Jak oddychanie przez usta wpływa na zdrowie zębów?

6 listopada 2021

Określenie "oddychający ustami" było używane jako obraźliwa etykieta nadawana ludziom, którzy przypuszczalnie nie posiadają inteligencji. Dla jasności, chcemy zaznaczyć, że nie to mamy na myśli w tym artykule.

Oto nasza definicja kogoś, kto jest "oddychaczem ust":

Osoba, która, dosłownie, ma tendencję do oddychania przez usta bardziej niż przez nos, z przyzwyczajenia lub innej przyczyny.

Być może zastanawiasz się: "Więc dlaczego oddychanie przez usta jest takie ważne?". Kiedy dana osoba ma tendencję do oddychania przez usta, istnieje wiele czynników, które mogą powodować problemy zdrowotne. Przyjrzymy się przyczynom, objawom i negatywnym skutkom oddychania przez usta, jak również możliwym sposobom leczenia.

1. Przyczyny oddychania przez usta

Chociaż oddychanie przez usta może być dla kogoś niezwykle naturalne, najprawdopodobniej robi to, ponieważ nie może prawidłowo lub wygodnie oddychać przez nos. Oto kilka czynników, które mogą mieć wpływ na sposób, w jaki ktoś oddycha:

    Nienormalnie duże migdałki. Duże lub spuchnięte migdałki mogą powodować niedrożność nosa. Alergie. Alergie, które są spowodowane przez żywność lub otoczenie środowiskowe mogą powiększyć dwa główne organy filtrujące powietrze. Patencja warg. Jest to stan, w którym wargi danej osoby nie zamykają się prawidłowo. Może to być spowodowane złym ułożeniem języka. Niedrożność nosa. Niedrożność nosa to coś, co blokuje przepływ powietrza do lub z nosa. Zapalenie zatok. Kiedy dana osoba ma zapalenie zatok, w zatokach - jamach wokół nosa - dochodzi do stanu zapalnego, co utrudnia oddychanie przez nos. Bezdech senny. Jest to zaburzenie snu, w którym oddech danej osoby wielokrotnie zatrzymuje się i zaczyna podczas odpoczynku.

2. Objawy oddychania przez usta

Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że masz tendencję do oddychania przez usta. A może chcesz sprawdzić, czy Twoje dzieci oddychają przez nos czy przez usta. Jeśli dana osoba regularnie oddycha przez usta, prawdopodobnie wystąpią u niej niektóre z wymienionych poniżej objawów.

    Infekcje dróg oddechowych (zatoki, ucho, przeziębienia itp.) Nieświeży oddech Stłoczone zęby Suche usta Zmęczenie Bóle głowy Swędzenie i suchość gardła Chrapanie (lub posiadanie otwartych ust podczas snu).

Jeśli którykolwiek z tych objawów wydaje się znajomy (u Ciebie lub Twojego dziecka), poświęć trochę czasu na poznanie przyczyny problemu, aby móc go odpowiednio leczyć.

3. Negatywne skutki oddychania przez usta

Faktem jest, że oddychanie przez usta może mieć znacznie poważniejsze skutki, niż mogłoby się wydawać. Jeżeli oddychanie przez usta będzie kontynuowane przez dłuższy czas bez leczenia, mogą pojawić się poważne problemy zdrowotne.

Suchość w ustach

Nikt nie lubi budzić się w środku nocy z rozpaczliwą potrzebą napicia się wody. Poza tym, że suchość w ustach jest niewygodna, może być również przyczyną innych problemów zdrowotnych.

Może wysuszać gardło i dziąsła, powodując ich stan zapalny i podrażnienie. Jeśli nie jest leczona, może powodować choroby dziąseł, które są powiązane z innymi poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak ataki serca, udary i choroby serca.

Suchość w ustach znacznie zmniejsza ilość śliny, która jest podstawowym czynnikiem chroniącym jamę ustną przed szkodliwymi bakteriami, a także neutralizującym kwasy. Przy braku śliny Twoje zęby są o wiele bardziej podatne na próchnicę i inne złe warunki w jamie ustnej.

I wreszcie, suchość w jamie ustnej może prowadzić do przewlekłego nieświeżego oddechu, który jest trudny do wyleczenia - nawet jeśli masz dobre nawyki dentystyczne. Aby leczyć suchość w jamie ustnej, wypróbuj jedną z poniższych opcji.

Hipoksemia

Ciągłe oddychanie przez usta może wpływać na ilość tlenu, która dostaje się do krwiobiegu. Nieprawidłowo niskie stężenie tlenu we krwi to stan zwany hipoksemią.

Niski poziom tlenu jest poważnym problemem, który może powodować wysokie ciśnienie krwi, zmęczenie i bóle głowy.

Niski poziom pH

Poziom pH Twojego ciała jest również znany jako siła wodoru. Skala pH mierzy kwasowość lub zasadowość substancji - zasadniczo jest to miara ilości jonów wodorowych w danej substancji. Poziom pH poniżej 7 jest kwaśny, a wyższy niż 7 jest zasadowy. Oddychanie przez usta powoduje parowanie śliny i wysychanie jamy ustnej. To może obniżyć poziom pH, czyniąc go bardziej kwaśnym. Kwaśne pH może aktywować szkodliwe bakterie, które szkodzą Twoim zębom i powodują korozję. Z drugiej strony, zasady są zasadami i neutralizują działanie kwasów. Potrzebujesz odpowiedniej równowagi obu tych składników, aby zachować zdrowie.

Słaby sen

Oddychanie przez usta jest związane z bezdechem sennym, czyli zaburzeniem snu u dorosłych, które zakłóca oddychanie podczas snu. Jeśli dzieci oddychają przez usta podczas snu, mogą nie wypoczywać dobrze, ponieważ nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu.

Ponieważ nie są one coraz dobrze wypoczęty w nocy, ludzie mogą mieć trudności z koncentracją w ciągu dnia. Dzieci mogą mieć problemy z uwagą w szkole, a ich wyniki mogą się obniżyć.

Deformacje szkieletu lub twarzy

Może to brzmieć jak oszustwo, ale tak nie jest! Nieleczone ciągłe oddychanie przez usta - zwłaszcza u dzieci - może faktycznie zmienić kształt twarzy. Osoby oddychające przez usta przyjmują inną postawę niż osoby, które oddychają przez nos. Ciągłe wdychanie powietrza przez usta może utrudniać rozwój dolnej szczęki, co prowadzi do powstania lekko zahamowanego podbródka. Inne cechy charakterystyczne to wąskie twarze i usta, mniej zdefiniowane kości policzkowe, a nawet krzywe zęby.

4. Leczenie oddychania przez usta

Leczenie oddychania przez usta będzie zależeć od konkretnego stanu, ponieważ istnieje tak wiele różnych przyczyn. Na przykład, jeśli problem wynika z powiększonych zatok, lekarstwem może być wizyta u lekarza. Jeśli problem ma charakter strukturalny, wymagałoby to wiedzy specjalistycznej ortodonty.

Z drugiej strony, jeśli oddychanie przez usta nie jest poważnym schorzeniem w Twoim przypadku, istnieją drobne (być może tymczasowe) rzeczy, które możesz zrobić, aby rozwiązać problem.

    Regularnie uprawiaj ćwiczenia fizyczne Przypominaj sobie (lub dziecku), że należy oddychać przez nos Usuń alergeny z domu Posmaruj dziąsła olejkiem z witaminą E przed snem Siedź lub stój z prawidłową postawą Wypróbuj dzbanek Neti Używaj nawilżacza powietrza Stosuj solankowy spray do nosa

Jeśli nie jesteś pewien, co jest przyczyną oddychania przez usta, umów się na wizytę u dentysty, aby to sprawdzić.

Czy oddychasz przez usta? Jakie rozwiązania sprawdziły się w Twoim przypadku? Pomóż nam dodać je do naszej listy, komentując poniżej.

Autor

Piotr Kaczmarek

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować