Co powoduje uszkodzenie szkliwa zębów?

11 maja 2021

Szkliwo zębów to najtwardsza substancja w ludzkim ciele, stworzona, by wytrzymać dosłowne zużycie w codziennym życiu, kiedy gryziemy, mówimy, zaciskamy zęby i żujemy. Każdego roku szkliwo zużywa się średnio o osiem mikrometrów w stosunku do normalnych czynników, ale istnieje kilka czynników, które mogą przyspieszyć jego utratę.

Kwas

Kwas z czasem powoduje erozję szkliwa. Kwas pojawia się w jamie ustnej naturalnie po spożyciu pokarmów zawierających cukier i węglowodany. Soda i soki owocowe to jedne z najbardziej szkodliwych produktów, zwłaszcza gdy pijesz je przez cały dzień. Im dłużej cukier pozostaje na zębach, tym dłużej bakterie w jamie ustnej muszą się nim żywić i wytwarzać żrący kwas.

Kwas może się również pojawić w jamie ustnej, jeśli cierpisz na schorzenie powodujące częste wymioty lub jeśli cierpisz na chorobę refluksową. Ponieważ Twoja ślina neutralizuje te kwasy, suchość w jamie ustnej sprawi, że będą one zalegać jeszcze dłużej, powodując jeszcze większe szkody.

Jak już wspomnieliśmy w poprzednim poście, możesz uniknąć nadmiaru kwasów w jamie ustnej, unikając pewnych pokarmów i napojów.

uśmiech

Używanie zębów jako narzędzi

Uszkodzenia szkliwa zębów powstają również wtedy, gdy używasz zębów jako narzędzi. Nie powinieneś nigdy otwierać butelek, opakowań lub innych pojemników przy użyciu zębów. Może to spowodować trwałe pęknięcie lub złamanie szkliwa. Ten sam efekt może wywołać żucie paznokci, przedmiotów nie przeznaczonych do jedzenia lub lodu.

Zgrzytanie zębami

Wiele osób zgrzyta zębami i nie jest nawet świadomych, że to robi. To zdecydowanie przyspiesza erozję szkliwa, a nawet może doprowadzić do jego pęknięcia. Twój dentysta będzie w stanie stwierdzić, czy Twoje szkliwo nadmiernie się ściera i może zalecić noszenie ochraniacza na zęby w nocy, kiedy zgrzytanie zębami jest najbardziej prawdopodobne.

Autor

Natalia Wójcik

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować