Jak zdrowa jest Twoja nowa broda?

16 marca 2022
27 listopada 2018

No Shave November. Słyszałeś kiedyś o tej akcji? Jeśli korzystasz z mediów społecznościowych, prawdopodobnie widziałeś ją, a może nawet znasz mężczyznę, który zapuszcza brodę w ramach tej miesięcznej kampanii. W listopadzie mężczyźni decydują się zrezygnować z golenia, aby zwiększyć świadomość, rozpocząć rozmowy i edukować innych w zakresie profilaktyki nowotworowej. Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, zapuścił nową brodę, warto przeczytać dalej.

Czy zarost powoduje próchnicę lub choroby dziąseł?

Z pewnością ucieszy Cię (i prawdopodobnie także Twojego partnera) wiadomość, że badania, według których brody są pełne bakterii, zostały obalone z kilku powodów. Mit ten został zapoczątkowany przez stację informacyjną, a przeprowadzone przez nią badania nie miały charakteru naukowego (na przykład żadnemu mężczyźnie bez brody nie pobrano wymazu z twarzy w celu porównania). Kiedy w Journal of Hospital Infection przeprowadzono rzeczywiste badania naukowe, stwierdzono, że: 1) na ogolonych twarzach znajduje się tyle samo, a w niektórych przypadkach więcej bakterii niż na twarzach z brodą, oraz 2) nie jest to ten sam rodzaj bakterii, który można znaleźć w toaletach, jak twierdzono w wiadomościach.

Mimo to, bakterie są przyczyną ubytków i chorób dziąseł. Zapobieganie tym problemom jest możliwe dzięki odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej, a nie dzięki goleniu brody. Szczotkuj zęby dwa razy dziennie, używaj nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej, żuj gumę bez cukru między posiłkami, kiedy nie możesz szczotkować zębów, i odwiedzaj dentystę co najmniej dwa razy w roku.

Zarost a zdrowie jamy ustnej

Choć uwielbiamy brody, ukrywają one linię szczęki, co utrudnia zauważenie zmian, które mogą wskazywać na potencjalne problemy zdrowotne związane z jamą ustną. Mężczyźni, którzy nie golą się na co dzień, prawdopodobnie nie badają swojego podbródka i linii żuchwy tak często, jak ich rówieśnicy o gładkiej twarzy.

Dlatego też, jeśli należysz do grona naszych brodatych braci, powinieneś poświęcić kilka chwil każdego ranka, aby dokładnie się im przyjrzeć. Zwróć uwagę na wszelkie zmiany w wyglądzie linii żuchwy lub niewyjaśnione przebarwienia. Zaniepokoić powinny również miejsca o niewyjaśnionym odrętwieniu. Jeśli masz jakiekolwiek guzki lub ból w szyi lub szczęce, zawsze powinieneś skontaktować się z lekarzem i/lub dentystą.

Oprócz wskazówek wizualnych należy zwracać uwagę na to, jak szeroko można otworzyć usta. Jeśli zmniejszy się ona drastycznie, należy zachować czujność. Nawet jeśli opuchlizna jest bardzo subtelna, niemożność całkowitego otwarcia ust może być objawem raka jamy ustnej i wskazówką, że nadszedł czas, by udać się do dentysty.

Z brodą czy bez, dobre nawyki dotyczące zdrowia jamy ustnej i regularne kontrole stomatologiczne są kluczem do zachowania zdrowia wszystkich mężczyzn. A my jesteśmy tu po to, by pomóc. Twoi dentyści z PERFECT TEETH chcą mieć pewność, że jesteś tak zdrowy, jak to tylko możliwe. Twój dentysta jest wykwalifikowany w wykrywaniu problemów zdrowotnych jamy ustnej, w tym raka jamy ustnej, co oznacza, że coroczne badania stomatologiczne są ważniejsze niż kiedykolwiek. Już dziś znajdź najbliższego dentystę online.

Reviewed by Castle Rock Dentist, Dr. Matthew Lake z PERFECT TEETH - Castle Rock

Autor

Piotr Kaczmarek

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować