Czym jest ortodoncja?

17 grudnia 2019

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która koryguje nieprawidłowo ustawione zęby i szczęki. Krzywe zęby i zęby, które nie pasują do siebie prawidłowo, są trudniejsze do utrzymania w czystości, są zagrożone utratą wcześnie z powodu próchnicy zębów i chorób przyzębia oraz powodują dodatkowy nacisk na mięśnie żujące, co może prowadzić do bólów głowy, zespołu TMJ i szyi, bólu ramion i pleców. Zęby, które są krzywe lub nie znajdują się we właściwym miejscu, mogą również pogorszyć wygląd.

Korzyści płynące z leczenia ortodontycznego obejmują zdrowsze jamy ustnej, bardziej przyjemny wygląd oraz zęby, które z większym prawdopodobieństwem utrzymają się przez całe życie.

Specjalista w tej dziedzinie nazywany jest ortodontą. Ortodonci otrzymują dwa lub więcej lat edukacji poza ich cztery lata w szkole stomatologicznej w zatwierdzonym przez ADA programie szkolenia ortodontycznego.

Skąd mam wiedzieć, czy potrzebuję ortodoncji?

Tylko dentysta lub ortodonta może określić, czy można skorzystać z ortodoncji. W oparciu o narzędzia diagnostyczne, które obejmują pełną historię zdrowia medycznego i stomatologicznego, badanie kliniczne, modele gipsowe zębów oraz specjalne zdjęcia i zdjęcia, ortodonta lub dentysta może zdecydować, czy ortodoncja jest zalecana i opracować plan leczenia odpowiedni dla Ciebie.

Jeśli masz którąkolwiek z poniższych cech, możesz być kandydatem do leczenia ortodontycznego:

 • Overbite, czasami nazywany "buck teeth" - gdzie górne zęby przednie leżą zbyt daleko do przodu (wystają) nad zęby dolne.
 • Underbite - wygląd "buldoga", gdzie zęby dolne są zbyt daleko do przodu lub zęby górne zbyt daleko do tyłu.
 • Zgryz krzyżowy - gdy zęby górne nie opadają lekko przed zębami dolnymi przy normalnym zgryzaniu.
 • Zgryz otwarty - przestrzeń między powierzchniami zgryzu zębów przednich i/lub bocznych, gdy zęby tylne zgryzają się razem
 • Przesuniętą linię środkową - gdy środek górnych zębów przednich nie pokrywa się ze środkiem dolnych zębów przednich.
 • Odstępy - luki lub odstępy pomiędzy zębami w wyniku brakujących zębów lub zębów, które nie "wypełniają" ust.
 • Wytłoczenie - gdy jest zbyt wiele zębów, aby pomieścić kalenicę dentystyczną.

Jak działa leczenie ortodontyczne?

Wiele różnych typów urządzeń, zarówno stałych, jak i demontowalnych, używanych jest do poruszania zębami, przekwalifikowywania mięśni i wpływania na wzrost szczęk. Urządzenia te działają poprzez delikatny nacisk na zęby i szczęki. Ciężkość Twojego problemu określi, które podejście ortodontyczne będzie prawdopodobnie najbardziej skuteczne.

Urządzenia stacjonarne obejmują:

 • Aparaty - najczęściej używane urządzenia stacjonarne, aparaty składają się z taśm, drutów i/lub wsporników. Pasy mocowane są wokół zębów lub zęba i służą jako kotwy dla aparatu, natomiast zamki są najczęściej przyklejane do przedniej części zęba. Druty łukowe przechodzą przez uchwyty i są mocowane do opasek. Dokręcenie drutu łukowego napina zęby, stopniowo przesuwając je do właściwej pozycji. Aparaty ortodontyczne są zazwyczaj dostosowywane co miesiąc w celu uzyskania pożądanych rezultatów, które można osiągnąć w ciągu kilku miesięcy do kilku lat. Dzisiejsze aparaty ortodontyczne są mniejsze, lżejsze i wykazują znacznie mniej metalu niż w przeszłości. Są one dostępne w jasnych kolorach dla dzieci, jak również w jasnych stylach preferowanych przez wielu dorosłych.
 • Specjalne urządzenia stacjonarne - wykorzystywane do sterowania ssaniem kciuka lub pchaniem języka, urządzenia te są mocowane do zębów za pomocą opasek. Ponieważ są one bardzo niewygodne podczas posiłków, powinny być stosowane tylko jako ostateczność.
 • Stałe podtrzymywacze przestrzeni - w przypadku przedwczesnej utraty zęba dziecka stosuje się podtrzymywacz przestrzeni w celu utrzymania otwartej przestrzeni aż do momentu wyrzynania zęba stałego. Do zęba obok pustej przestrzeni przymocowana jest opaska, a do zęba po drugiej stronie przestrzeni przedłużony jest drut.

Urządzenia demontowalne obejmują:

 • Aparaty wyrównujące - alternatywa dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych dla dorosłych, aparaty szeregowe są używane przez coraz większą liczbę ortodontów do przesuwania zębów w ten sam sposób, w jaki działają aparaty stałe, tylko bez metalowych drutów i zamków. Wyrównywarki są praktycznie niewidoczne i są usuwane w celu jedzenia, szczotkowania i nitkowania.
 • Zdejmowane podtrzymywacze przestrzeni - urządzenia te pełnią taką samą funkcję jak podtrzymywacze przestrzeni stałej. Są one wykonane z akrylową podstawą, która pasuje do szczęki, i mają plastikowe lub druciane gałęzie pomiędzy poszczególnymi zębami, aby utrzymać otwartą przestrzeń między nimi.
 • Urządzenia do zmiany pozycji szczęk - nazywane również szynami, urządzenia te są noszone na górnej lub dolnej szczęce i pomagają ćwiczyć zamykanie szczęki w korzystniejszej pozycji. Można je stosować w przypadku zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych (TMJ).
 • Zderzaki na wargi i policzki - zostały zaprojektowane tak, aby trzymać wargi lub policzki z dala od zębów. Mięśnie warg i policzków mogą wywierać nacisk na zęby, a te zderzaki pomagają zmniejszyć ten nacisk.
 • Rozszerzacz podniebienny - urządzenie służące do poszerzania łuku górnej szczęki. Jest to plastikowa płyta, która pasuje do dachu ust. Nacisk zewnętrzny wywierany na płytę za pomocą śrub wymusza otwarcie stawów w kościach podniebienia w kierunku wzdłużnym, rozszerzając obszar podniebienia.
 • Zdejmowane uchwyty - noszone na dachu jamy ustnej, urządzenia te zapobiegają przesuwaniu się zębów do poprzedniego położenia. Można je również modyfikować i stosować w celu zapobieżenia ssaniu kciuka.
 • Nakrycie głowy - za pomocą tego urządzenia, pasek jest umieszczany z tyłu głowy i mocowany do metalowego drutu z przodu lub dziobu twarzy. Nakrycie głowy spowalnia wzrost szczęki górnej i utrzymuje zęby tylne w miejscu, w którym się znajdują, podczas gdy zęby przednie są wyciągane do tyłu.

Autor

Piotr Kaczmarek

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować