam proces gojenia oraz integracji ma miejsce szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.
2. Ile trwa wszczepienie implantu zęba?
Procedura wszczepiania implantów odbywa się w znieczuleniu miejscowym i zwykle przeprowadzana jest podczas jednej wizyty składanej u stomatologa. Bywa przy tym zabiegiem znacznie mniej inwazyjnym niż usunięcie zęba. Po zabiegu implant musi być otoczony staranną opieką, pacjenci nie muszą jednak obawiać się tego, że nie poradzą sobie z nowymi wyzwaniami, jakie się przed nimi otwierają. Lekarz zwykle podaje szereg zaleceń, których należy przestrzegać, jeśli więc obie strony współpracują ze sobą mając do siebie zaufanie, nie trzeba obawiać się jakichkolwiek nieprawidłowości.
3. Komu można założyć implanty zęba?
Dzięki rozwojowi implantologii dziś nie musimy już obawiać się ewentualnych przeciwwskazań wiekowych do przeprowadzenia zabiegu. Każda osoba dorosła, która ma za sobą konsultację medyczną, może się poddać zabiegowi. Zakazem nie są objęci ani pacjenci po chorobach nowotworowych, ani ci, którzy zmagają się z problemem cukrzycy. Przyjmuje się, że zabieg wykonuje się u osób, które ukończyły już 16 lat. Taka decyzja jest podyktowana przede wszystkim tym, że wcześniej mamy do czynienia z rozwijającym się jeszcze układem kostnym.
Szczególną opieką otacza się osoby zmagające się z chorobami przyzębia. Aby nie doszło do powikłań zaleca się im zwykle leczenie periodontologiczne. Faza przygotowawcza jest też wskazana u pacjentów, u których, z różnych przyczyn, doszło do zaniku kości. W takim wypadku konieczna staje się sterowana regeneracja kostna, podniesienie dna zatoki szczękowej, przeszczepienie bloczków kostnych lub zabieg rozszczepienia wyrostka zębodołowego.
4. Dlaczego implanty mają być lepsze od standardowych uzupełnień protetycznych?
Jeszcze nie tak dawno już jeden brakujący ząb wiązał się z koniecznością szlifowania tych, które znajdowały się w jego sąsiedztwie, tylko wtedy można było zamocować bowiem most protetyczny. Nic dziwnego, że pacjenci niechętnie myśleli o tym zabiegu. Dziś nie trzeba już jednak rezygnować z pięknego uśmiechu. Implant to znacznie lepsze rozwiązanie z przynajmniej kilku powodów, jeden z najważniejszych wiąże się zaś z tym, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, które w żaden sposób nie stanowi obciążenia dla zębów sąsiednich. To pełnowartościowy ząb tak samo silny, jak jego otoczenie.
5. Na czym polega natychmiastowa implantacja i kiedy jest możliwa?
Obecnie coraz więcej mówi się również o natychmiastowej implantacji będącej jej najszybszym sposobem. Taki zabieg ma miejsce natychmiast po planowym usunięciu zęba stałego. W takim przypadku w kość szczęki wszczepia się tytanową śrubę, a ta zastępuje korzeń utraconego wcześniej zęba. Plazma tytanowa ma specjalne pory i właśnie w nie wrastają komórki kostne, jakie wytwarza nasz organizm. Implant na stałe zespala się kością, a tym samym staje się częścią ciała pacjenta. Zabieg taki może być jednak wykonany jedynie wtedy, gdy pozwala na to zdrowie pacjenta.