Jak dieta i styl życia mogą negatywnie wpływać na zdrowie zębów?

9 grudnia 2021

  

Dobry stan zdrowia jamy ustnej to nie tylko popisywanie się jasnym, pięknym uśmiechem, choć to z pewnością jedna z zalet. Twoje zęby i dziąsła mogą pokazać wiele o swoim ogólnym stanie zdrowia. Istnieją powiązania pomiędzy złym stanem uzębienia i zdrowia; poważnymi chorobami, takimi jak choroby serca, cukrzyca i osteoporoza. W związku z tym, istnieje wiele sposobów, że Twój styl życia i dieta mogą negatywnie wpływać na zdrowie jamy ustnej.

Nadmiar alkoholu w swoim stylu życia może prowadzić do szkodliwych skutków nie tylko dla zdrowia wewnętrznego, ale także wizualnie wpływają na Twój uśmiech. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Nowojorskim wykazało, że wino może powodować ciemne przebarwienia na zębach, zwłaszcza jeśli spożywasz również ciemne napoje, takie jak herbata lub ciemne napoje gazowane. Możesz tego uniknąć, popijając białe wino wyłącznie wodą. Czerwone wino ma jeszcze silniejsze działanie barwiące na zęby. Może się okazać, że efekt ten zmniejszy się, jeśli zaraz po wypiciu wina napijesz się wody. Ponownie, należy zachować umiar i podjąć jak najwięcej pro-działań w celu zwalczania przebarwień.

Używanie tytoniu może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak rak, choroby serca i udar, ale może również zaszkodzić zdrowiu Twojej jamy ustnej. Używanie tytoniu zwiększa odkładanie się płytki nazębnej i kamienia na zębach. Palenie upośledza również przepływ krwi do dziąseł i zatrzymuje normalną produkcję i zdrowie komórek dziąseł. Kiedy tkanka dziąseł ma trudności w samoregeneracji, staje się bardziej podatna na działanie bakterii znajdujących się w płytce nazębnej, co sprawia, że osoby używające tytoniu są bardziej narażone na wystąpienie zapalenia dziąseł. Istnieje również bezpośredni związek pomiędzy używaniem tytoniu a rakiem jamy ustnej. Tytoń do żucia, fajki i cygara są często reklamowane jako "bezpieczniejsze" formy używania tytoniu. Dowody wskazują jednak, że każde użycie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, udaru, a także próchnicy zębów i chorób dziąseł.

Ma więc sens, że to, co wkładasz do ust, ma bezpośredni związek z Twoim zdrowiem jamy ustnej. Odcinanie się od pełnych ziaren, owoców i warzyw może naprawdę zaszkodzić Twojemu zdrowiu jamy ustnej. Eliminując kluczowe składniki, takie jak witamina C i wapń, nie będziesz budować i utrzymywać zdrowych dziąseł i zębów. Jednakże, podczas gdy witamina C jest niezbędna dla zdrowia dziąseł, zbyt duża ilość kwasów może powodować erozję szkliwa, zwłaszcza w przypadku silnie kwasowych i cukrowych napojów, takich jak sok pomarańczowy i inne napoje cytrusowe. Dentyści zalecają picie soków owocowych przez słomkę, aby ograniczyć ich kontakt z zębami. Jeśli jesteś ścisłym wegetarianinem, narażasz się na niedobory witamin D, B-2 i B-12, które wpływają na zdrowie jamy ustnej.

Jeśli w Twojej diecie brakuje pewnych składników odżywczych, tkanki jamy ustnej mogą być trudniej odporne na infekcje, co może przyczynić się do rozwoju choroby dziąseł. Poważna choroba dziąseł jest główną przyczyną utraty zębów u osób dorosłych. Wielu badaczy uważa, że choroba ta postępuje szybciej i jest potencjalnie bardziej poważna u osób źle odżywiających się.

Jeśli spożywasz zbyt wiele napojów gazowanych wypełnionych cukrem, słodzonych napojów owocowych lub nieodżywczych przekąsek, jesteś w oczywisty sposób narażony na ryzyko cukrzycy i próchnicy zębów. Pamiętaj, że Halloween to najgorszy koszmar dentysty. Próchnica zębów pojawia się, gdy płytka nazębna wchodzi w kontakt z cukrem w jamie ustnej, powodując atak kwasu na zęby. Żywność zawierająca cukry - nawet te dobre, jak owoce - jest podatna na próchnicę, ale znowu cukrowi winowajcy, którzy powiększają obwód talii, są najgorsi dla jamy ustnej.

Twoja jama ustna jest bardzo ważnym elementem organizmu, dlatego ważne jest, aby dbać o jej zdrowie i właściwe odżywianie. Zawsze omawiaj ze swoim dentystą i lekarzem obawy i pytania dotyczące Twojego uzębienia i zdrowia. 

Więcej na: http://krakdental.pl

Autor

Natalia Wójcik

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować