Fluor i ty

2 października 2020

Co to jest fluorek i dlaczego go potrzebujemy?

Fluor jest obfitym minerałem, który występuje naturalnie w różnych miejscach na całym świecie. Występuje nie tylko w wodzie, która wypływa z kranu, ale także w żywności, takiej jak szpinak, winogrona i ziemniaki. W pewnym momencie życia zapewne słyszeliście, że fluor jest dobry dla waszych zębów, ale w jaki sposób jest on korzystny?

Fluor działa w celu ochrony i naprawy zębów, zapobiegając efektom próchnicy zębów spowodowanej demineralizacją i przywracając szkliwo zębów poprzez remineralizację.

Demineralizacja: Szkliwo zębów jest substancją wysoce zmineralizowaną, co oznacza, że większość z nich składa się z minerałów nieorganicznych. Demineralizacja występuje wtedy, gdy do jamy ustnej zostają wprowadzone lub rozwijają się kwasy, które rozpuszczają w szkliwie niezbędne minerały, takie jak wapń. Powoduje to erozję szkliwa i sprawia, że zęby są bardziej podatne na ubytki i próchnicę. Kwasy mogą być obecne w jamie ustnej po prostu w wyniku spożywania kwaśnych pokarmów, a kwasy są również produkowane, gdy cukry zawarte w spożywanej żywności łączą się z bakteriami w jamie ustnej. Fluor zapobiega demineralizacji, zmniejszając zdolność bakterii do produkcji tego szkodliwego kwasu, który uszkadza szkliwo zębów.

Remineralizacja: Jeśli demineralizacja już nastąpiła, fluor będzie chronić zęby stosując proces remineralizacji, w którym fluor gromadzi się w uszkodzonych miejscach zębów i zaczyna wzmacniać szkliwo. Pacjenci, którzy starają się remineralizować swoje zęby powinni unikać pokarmów kwaśnych i słodkich, a zamiast tego spożywać pokarmy bogate w wapń, takie jak mleko, chude mięso i warzywa, oprócz stosowania fluoru na zębach.

Jak zdobyć fluor

Oprócz wody i pożywienia, istnieją inne sposoby uzyskania niezbędnej ilości fluoru, aby zapewnić ochronę zębów przed ubytkami i próchnicą. Fluor jest również obecny w pastach do zębów, płynach do płukania jamy ustnej i w formie uzupełniającej. Profesjonalne zabiegi z użyciem fluoru są również dostępne dla pacjentów, którzy szczególnie ich potrzebują. Niezależnie od sposobu przyjmowania fluoru, ważne jest, aby nigdy nie spożywać więcej niż 1,00 ppm (części na milion) fluoru dziennie.

Fluorosis

Fluoroza może się rozwijać, jeśli spożywa się więcej niż 1,00 ppm fluoru dziennie. Ten stan zębów może pozostawić białe plamy, brązowe przebarwienia lub szorstkie i dziurkowane szkliwo na zębach. Chociaż stan ten występuje zwykle u dzieci, które rozwijają swoje zęby stałe, może wystąpić również u dorosłych. Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju fluorozy na zębach, należy sprawdzić ilość fluoru, jaką zawiera woda, jeśli zaczniesz przyjmować receptę na fluor, a także upewnić się, że nie używasz nadmiaru pasty do zębów podczas szczotkowania zębów.

Autor

Natalia Wójcik

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować