Co należy wiedzieć przed założeniem aparatu ortodontycznego?

24 lutego 2022
Październik 19, 2018 Założenie aparatu ortodontycznego

było kiedyś symbolem niezręczności uwiecznionym na zawsze w licealnych rocznikach. Już nie! Założenie aparatu ortodontycznego stało się zabawnym prawem przejścia dla gimnazjalistów wraz z wprowadzeniem zabawnych kolorów zespołu, zabawnych hashtagów i w wielu przypadkach usunięciem aparatu na długo przed zdjęciami seniorów.

Nawet piętno, jakie niegdyś towarzyszyło noszeniu aparatu ortodontycznego przez dorosłych, zmniejszyło się dzięki postępom w technologii ortodontycznej, takim jak przezroczyste aparaty ortodontyczne. Samodzielne dbanie o siebie pozwoliło poprawić stan zdrowia i pewność siebie osób, które w przeszłości nie mogły nosić aparatu ortodontycznego lub których leczenie nie było w pełni skuteczne.

Jeśli w przyszłości planujesz założenie aparatu ortodontycznego - u siebie lub u dziecka - oto kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć przed założeniem aparatu.

Przed założeniem aparatu ortodontycznego

Nie chodzi tylko o wygląd Twojego uśmiechu.

Aparaty ortodontyczne pomagają wprawdzie w zaspokojeniu kosmetycznego pragnienia posiadania prostych zębów, ale mogą również pomóc w skorygowaniu problemów związanych z ustawieniem zębów, zgryzu i szczęki, a ostatecznie poprawić stan zdrowia jamy ustnej.

W pierwszej kolejności należy wykonać prace stomatologiczne.

Przed założeniem aparatu ortodontycznego należy przeprowadzić czyszczenie zębów i wykonać wszystkie inne prace stomatologiczne. Może to obejmować usunięcie zębów mądrości, aby nie przeszkadzały w leczeniu ortodontycznym.

Konieczne będzie dostosowanie diety.

Przed założeniem aparatu ortodontycznego należy zacząć ograniczać lub eliminować z diety pewne pokarmy, które mogą stanowić duży problem. Dotyczy to pokarmów gumowatych i kleistych, takich jak karmelki, misie i gumy do żucia; pokarmów, które trzeba szarpać, aby je przeżuć, takich jak taffy czy jerky; bardzo twardych pokarmów, zwłaszcza tych, które się gryzie, takich jak kukurydza na kolbie i jabłka (oczywiście nadal można je jeść, należy je tylko kroić i żuć, a nie rozgryzać).

Szczotkowanie zębów będzie ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Aparat ortodontyczny utrudnia nieco szczotkowanie zębów, ale jest ono jeszcze ważniejsze po założeniu aparatu, aby zapewnić zdrowie zębów podczas leczenia. Zanim założysz aparat ortodontyczny, przygotuj zestaw podróżny, aby móc zadbać o higienę jamy ustnej w podróży. Zabierz ze sobą szczoteczkę do zębów i pastę w rozmiarze podróżnym, a także wykałaczkę bezpieczną dla dziąseł. Przedmioty mogą łatwo utknąć między drucikami i zamkami, a szczotkowanie pomoże je łatwo usunąć i sprawi, że oddech będzie świeży.

Sportowcy - Przyda Ci się ochraniacz na zęby.

Pacjenci, którzy uprawiają sport, powinni zacząć używać ochraniaczy na zęby, aby chronić wnętrze jamy ustnej przed potencjalnym kontaktem z aparatem ortodontycznym.

Aparat ortodontyczny to zobowiązanie

. Większość pacjentów będzie musiała spotykać się z ortodontą co 4-6 tygodni, aby upewnić się, że leczenie przebiega prawidłowo, oraz aby dokonać korekt. Jest to zobowiązanie czasowe zarówno dla pacjenta, jak i jego rodzica.

Mogą wystąpić pewne dolegliwości bólowe.

Czasami pacjenci mogą odczuwać niewielki ból, zwłaszcza po pierwszym założeniu aparatu i po zaciśnięciu drutów. Pacjenci mogą spróbować żuć gumę bez cukru lub ssać lód, aby złagodzić dyskomfort. Należy również przygotować się na przyjęcie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty i zaplanować spożywanie tylko miękkich pokarmów, zwłaszcza na początku, kiedy pacjent przyzwyczaja się do nowego aparatu.

Koniecznie zrób sobie zdjęcie.

Oczywiście chcesz mieć zdjęcia przed i po - więc zrób sobie zabawę i pstryknij selfie przed założeniem aparatu, aby móc na nie spojrzeć, gdy aparat zostanie zdjęty i odsłoni nowy, piękny, prosty uśmiech!

Wiedząc, czego się spodziewać przed założeniem aparatu ortodontycznego, znacznie ułatwisz sobie to doświadczenie. Kiedy aparat w końcu zejdzie i zobaczysz ten nowy, zdrowy uśmiech, zdasz sobie sprawę, że te małe niedogodności były tego warte!

Szukasz ortodonty lub chcesz wiedzieć, czy aparat ortodontyczny jest właśnie dla Ciebie? Skorzystaj z naszej bezpłatnej konsultacji. Już dziś znajdź ortodontę PERFECT TEETH w swojej okolicy.

Reviewed by PERFECT TEETH Orthodontist Stephen Darmitzel, DDS, MS

Autor

Natalia Wójcik

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować