Wpływ palenia tytoniu na zdrowie jamy ustnej

19 października 2020

Każdy wie, że palenie będzie miało negatywny wpływ na zdrowie fizyczne człowieka. Jednak dla niektórych osób szkody, jakie powoduje ono dla ich zdrowia jamy ustnej, są powszechnie pomijane. Wdychanie ponad 4000 substancji chemicznych, które znajdują się w papierosach, nie tylko sprawia, że zęby wyglądają nieatrakcyjnie i odbarwiają się, ale może również powodować poważne problemy dla danej osoby.

Rak jamy ustnej

Złośliwy nowotwór na ustach lub w jamie ustnej może być spowodowany paleniem tytoniu. Spośród 40.000 osób, u których każdego roku w Stanach Zjednoczonych diagnozuje się raka jamy ustnej, około 8.000 umiera rocznie. Mówi się, że tylko nieco ponad 50 procent z tych, u których zdiagnozowano raka, będzie żyło w ciągu najbliższych pięciu lat.

Choroba przyzębia

Badania wykazały, że palenie tytoniu jest jednym z najważniejszych czynników nie tylko rozwoju, ale i zaawansowania chorób przyzębia. Ponieważ palenie zakłóca normalne funkcjonowanie komórek tkanki dziąseł, osoby palące są bardziej podatne na choroby przyzębia. Podczas wdychania dymu do jamy ustnej naczynia krwionośne ulegają zwężeniu, opóźniając przepływ krwi do dziąseł i utrudniając gojenie się ran. Jeśli choroby przyzębia nie są leczone, tylko się pogarszają; choroby przyzębia są główną przyczyną utraty zębów.

Osoby palące są również bardziej narażone na problemy, w tym:

  • Tworzenie się płytki nazębnej i tartaru
  • Głębokie kieszenie między zębami a dziąsłami
  • Utrata kości i tkanek, które podtrzymują zęby

Jeśli bakterie nie zostaną usunięte poprzez rutynowe i profesjonalne czyszczenie, wówczas pozostają one poniżej linii dziąseł i mogą zniszczyć tkankę dziąsłową, powodując jej stan zapalny. Kiedy to nastąpi, kieszenie formują się i wypełniają bakterie powodujące choroby. Bakterie te mogą wywołać zapalenie dziąseł i ostatecznie spowodować wypadanie zębów.

Brzydki oddech (Halitoza)

Każdy, kto pali wystarczająco długo, będzie miał halitozę. Chociaż płyn do płukania jamy ustnej i guma do żucia mogą działać krótkotrwale, na dłuższą metę zawiodą. Wielu palaczy może przyzwyczaić się do zapachu, ale dla osób niepalących jest to dość oczywiste. Halitoza może zostać wyleczona i czasami ustąpi, jeśli dana osoba przestanie palić.

Jak halitoza, wiele problemów przyniesionych przez palenie może zostać odwróconych lub skorygowanych, jeśli osoba rzuca nawyk.

Łącząc moje obszerne szkolenie z najnowocześniejszym sprzętem mogę pomóc pacjentom poprawić nie tylko wygląd ich zębów, ale także ogólny stan zdrowia jamy ustnej.

Autor

Michał Sowiński

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować