Problemy z zębami: Dlaczego ważne jest, aby natychmiast się nimi zająć?

16 lutego 2021

Wyszczerbiony ząb, bolące dziąsła, nadwrażliwość lub inne rodzaje bólu i dyskomfortu w jamie ustnej to bez wątpienia niedogodności, z którymi trzeba sobie radzić. W nadziei na uniknięcie dodatkowej wizyty u dentysty, możesz myśleć, że dobrze jest poczekać z oceną takich problemów do następnego czyszczenia. Jednak odwlekanie często pogarsza sprawę, kosztując Cię więcej czasu, pieniędzy, bólu i stresu w przyszłości. Oto kilka typowych dolegliwości i zabiegów, które zazwyczaj im odpowiadają. Wiele z tych dolegliwości nie ulegnie poprawie na własną rękę.

Kiedy te kwestie są pozostawione bez rozpoznania i nieleczone, mogą prowadzić do gorszych problemów, które mogą następnie prowadzić do drogich napraw stomatologicznych. Na przykład, niektórzy ludzie mogą mieć "miejsce" dla swoich zębów mądrości, ale obszar ten jest trudny do czyszczenia i może prowadzić do bolesnych dziąseł, podrażnienia i obrzęk. Jeśli masz którykolwiek z tych objawów, ważne jest, aby Twój dentysta ponownie ocenił wszelkie korzyści wynikające z zachowania zębów mądrości. W porównaniu z przewlekłymi lub długotrwałymi infekcjami, dyskomfortem, ubytkami, zapaleniem dziąseł i innymi problemami, które mogą one powodować, usunięcie zębów mądrości pozwoli Ci zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze na powtarzające się leczenie.

Obluzowany ząb to kolejny ważny problem, który należy natychmiast rozwiązać. Obluzowanie zęba jest często spowodowane zapaleniem dziąseł, które uszkodziło znajdującą się pod nim kość. Otaczające dziąsła mogą łatwo przechwytywać bakterie w pobliżu linii dziąseł, co jeszcze bardziej sprzyja rozwojowi bakterii i infekcji. Bez leczenia cykl ten będzie się powtarzał, co jeszcze bardziej osłabi ząb i spowoduje dyskomfort oraz pogorszenie stanu szczęki. Chociaż ważne jest regularne dbanie o higienę jamy ustnej i przestrzeganie terminów wizyt u dentysty w celu zapobiegania problemom, niektórych z nich nie da się uniknąć.

Tylko specjalista stomatolog będzie w stanie określić, jak poważny jest Twój ból i złagodzić go, zapobiegając jednocześnie przyszłym uszkodzeniom i kosztom leczenia. Szukanie oceny tak szybko, jak to możliwe, da Ci spokój, ulgę w bólu i ogólnie lepszą jakość życia ze świadomością, że robisz to, co jest najlepsze dla Twojego długoterminowego zdrowia jamy ustnej.

Autor

Michał Sowiński

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować