Zarazki: Brudna prawda

5 grudnia 2021

Zaktualizowano: 2/14/2020

Wszyscy jesteśmy przed nimi ostrzegani, ale jak wielu z nas podejmuje wysiłek, aby chronić się przed zarazkami? Nie chcemy być nadopiekuńczy, ale zarazki mogą być bardzo szkodliwe! Oto kilka zabawnych, interesujących sposobów na pokonanie zarazków, nie przesadzając przy tym.

6 najbardziej nieoczekiwanych przystani zarazków

1. Ręczniki kąpielowe

Eksperci wykazali, że dzielenie się ręcznikami kąpielowymi jest sposobem rozprzestrzeniania się wielu infekcji, takich jak zakażenie gronkowcem. Nawet Twoja własna rodzina może przenosić na Ciebie zarazki. Jednym z pomysłów na powstrzymanie rodziny przed dzieleniem się ręcznikami jest oznaczenie ich kolorami! Nadaj każdemu w swojej rodzinie kolor i kup dla każdego z nich zarówno indywidualne ręczniki do rąk, jak i kąpielowe.

2. Klawiatura komputera

Okazało się, że klawiatury są siedliskiem 60 razy więcej zarazków niż deska klozetowa! To jest około 150 razy powyżej zalecanego limitu poziomu zarazków. Aby utrzymać klawiaturę wolną od zarazków, staraj się myć ręce przed i po użyciu komputera, a także trzymaj w pobliżu biurka chusteczki na bazie alkoholu.

3. Pralka

Choć ich głównym zadaniem jest czyszczenie ubrań, w rzeczywistości znajduje się w nich całkiem sporo zarazków. Dzieje się tak głównie z powodu mycia ubrań w zimnej wodzie przez część cyklu. Zimna woda nie usuwa żadnych zarazków. Aby pomóc zabić bakterie na ubraniach, spróbuj wyprać kilka ładunków w gorącej wodzie. Gorąca woda faktycznie "zap" zarazki, pozostawiając ubrania świeże i całkowicie czyste!

4. Telefon komórkowy

Jak wielu z nas rzeczywiście myje ręce przed i po użyciu telefonu komórkowego? Jeśli mamy być szczerzy, niewielu z nas to robi. Z tego powodu wszystko, z czym się stykamy w ciągu dnia, będzie również stykać się z naszym telefonem. Badania pokazują, że telefony komórkowe przenoszą bakterie z żywności, klamek, a nawet zwierząt domowych! Jednym ze sposobów na zmniejszenie liczby bakterii na telefonie komórkowym jest mycie rąk kilka razy w ciągu dnia. Spróbuj użyć mydła z ciepłą wodą i zaśpiewać "Happy Birthday" dwa razy w głowie.

5. Szczoteczka do zębów

Większość ludzi trzyma swoje szczoteczki do zębów w kubku obok zlewu, aby mieć do nich łatwy dostęp. Jednak badania wykazały, że spłukiwanie toalety, gdy szczoteczka do zębów znajduje się w odległości co najmniej 6 stóp od toalety, może spowodować rozprzestrzenienie się zarazków na szczoteczkę. Czy chcesz myć zęby szczoteczką pełną tych zarazków? Zaleca się wymianę szczoteczki do zębów po chorobie, gdy włosie zaczyna się wyginać i widać na nim ślady zużycia lub po 3 miesiącach.

6. Pilot do telewizora

Twój pilot jest uważany za jedno z najbardziej zakażonych zarazkami miejsc zarówno w domu, jak i poza nim. Ile razy zdarzyło Ci się zmieniać kanał podczas jedzenia? To tylko jeden z wielu przykładów różnego pochodzenia bakterii z pilota. Jednym z prostych sposobów na zabicie zarazków na Twoim pilocie jest używanie chusteczek na bazie alkoholu przynajmniej raz w tygodniu.

6 sposobów na ograniczenie ilości zarazków bez popadania w paranoję

Kiedy mamy do czynienia z zarazkami, bardzo łatwo jest przesadzić i wpaść w szał sprzątania. Istnieją jednak proste rzeczy, które możesz zrobić, aby znacznie zmniejszyć liczbę zarazków, na które jesteś narażony w swoim domu.

1. Myj ręce kilka razy dziennie

Mycie przez co najmniej 20 sekund gorącą wodą z mydłem pomoże Ci pozbyć się większości zarazków z rąk, które nabywasz w ciągu dnia.

2. Często odkurzaj swój dom

Odkurzanie zarazków i bakterii jest pomocne, ale tylko wtedy, gdy konsekwentnie zmieniasz worek lub opróżniasz pojemnik. Bez opróżniania pojemnika zarazki, które Twój odkurzacz zbiera z podłogi, mogą się powiększać i wzmacniać. Zapobiegaj temu, opróżniając odkurzacz i regularnie wycierając jego uchwyty.

3. Zdejmij buty przed wejściem do domu

Jeśli to możliwe, zdejmowanie butów i pozostawianie ich na zewnątrz może powstrzymać Cię przed wnoszeniem wszystkich zarazków, które Twoje stopy zebrały w ciągu dnia.

4. Wytrzyj wszystkie krany i klamki w domu

Regularne czyszczenie ich antybakteryjnym roztworem utrzymuje zarazki na minimalnym poziomie i pomaga powstrzymać je przed rozprzestrzenianiem się na innych.

5. Zamykaj pokrywę toalety przed spłukaniem

Ten nawyk może drastycznie zminimalizować liczbę bakterii, które są wypłukiwane w powietrze.

6. Otwórz okna

Otwieranie okien tylko na kilka godzin w tygodniu pozwala świeżemu powietrzu wejść, a zarazkom wyjść.

Zarazki są wszędzie, ale to nie powód, aby wpadać w szał sprzątania! Stosując się do tych prostych sposobów, aby zmniejszyć narażenie na zarazki, możesz sprawić, że Twój dom stanie się bezpieczniejszą przystanią.

Autor

Piotr Kaczmarek

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować