Jak skutecznie rozjaśniać zęby?

25 lutego 2018

Wiele osób marzy o białych zębach, zwykle jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że pasty wybielające i paski to tylko niektóre sposoby na osiągnięcie tego celu. Jak zatem zadbać o zęby i przywrócić im dawną biel. Już na wstępnie warto podkreślić, że naturalny kolor zębów pacjentów nie zawsze jest taki sam. Co więcej, może zdarzyć się i tak, że zęby tej samej osoby będą miały zróżnicowane zabarwienie.

Na kolor zębów wpływa wiele czynników i choć wielu osobom trudno jest w to uwierzyć, okazuje się, że wcale nie najmniej istotnym z nich są nasze geny. To właśnie one decydują o mineralizacji tkanek, mają też wpływ na ich skład chemiczny, grubość i odcień szkliwa, a przede wszystkim – kolor zębiny. Kolor zębów jest jednak uzależniony również od czasu i nie ma przesady w twierdzeniu, że z wiekiem szkliwo będzie się ścierało. Niestety, bardzo często to my sami decydujemy o tym, że nie możemy nawet marzyć o białych zębach. Na ich kolor ma zarówno nasza dieta, jak i nawyki takie, jak choćby palenie papierosów. Przebarwienia powodują też niektóre leki i niewłaściwa higiena jamy ustnej, która nie jest przecież wcale rzadko spotykanym problemem.

Wybielanie zębów - zacznij od zdjęcia kamienia nazębnego

Bardzo często okazuje się zresztą, że nasz problem z przebarwieniami nie jest wcale aż tak poważny, jak nam samym się to wydaje, a uporanie się z nim staje się możliwe w tym samym momencie, w którym zdecydujemy się na odwiedzenie gabinetu stomatologicznego i oczyszczenie szkliwa z nalotu oraz kamienia. Kamień nazębny może okazać się poważnym problemem, istnieje jednak przynajmniej kilka skutecznych sposobów na pozbycie się go. Już po oczyszczeniu zębów nie zaszkodzi, jeśli stomatolog dokona przeglądu uzupełnień. Może okazać się, że te, które nosimy od dawna, również ulegają przebarwieniom.

Skuteczne pasty wybielające

Wybielanie zębów - wybielające pasty

Jeśli interesują nas rozwiązania proste, skuteczne, a przede wszystkim nieinwazyjne, możemy zainteresować się możliwościami, jakie dają nam pasty wybielające. Te sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie przebarwienia są niewielkie i one jednak rozjaśniają zęby o przynajmniej jeden, a niekiedy również o dwa tony. Jeśli nie chcemy wydać pieniędzy w ciemno, przed zakupem postarajmy się starannie obejrzeć opakowanie i zaznajomić się z umieszczonym na nim wskaźnikiem ścieralności RDA. Ten nie powinien być wyższy niż 200, może bowiem uszkodzić szkliwo. Właśnie ten problem sprawia zresztą, że pasty wybielające nie powinny być stosowane dłużej niż przez dwa miesiące.

Same pasty to zresztą nie wszystko. W sprzedaży dostępne są dziś również specjalne szczoteczki, a nawet płyny przeznaczone do płukania ust. Szczoteczki zwykle posiadają gumowe wypustki, których zadanie polega na polerowaniu powierzchni zębów. Płyny z kolei minimalizują ryzyko gromadzenia się płytki nazębnej. Jeśli zależy nam na bardziej zdecydowanych działaniach, możemy zawsze zwrócić się ku paskom oraz specjalnym nakładkom i żelom wybielającym. W tym przypadku substancją aktywną w zdecydowanej większości przypadków jest nadtlenek wodoru. Kuracja trwa od dwóch do trzech tygodni, a efekt utrzymuje się nawet przez pół oku przyczyniając się do wybielenia zębów od trzy lub cztery tony.

Nakładka u dentysty

Jeszcze bardziej skuteczna jest metoda nakładkowa stosowana jednak nie w domu, ale w gabinecie stomatologicznym. Tym razem mamy do czynienia z rozwiązaniami, które powstają w gabinecie protetycznym i charakteryzują się tym, że są dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Lekarz pomaga nam też w wyborze żelu, który najlepiej nada się do wybielania naszych zębów. Inną ciekawą metodą jest zabieg pod lampą. Często jest on określany mianem zabiegu dla niecierpliwych, trwa bowiem około godziny, a zęby można rozjaśnić nawet o pięć tonów.

Autor

Natalia Wójcik

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować