Bakterie jamy ustnej mogą sygnalizować ryzyko wystąpienia raka trzustki

1 października 2020

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważna dla ich zdrowia jest dbałość o zęby. Ci, którzy nie szczotkują zębów, nie używają nici dentystycznych i regularnie odwiedzają dentystę, zwiększają swoje szanse na rozwój innych poważnych problemów zdrowotnych.

Jednym z najtrudniejszych do wykrycia raków, a także jednym z najbardziej śmiertelnych jest rak trzustki. Kiedy rak jest trudny do wykrycia, podjęcie środków ostrożności jest prawie niemożliwe. Jednak ostatnie badania wykazały związek między wysokimi poziomami przeciwciał przeciwko bakteriom jamy ustnej a rakiem trzustki.

We wrześniu 2012 r. badanie zostało opublikowane w Gut, miesięcznym, recenzowanym, międzynarodowym czasopiśmie gastroenterologicznym i hepatologicznym. W badaniu tym pobrano i zbadano ponad 800 próbek krwi od dorosłych Europejczyków, 405 z przypadków raka trzustki i 416 dopasowanych kontroli. Badacze stwierdzili, że u osób z wysokim poziomem przeciwciał przeciwko patogennym bakteriom przyzębia (Porphyromonas gingivalis) ryzyko zachorowania na raka trzustki było dwukrotnie wyższe niż u osób z niższym poziomem tych przeciwciał. Natomiast u osób z wysokim poziomem przeciwciał przeciwko pospolitym, nie patogennym bakteriom jamy ustnej ryzyko zachorowania na raka trzustki było o 45% niższe niż u osób z wysokim poziomem tych przeciwciał. Badacze stwierdzili, że choroby przyzębia mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka trzustki. Podczas gdy wcześniej prowadzono badania nad korelacją choroby przyzębia i raka trzustki, Gut jako pierwszy zbadał przeciwciała przeciwko bakteriom jamy ustnej jako oznakę ryzyka wystąpienia raka trzustki.

Badania takie jak to są mocnym dowodem na to, jak ważne jest dbanie o zęby i zdrowie jamy ustnej. Badania te nie mają na celu nikogo przestraszyć. Jest raczej potwierdzeniem niebezpieczeństwa niezachowania zdrowia jamy ustnej. Niezwykle ważne jest, aby przedstawić te informacje w celu edukowania i informowania Cię na bieżąco, tak abyś mógł nadal ćwiczyć zdrową higienę jamy ustnej, w tym regularne szczotkowanie zębów i nitkowanie zębów.

Zredukuj swoje ryzyko wystąpienia poważnych stanów chorobowych, takich jak rak trzustki, dbając już dziś o higienę jamy ustnej!

Autor

Piotr Kaczmarek

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować