Jak prawidłowo nitkować zęby

3 czerwca 2021

"Czy nitkowałeś zęby?"

Jest to pytanie, które prawdopodobnie zadawano Ci wiele razy podczas regularnych wizyt u dentysty, i to z dobrych powodów. Nitkowanie jest bardzo ważne dla utrzymania zdrowia jamy ustnej, ponieważ usuwa płytkę nazębną i bakterie, do których nie dociera szczoteczka do zębów. Jest to wiedza powszechna, a jednak tak niewiele osób nitkuje zęby regularnie. Powszechnymi wymówkami dla niepoddawania się nitkowaniu są: "To boli, kiedy nitkuję zęby", "Moje zęby są zbyt blisko siebie" oraz "Nigdy nie zdarza mi się, aby jedzenie utknęło w moich zębach". W rzeczywistości, jeśli nitkujesz zęby prawidłowo i używasz odpowiedniego rodzaju nici dentystycznej, te wymówki nie będą już miały zastosowania!

Dlaczego nitkować zęby?

Jeśli Twoją wymówką na nieużywanie nici dentystycznej jest: "Nigdy nie utknęło mi jedzenie w zębach", możesz nie rozumieć głównego celu nitkowania. Podczas gdy nitkowanie usuwa zauważalnie irytujące cząstki jedzenia, które utknęły między zębami, głównym celem nitkowania jest usunięcie cienkiej warstwy bakterii, które gromadzą się na zębach w ciągu dnia. Pomiędzy zębami a dziąsłami znajduje się mała kieszonka, która łatwo zatrzymuje bakterie i do której trudno jest dotrzeć szczoteczką do zębów. Przesuwając nić po bokach każdego zęba i delikatnie w dół do kieszonki dziąsłowej, usuwasz warstwę bakterii, które w przeciwnym razie pozostałyby na powierzchni i spowodowałyby odkładanie się płytki nazębnej.

zęby

Jak używać nici dentystycznej

Jeśli nitkowanie sprawia Ci ból, możesz mieć zapalenie dziąseł lub po prostu nie nitkujesz zębów prawidłowo. Oto jak używać nici dentystycznej we właściwy sposób:

  1. Włóż nić między dwa zęby.
  2. Powoli umieść nić pod linią dziąseł u podstawy jednego zęba.
  3. Zakręć nić wokół zęba i przesuń ją wzdłuż krawędzi zęba.
  4. Powtórz krok 3 w tej samej przestrzeni między tymi zębami, ale zeskrob nić z sąsiedniego zęba, upewniając się, że dotarła aż do podstawy zęba pod linią dziąseł.
  5. Powtórz kroki od 1 do 4 pomiędzy każdymi dwoma zębami, używając za każdym razem czystego odcinka nici. Zapobiega to przenoszeniu bakterii na sąsiednie zęby.

Właściwa nić dentystyczna

Jeśli Twoje zęby są bardzo blisko siebie lub jeśli masz aparat ortodontyczny, nitkowanie może być nieco trudniejsze. Wypróbuj nić woskowaną, nić szybkoschnącą lub użyj nitki, która została stworzona do obchodzenia zamków aparatu ortodontycznego. Jeśli nić się strzępi, może to oznaczać, że masz problem z zębami lub że masz ubytek. Wizyta u stomatologa może pomóc w określeniu problemu.

Autor

Natalia Wójcik

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować