Aparaty ortodontyczne bez tajemnic

17 lutego 2018

Aparat ortodontyczny nie bez przyczyny jest powszechnie uważany za rozwiązanie idealne dla tych osób, które marzą o idealnym zgryzie. Warto się nim zainteresować, nie od dziś wiadomo bowiem, że proste zęby są czymś więcej niż tylko ładnym uśmiechem. Pozwalają też na dbanie z większą łatwością o higienę jamy ustnej, a jednocześnie okazują się sprawdzonym sposobem na przeciwdziałanie próchnicy oraz paradontozie.

Dziś o aparacie ortodontycznym nie mówi się już zresztą jako o konieczności. Jego noszenie to moda, w dodatku moda wyjątkowo zdrowa, bo pozwalająca nie tylko na leczenie wad zgryzu, ale i na radzenie sobie z kompleksami. Aparaty ortodontyczne cieszą się obecnie na tyle dużą popularnością, że z powodzeniem są noszone nie tylko przez dzieci, ale również przez osoby dorosłe. Obecnie ich ogromną rzeszę zwolenników stanowi młodzież, która docenia zwłaszcza ciekawe wizualnie aparaty ze zdobieniami.

Ruchome aparaty ortodontyczne dla dzieci

Proces zastępowania zębów mlecznych stałymi zwykle rozciąga się w czasie, może więc okazać się, że będzie trwać nawet kilka lat. To właśnie w tym okresie zmienia się też kształt dziecięcej żuchwy oraz szczęki. Jeśli rodzicom wydaje się, że zęby mleczne nie rosną prosto, nie powinni tego ignorować, a już na pewno nie wolno im zwlekać z odwiedzeniem dentysty aż do czasu, w którym dziecko doczeka się zębów stałych. Jeśli dziecko nie ukończyło jeszcze dwunastego roku życia, zwykle lekarz sugeruje zastosowanie aparatu zdejmowanego ruchomego.

Ich noszenie przyczynia się do tego, że żeby wychylają się w odpowiednim kierunku, a szczęki rozrastają we właściwy sposób. Nie ma jednego tylko czynnika decydującego o skuteczności tego rodzaju leczenia. Kluczową rolę odgrywa jednak współpraca dziecka oraz jego rodzica z lekarzem. Jeśli rodzice nie dopingują dziecka i nie przywiązują wagi do tego, czy aparat jest przez nie noszony we właściwy sposób, trudno liczyć na to, że korzystanie z niego będzie miało sens. Ważne jest też pilnowanie terminów, w jakich powinny odbywać się wizyty kontrolne, w czasie których lekarz analizuje postępy w leczeniu.

Aparat ortodontyczny dla dzieci

Kiedy założyć aparat ortodontyczny

Aparaty stałe są skuteczniejsze od zdejmowanych, dzieciom można je jednak założyć dopiero wówczas, gdy wyrosną im już wszystkie zęby stałe. Dorośli są w tej szczęśliwszej sytuacji, że ich wiek nie ma już znaczenia. U osób starszych sam aparat może być jednak niewystarczający, często okazuje się bowiem, że z wadą zgryzu mamy do czynienia wówczas, gdy wadliwie zbudowana jest żuchwa lub szczęka.

W takim przypadku założenie aparatu musi zostać poprzedzone interwencją chirurgiczną. Osoby dorosłe muszą też liczyć się z tym, że korekta wady zgryzu będzie poprzedzona działaniami takimi, jak choćby wszczepienie implantów i zabiegi protetyczne. Oczywiście, trudno uniknąć pytania o to, dlaczego właściwie tak często mówi się obecnie o konieczności prostowania zębów.

Po co prostować zęby?

Okazuje się, że powodów jest co najmniej kilka. Jeśli obie szczęki pasują do siebie idealnie, a jednocześnie zęby są równe, poprawia się wygląd twarzy. Jej owal staje się naturalny, poprawia się przy tym również odbiór uśmiech. Proste zęby prowadzą też do eliminacji wielu wad wymowy, jeśli zaś ich pełna korekta nie jest możliwa, zawsze istnieje szansa na to, że staną się one mniej dokuczliwe. Wyprostowane żeby pozwalają też na idealne rozgryzanie jedzenia. Dzięki temu jego trawienie jest mniej problematyczne, pacjent może liczyć na regularne wypróżnienia i dłużej cieszy się dobrym zdrowiem. Same proste zęby oznaczają też mniej pracy dla stomatologa, który jest w stanie z większą łatwością zabezpieczyć je nie tylko przed próchnicą, ale i przed chorobami dziąseł. Prostowanie zębów jest zadaniem na tyle skomplikowanym, że zajmuje się nim specjalny lekarz – ortodonta.

Autor

Natalia Wójcik

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować