Leczenie ortodontyczne - obalamy popularne mity

Wiele osób zmagających się z wadą zgryzu już od lat obiecuje sobie, że podda się terapii, nieustannie jednak natrafia na argumenty przemawiające przeciwko takiej decyzji. Warto zatem zapoznać się z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi aparatów ortodontycznych, może się bowiem okazać, że nasze obawy nie są wcale uzasadnione.
Mit nr 1. Leczenie trwa długo
Jeden z najpoważniejszych mitów mówi o tym, że leczenie trwa długo, nic więc dziwnego, że wiele osób podchodzi do niego z nieufnością. Tymczasem okazuje się, że pacjenci nie muszą wcale mieć cierpliwości godnej mnicha, aby się na nie zdecydować. Oczywiście, trudno natychmiast odpowiedzieć na pytanie o to, ile czasu nam ono zajmie, wiele zależy bowiem do tego, z jakim typem wady mamy do czynienia. Zwykle mamy jednak do czynienia z wizytami trwającymi od dziesięciu do trzydziestu miesięcy. Co ważne, wszystkie procedury związane z leczeniem są nie tylko bezpieczne, ale i małoinwazyjne, co staje się możliwe choćby dlatego, że odbywają się one w znieczuleniu miejscowym, pacjent zaś nieustannie pozostaje pod opieką profesjonalistów.
Mit nr 2. Aparaty są widoczne dla otoczenia
Wiele osób obawia się również tego, że aparat będzie widoczny dla otoczenia, a to niekorzystnie wpłynie choćby na ich pewność siebie w sytuacjach zawodowych i towarzyskich. Tymczasem nowoczesne leczenie ortodontyczne jest dziś nie tylko skuteczne, ale i komfortowe, możemy więc korzystać także z rozwiązań o wiele solidniejszych niż typowy aparat stały pełen zamków i drucików. Nie trzeba dziś też obawiać się, że nosząc aparat ciężko jest utrzymać higienę. Profesjonalny lekarz nie założy nam aparatu tak długo, jak długo będziemy mieli jakiekolwiek ubytki.
Mit nr 3. Ciężko utrzymać higienę
Sam aparat nie jest bezobsługowy, higiena jamy ustnej pacjenta już od dawna nie stanowi jednak dla niego poważniejszego wyzwania. Ortodonta zwykle udziela informacji na temat tego, w jakie produkty najlepiej jest się zaopatrzyć, można mieć więc pewność, że czyszczenie zębów zgodnie z jego zaleceniami będzie nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne dla samego aparatu. Najlepiej kupić w tym celu specjalną szczoteczkę ortodontyczną charakteryzującą się wyprofilowaną końcówką, z pewnością pomoże nam przy tym również nić dentystyczna.
Mit nr 4. Aparaty powodują seplenienie
O obawach nie ma też mowy w przypadku twierdzenia, że aparaty powodują seplenienie. Oczywiście, na początku leczenia może okazać się, że mowa jest niewyraźna, a do tego pojawia się lekkie seplenienie, nie trzeba jednak żywić z tego powodu poważniejszych obaw, mamy bowiem do czynienia ze zjawiskiem o tymczasowym charakterze. Jeśli aparat jest przygotowany na wymiar i dopasowany do zgryzu pacjenta, problem zostanie zredukowany. Co więcej, aparat ortodontyczny może pomóc tym pacjentom, którzy zmagają się z wadą wymowy. Wady tego typu nie mają jednego tylko podłoża, dość często jednak seplenieniu sprzyja nieprawidłowo ułożony zgryz. Terapia ortodontyczna, także w przypadku dorosłych, może być więc sposobem na leczenie wad wymowy.
Mit nr 5. Aparat to obciach
Równie nieuzasadnione jest twierdzenie, że aparat jest kompromitujący. Nowoczesne aparaty na zęby w niczym nie przypominają tych, które noszono trzydzieści lat temu. Co więcej, są one noszone także przez znanych i lubianych. Z aparatem mamy do czynienia między innymi w przypadku Angeliny Jolie, Sereny Williams oraz Khloe Kardashian, skoro więc gwiazdy nie obawiają się, że troska o zęby zaciąży na ich wizerunku, również my powinniśmy zapomnieć o podobnych obawach.
Mit nr 6. Po zdjęciu aparatu zęby cofają się do poprzedniej pozycji
Nie należy też lękać się tego, że już po zdjęciu aparatu zęby cofną się do poprzedniej pozycji. Jeśli będziemy się stosować do zaleceń ortodonty, będzie to mało prawdopodobne. Nie trzeba też obawiać się, że leczenie zmusi nas do zmiany stylu życia.