Jak dbać o implanty stomatologiczne

8 marca 2021

Implanty stomatologiczne są doskonałym rozwiązaniem dla zębów, które są popękane, zniszczone i niezdrowe. Mogą one skutecznie pomóc osobie osiągnąć zdrowy, piękny uśmiech i zapobiec przyszłym problemom stomatologicznym.

Implanty stomatologiczne są zaprojektowane tak, aby funkcjonować jak naturalne zęby i tak jak zęby, są one narażone na choroby dziąseł lub "peri-implantitis" (destrukcyjny proces zapalny, który wpływa na miękkie i twarde tkanki otaczające implanty stomatologiczne).

Główna różnica między zębami naturalnymi a implantami polega na tym, że część implantu, która znajduje się poniżej linii dziąseł, jest wykonana z tytanu, a nie z naturalnego korzenia.

Aby prawidłowo dbać o zęby i implanty stomatologiczne, należy stosować się do poniższych wskazówek:

Pielęgnacja w domu

Implanty stomatologiczne są tak samo podatne na infekcje jak naturalne zęby, ponieważ w miejscu pomiędzy implantem a dziąsłem gromadzi się pokarm i bakterie. Dlatego najlepszym sposobem na ich usunięcie jest regularne nitkowanie i szczotkowanie zębów dwa razy dziennie.

Szczególną uwagę należy zwrócić na czyszczenie tylnych zębów i usuwanie cząstek jedzenia spomiędzy zębów.

Należy unikać regularnego stosowania środków ściernych i szorstkich oraz płukania kwaśnymi płukankami z fluorem. Substancje te mogą zniszczyć materiał ochronny implantu.

Czy implanty stomatologiczne mogą się przebarwić?

Mimo że istnieją środki wybielające, które można bezpiecznie stosować na implantach stomatologicznych, są one podobne do naturalnych zębów i również mogą ulec przebarwieniu. Należy uważać na spożycie kawy i herbaty, a po ich wypiciu dokładnie szczotkować zęby. Palenie tytoniu również może powodować przebarwienia implantów stomatologicznych.

Elektryczna szczoteczka do zębów może być bardziej pomocna w utrzymaniu czystości zębów niż zwykła szczoteczka, ponieważ wibracje lepiej usuwają płytkę nazębną poniżej linii dziąseł. Płyn do płukania ust lub słona woda są również zalecane do eliminowania bakterii na implantach.

Głównym problemem jest uważanie, aby nie porysować tytanowej powierzchni implantu, która znajduje się poniżej linii dziąseł, ponieważ może to czasami spowodować awarię implantu.

Jeśli mają Państwo obawy co do koloru implantów, proponujemy wizytę u stomatologa w celu zapoznania się z opcjami rozjaśnienia. Materiały wiążące i profesjonalne pasty polerskie to inne możliwości korekty przebarwień na implantach.

U dentysty

Regularne czyszczenie i kontrole stomatologiczne są ważne dla zdrowia zębów i implantów. Czyszczenie zębów co najmniej dwa razy w roku jest niezbędne dla zdrowia jamy ustnej, a czasami zaleca się częstsze wizyty, w zależności od potrzeb. Co roku możesz potrzebować zdjęć rentgenowskich, aby sprawdzić stan kości wokół implantów i upewnić się, że wszystko jest zdrowe.

Utrzymanie ogólnie zdrowych dziąseł, zębów i implantów

Dobra higiena jamy ustnej jest niezbędna dla pięknego uśmiechu. Codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów, co najmniej dwa razy dziennie, usuwa większość płytki nazębnej i nagromadzonych bakterii, które powodują problemy z zębami i implantami stomatologicznymi.

Chociaż nitkowanie może wydawać się prostą czynnością, wiele osób pomija je podczas szczotkowania zębów.

Pacjenci często odwiedzają naszą praktykę i pytają o sposoby poprawy ich higieny jamy ustnej, tylko po to, aby usłyszeć, że należy szczotkować i nitkować zęby co najmniej dwa razy dziennie. Możesz znacznie poprawić swój uśmiech z codziennego nitkowania!

Jeśli szczotkujesz zęby bez nitkowania, pozostają na nich cząstki jedzenia, cukier i inne elementy powodujące ubytki. Te szkodliwe składniki są lepiej usuwane za pomocą nici dentystycznej, pozostawiając zęby czyste i zmniejszając ilość bakterii i szkodliwych cząsteczek w jamie ustnej.

Skuteczne nitkowanie

Nie jesteś pewien, czy prawidłowo nitkujesz zęby? Aby uzyskać optymalną skuteczność, postępuj zgodnie z poniższą techniką:

  • Wybierz rodzaj nici dentystycznej, który lubisz.
  • Oderwij 18 centymetrów nici.
  • Owiń końce nici wokół środkowego lub wskazującego palca u każdej ręki.
  • Chwyć nić mocno między kciuk i palec.
  • Delikatnie włóż nić dentystyczną między zęby. Uważaj, aby nie pstryknąć nicią, bo możesz uszkodzić dziąsła.
  • Przesuwaj nić delikatnie tam i z powrotem w kierunku zęba po obu stronach i pod linią dziąseł. Powtórz ten proces pomiędzy wszystkimi górnymi i dolnymi zębami.
  • Pamiętaj, aby przesuwać nić w kierunku tylnej strony zęba, nawet jeśli nie ma za nim żadnego zęba.
  • Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz używać tradycyjnej nici dentystycznej, istnieją urządzenia, które można stosować jako alternatywę, takie jak flossery dentystyczne, wibrujące flossery, które masują dziąsła, lub urządzenia do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Chociaż te urządzenia mogą kosztować więcej niż tradycyjna nić dentystyczna, nitkowanie zębów jest istotnym elementem codziennej rutyny i nie należy go pomijać.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj nici wybierzesz, pamiętaj, aby używać jej codziennie, aby znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób dziąseł, próchnicy zębów i innych problemów związanych z higieną jamy ustnej. Prawidłowe szczotkowanie i nitkowanie może również przedłużyć żywotność Twoich implantów dentystycznych i naturalnych zębów!

Autor

Natalia Wójcik

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować