Zdjęcia rentgenowskie w stomatologii są bezpieczne - obiecujemy

11 marca 2022
Listopad 6, 2018

Jedną z najczęstszych czynności wykonywanych podczas rutynowej wizyty u dentysty jest wykonywanie zdjęć rentgenowskich. To właśnie zdjęcia rentgenowskie pozwalają dentyście dokładniej przyjrzeć się ogólnemu stanowi zdrowia zębów, wykryć uszkodzenia i choroby dotykające korzeni i kości jamy ustnej oraz poszukać ewentualnych ubytków - rzeczy, które nie są widoczne podczas rutynowego badania wzrokowego. Brzmi nieźle, prawda? Ale potem okrywamy Cię ciężką kamizelką i prosimy kobiety w ciąży, aby zrezygnowały z prześwietlenia, co wywołuje wiele pytań od naszych pacjentów dotyczących bezpieczeństwa prześwietlenia stomatologicznego. Porozmawiajmy więc o tym!

Promieniowanie 101

Najbardziej niepokojącą częścią prześwietlenia stomatologicznego jest narażenie na promieniowanie. Promieniowanie to przerażający termin, ale w rzeczywistości jesteśmy narażeni na promieniowanie w życiu codziennym, nie tylko podczas wykonywania zdjęć rentgenowskich. Promieniowanie mierzy się w jednostkach zwanych rems. Dawki promieniowania w medycynie są tak małe, że mierzy się je w miliremach, czyli jednej tysięcznej rema. Poniżej podano kilka przykładów dawek promieniowania, na które jesteśmy narażeni w życiu codziennym*:

  • Skanowanie lotniska to 0,001 mremów.
  • Zjedzenie banana to 0,01 mremów.
  • Naturalne promieniowanie w organizmie człowieka wynosi 0,04 mremów.
  • Średni lot z Nowego Jorku do Los Angeles to 4 mremy.
  • Przeciętne prześwietlenie klatki piersiowej to 10 mremów.
  • Średni wynik badania mammograficznego to 40 mremów.
  • Roczna dawka promieniowania kosmicznego dla mieszkańców Denver wynosi 50 mremów.
  • Przeciętna tomografia komputerowa (całego ciała) wynosi 1000 mremów.

Przeciętnie w ciągu roku można się spodziewać narażenia na promieniowanie rzędu 200-360 mremów, co jest wartością znacznie niższą od śmiertelnego poziomu wynoszącego milion mremów.

Bezpieczeństwo rentgenów stomatologicznych

Na jak duże promieniowanie narażeni są pacjenci wykonujący prześwietlenia stomatologiczne? Niewiele - cyfrowe zdjęcie rentgenowskie zębów ma średnią wartość 0,4 mremów, a zdjęcie rentgenowskie zębów na kliszy - 0,6-0,9 mremów. Lot samolotem przez cały kraj naraża człowieka na znacznie większe promieniowanie niż cyfrowe lub filmowe zdjęcia rentgenowskie!

Wprawdzie zdjęcia rentgenowskie zębów narażają pacjentów na niewielką dawkę promieniowania, ale dawka ta jest tak mała, że korzyści przeważają nad szkodliwymi skutkami. Rentgen stomatologiczny dostarcza zespołowi stomatologicznemu bardzo potrzebnych informacji o zębach i dziąsłach, informacji, których nie można zobaczyć gołym okiem. Kiedy przykrywamy Cię kamizelką i prosimy kobiety w ciąży, aby zrezygnowały z prześwietlenia na czas jednej wizyty, to nie dlatego, że zdjęcia rentgenowskie są niebezpieczne, ale po prostu dlatego, abyś w ciągu całego życia był narażony na jak najmniejszą dawkę promieniowania. Tak więc, gdy następnym razem dentysta powie Ci, że czas na zdjęcie rentgenowskie, nie martw się, jest ono naprawdę bezpieczne!

Teraz, gdy lepiej rozumiesz bezpieczeństwo rentgenów stomatologicznych, nie ma już wymówki, by unikać dentysty. Zadzwoń do nas i umów się na następną wizytę kontrolną. Jesteśmy tu po to, by pomóc Ci osiągnąć najlepsze możliwe zdrowie, zaczynając od zdrowia jamy ustnej. Znajdź najbliższego dentystę, aby zadać pytania lub umówić się na wizytę już dziś!

*Dane opracowane na podstawie wielu źródeł, w tym Agencji Ochrony Środowiska, Komisji Nadzoru Jądrowego USA i Amerykańskiego Stowarzyszenia Dentystycznego.

Autor

Piotr Kaczmarek

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować