Ubytek? Co teraz?

18 lutego 2022

 

Z ponad 3 milionami ubytków diagnozowanych każdego roku w Stanach Zjednoczonych, nie jesteś sam, jeśli ty lub twoje dziecko ma ubytek. Ubytki są powodem numer jeden dzieci opuszczają szkołę i Today.com poinformował, że 90% dorosłych, miał ubytek w pewnym momencie w ich życiu. Jeśli niedawno powiedziano Ci, że masz ubytek, Twoje następne pytanie prawdopodobnie brzmi: "Co teraz?".

Odpowiedź na to pytanie będzie zależeć od ciężkości ubytku. W przypadku wczesnego wykrycia ubytku dentysta będzie chciał wykonać zabieg wypełnienia zęba i przeprowadzić rozmowę na temat różnych rodzajów wypełnień.

Procedura wypełnień stomatologicznych

Wypełniając ząb, stomatolog rozpoczyna od podania środka znieczulającego, który znieczula obszar wokół zęba, aby zmniejszyć lub wyeliminować ból. Stomatolog odizoluje ząb, aby zapobiec zanieczyszczeniu, i utrzyma go w suchości, stosując pewnego rodzaju osłonę lub urządzenie stomatologiczne. Następnie usunie zniszczony obszar zęba za pomocą narzędzia zaprojektowanego specjalnie pod kątem ciężkości ubytku i jego umiejscowienia w jamie ustnej. Może to obejmować użycie lasera, wiertła lub instrumentu do abrazji powietrznej, na którym dentysta został gruntownie przeszkolony.

Po usunięciu próchnicy dentysta przygotuje ząb do założenia wypełnienia, dokładnie go oczyszczając, aby żadne bakterie, próchnica ani resztki nie powodowały problemów w przyszłości. Stomatolog nałoży materiał wypełniający, co może wymagać użycia specjalnego światła w celu jego utwardzenia (więcej informacji na ten temat można znaleźć w części rodzaje wypełnień). W ostatnim etapie procedury wypełniania stomatologicznego lekarz sprawdza zgryz, aby zapewnić jego prawidłowe ułożenie, a następnie poleruje wypełnienie, aby było tak samo gładkie jak pozostałe zęby.

Rodzaje wypełnień

Istnieje szereg różnych materiałów, których dentysta może użyć do wypełnienia ubytku. Poniżej znajduje się lista popularnych rodzajów wypełnień.

Amalgamat (lub srebro)

Ten rodzaj wypełnienia jest stosowany od ponad wieku i składa się z mieszaniny metali w tym rtęci, cyny, miedzi, srebra i cynku. Trwałe i długowieczne, są one są również jedną z najmniej kosztownych opcji wypełnień. Ponieważ mają one ciemny, metaliczny kolor, są łatwo zauważalne, dlatego większość dentystów i pacjentów woli wypełnienie w kolorze zęba.

Ponieważ tego typu wypełnienia zawierają rtęć, znaną substancję toksyczną, pojawiły się obawy dotyczące ich stosowania i związku z wynikającymi z nich chorobami. Jednak ADA (American Dental Association), jak również inne organizacje zajmujące się zdrowiem publicznym, oficjalnie stwierdziły, że brak jest dowodów na to, że wypełnienia amalgamatowe wyrządzają jakąkolwiek szkodę konsumentom. Ilość rtęci jest niewielka, a po zmieszaniu z innymi metalami tworzy stabilny stop, który był bezpiecznie stosowany w milionach zabiegów wypełnień dentystycznych.

Złoto

Złoto od dawna jest jest znane ze swojej wytrzymałości. Podczas gdy złote wypełnienia będą zazwyczaj trwać dłużej niż niż jakakolwiek inna opcja, są one najdroższą opcją. Niektóre z wad, innych niż koszty (i niechęć firm ubezpieczeniowych do płacenia za nie), obejmują ich widoczność i możliwość wystąpienia szoku galwanicznego - zjawiska zjawisko, które powoduje tymczasowy ostry ból, gdy jest umieszczone obok srebrnego wypełnienia lub interakcji śliny. Oba te zjawiska są rzadkie. Jeśli jednak chcesz spędzić mniej czasu na fotelu dentystycznym i nie jesteś przeciwny wydawaniu pieniędzy, złoto jest trwałą opcją.

Kompozyt

Kompozyt jest wykonany z mieszaniny szkła aktywowanego i żywicy akrylowej. Kompozytowe wypełnienia zębów stały się bardziej popularne, ponieważ można je dopasować kolorystycznie do naturalnego zęba, co sprawia, że są bardzo są bardzo niepozorne, zwłaszcza w porównaniu z metalowymi alternatywami, złotem i amalgamatu.

Są one mniej trwałe niż Ich metalowe odpowiedniki, jednak, i mogą odpryskiwać. Jednakże, ponieważ wiążą się one z z zębem, mogą zapewnić wsparcie, którego nie zapewniają inne wypełnienia, i nie nie wymagają zużycia tak dużej części zęba w procedurze wypełnień stomatologicznych.

Porcelana/ ceramika

Wypełnienia porcelanowe również mają zaletę bardziej naturalnego wyglądu, ale są również bardziej kruche niż wypełnienia metalowe i zwykle są droższe. Zazwyczaj wymagają one więcej niż jednej wizyty u dentysty, ponieważ są one często tworzone w laboratorium i a następnie umieszczane na zębie.

Żywica/ szkło jonomerowe

Tego typu wypełnienia są najczęściej stosowane w przypadku małych obszarów próchnicy, np. u dzieci, lub poniżej linii dziąseł. Nie są one umieszczane w miejscach narażonych na żucie lub ekstremalny nacisk, ponieważ są raczej delikatne.

Więcej znajdziesz na: http://astratechdental.pl

Autor

Michał Sowiński

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować