Czego należy się spodziewać na przeglądzie stomatologicznym

26 lutego 2022
8 stycznia 2019 A

więc zrobiłeś to, zaplanowałeś następną wizytę kontrolną u dentysty. Dobra robota! Regularne przeglądy stomatologiczne są niezwykle istotnym elementem dbania o zdrowie jamy ustnej i całego organizmu. Niezależnie od tego, czy jest to dla Ciebie pierwszy przegląd stomatologiczny, pierwszy raz od dłuższego czasu, czy po przeprowadzce do nowej okolicy, możesz chcieć odświeżyć sobie wiedzę na temat tego, czego możesz się spodziewać na przeglądzie stomatologicznym. Dlatego przygotowaliśmy to krótkie źródło informacji, które pomoże Ci przygotować się do następnej wizyty u dentysty.

Przygotowanie do wizyty kontrolnej u dentysty

Przed następną wizytą kontrolną u dentysty należy upewnić się, że wykonano kilka czynności, zwłaszcza jeśli będzie to pierwsza wizyta w nowym gabinecie stomatologicznym.

 • Zbierz informacje o historii swojego zdrowia, w tym o przyjmowanych lekach i dane kontaktowe ostatniego lekarza i dentysty.
 • Poproś swojego poprzedniego dentystę o przekazanie dokumentacji do nowego dostawcy. Czasami wymaga to wypełnienia formularza, podania numeru faksu lub adresu e-mail. Pomóż w przekazaniu dokumentacji, aby nowy dentysta miał pełny obraz historii Twojego leczenia stomatologicznego.
 • Poinformuj go o swoich problemach zdrowotnych, takich jak ciąża, cukrzyca, epilepsja lub specjalne potrzeby, aby mógł Ci jak najlepiej pomóc.
 • Pamiętaj, aby wspomnieć o wszelkich obawach i udogodnieniach, których możesz potrzebować, w tym o lęku przed dentystą. Strach przed dentystą jest powszechny, a zespół stomatologów może pomóc w zwiększeniu komfortu wizyty kontrolnej.

Wykonuj swoją normalną rutynę stomatologiczną, a jeśli musisz coś zjeść przed wizytą, to zjedz. W razie potrzeby zawsze możesz umyć zęby u dentysty po przyjściu na wizytę. Daj sobie dodatkowy czas na przybycie na pierwszą wizytę, abyś mógł dopełnić formalności i być w spokojnym stanie umysłu.

Podczas wizyty kontrolnej u dentysty

Chociaż każdy gabinet dentystyczny ma swój własny proces, podczas wizyty kontrolnej możesz spodziewać się poniższych czynności.

Zameldowanie:

Zostaniesz powitany przez pracownika biura lub recepcjonistę, który upewni się, że biuro ma wszystko, czego potrzebuje, aby zapewnić udaną wizytę. Obejmuje to zebranie danych kontaktowych, historii zdrowia i informacji o ubezpieczeniu. Kilka pomocnych wskazówek, które ułatwią odprawę:
 • Pamiętaj, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania zawarte w historii zdrowia, aby zespół stomatologów mógł sformułować najlepsze dla Ciebie zalecenia. Należy podać informacje o wszystkich przyjmowanych lekach i alergiach. Pamiętaj, że Twoje dane są zawsze traktowane jako prywatne, dlatego ważne jest, abyś był dokładny i szczery.
 • Koniecznie przynieś informacje o swoim ubezpieczeniu, aby można było zweryfikować świadczenia ubezpieczeniowe i zgłosić roszczenie. Jeśli nie masz ubezpieczenia, poinformuj o tym personel, który prawdopodobnie będzie mógł pomóc Ci w pokryciu kosztów leczenia.
 • Pamiętaj, że przy każdej wizycie w gabinecie będziesz proszony o uaktualnienie tych informacji.

Po zameldowaniu członek zespołu klinicznego odprowadzi Cię na zaplecze, gdzie odbędzie się przegląd stomatologiczny. Również w tym przypadku każdy gabinet ma swój własny schemat postępowania, ale możesz spodziewać się poniższych czynności:

 • Zdjęcia rentgenowskie: Jeśli jesteś nowym dentystą lub nie byłeś u dentysty w ciągu ostatniego roku, prawdopodobnie zostaną Ci wykonane zdjęcia rentgenowskie. Pomaga to higienistce i dentyście dostrzec rzeczy, których nie mogliby zobaczyć na temat stanu Twoich zębów i szczęki, zwłaszcza poniżej linii dziąseł. Jest to ważna część przeglądu stomatologicznego i może pomóc we wczesnym wykrywaniu niektórych chorób i zaburzeń. I nie martw się, zdjęcia rentgenowskie są bezpieczne!
 • Ocena: W celu określenia stanu zdrowia zębów i dziąseł zostanie przeprowadzona kompleksowa ocena. Będzie ona prawdopodobnie obejmować przegląd zdjęć rentgenowskich, badanie przedmiotowe zębów i dziąseł, a także badanie przedmiotowe języka, szczęki i szyi. Podczas tej oceny zespół stomatologów poszukuje oznak choroby dziąseł, ubytków i innych nieprawidłowości, w tym oznak raka jamy ustnej. Zespół stomatologów udzieli Ci informacji i zaleci leczenie, które pomoże Ci osiągnąć optymalny stan zdrowia jamy ustnej. Może zalecić określone techniki pielęgnacji domowej, produkty lub zabiegi stomatologiczne.
 • LeczenieNa podstawie przeprowadzonej oceny lekarz stomatolog zaleci leczenie mające na celu usunięcie płytki nazębnej i kamienia nazębnego, a także zajęcie się wszelkimi innymi problemami, które może uznać za niepokojące. Prawdopodobnie zęby będą czyszczone nicią dentystyczną i polerowane. Może być zalecony fluor - tak, nawet w przypadku osób dorosłych. (I tak, fluor jest bezpieczny!).
 • PYTANIA I ODPOWIEDZI: Skorzystaj z okazji i zadaj zespołowi stomatologicznemu pytania na temat wszelkich wątpliwości dotyczących higieny jamy ustnej, takich jak ból, nawyki lub usługi kosmetyczne.

Po zakończeniu spotkania z zespołem klinicznym będziesz musiał zapłacić za wizytę i zaplanować kolejną wizytę, więc przed wyjściem z gabinetu prawdopodobnie wrócisz na salę, aby spotkać się z personelem gabinetu lub recepcjonistką. Personel biura pomoże Ci we wszystkich kwestiach finansowych, w tym w sprawie spodziewanych płatności z tytułu ubezpieczenia i kosztów bieżących. Pomoże także zarezerwować następny termin wizyty. Zaleca się, aby większość ludzi wykonywała przeglądy stomatologiczne co najmniej dwa razy w roku, ale długość przerw między wizytami zależy od stanu zdrowia jamy ustnej.

Mamy nadzieję, że dzięki temu krótkiemu informatorowi o tym, czego możesz się spodziewać na następnej wizycie kontrolnej u dentysty, poczujesz się lepiej przygotowany do tej wizyty. W końcu wizyty u dentysty nie należy się obawiać i powinieneś być dumny, że robisz kolejny krok w kierunku stawiania swojego zdrowia na pierwszym miejscu. Higiena jamy ustnej jest ważną częścią ogólnego stanu zdrowia, a zespół stomatologów jest po to, by pomóc Ci w jej pomyślnym i zdrowym przebiegu. Jeśli kiedykolwiek będziesz mieć pytania dotyczące zdrowia jamy ustnej Twojej, Twojego dziecka lub bliskiej Ci osoby, już dziś znajdź najbliższego dentystę. Chętnie pomożemy.

Autor

Michał Sowiński

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować