Jak lepiej radzić sobie ze stresem w pracy

25 października 2021

 

Powszechnym źródłem stresu może być miejsce pracy. Zajmowanie się obowiązkami, żonglowanie terminami, interakcje ze współpracownikami i przełożonymi... to wszystko ma potencjał do budowania wewnętrznej presji, która z kolei może być szkodliwa dla Twojego zdrowia.

National Institute for Occupational Safety and Health (NIOSH) powiedział: "Stres zawodowy można zdefiniować jako szkodliwe fizyczne i emocjonalne reakcje, które pojawiają się, gdy wymagania pracy nie odpowiadają możliwościom, zasobom lub potrzebom pracownika. Stres związany z pracą może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia, a nawet do obrażeń".

Ponieważ stres może powodować problemy zdrowotne, jeśli jest niewłaściwie traktowany, chcieliśmy nakreślić kilka bezpiecznych sposobów, w jakie ludzie mogą radzić sobie ze stresem w pracy.

1. Przyczyny stresu w pracy

Chociaż może być kilka źródeł stresu w miejscu pracy, poniżej wymieniono kilka głównych źródeł. Wymieniliśmy kilka głównych czynników wywołujących stres w miejscu pracy, jak również kilka innych.

Nadmierne obciążenie pracą

W każdym miejscu pracy występują cykle presji i zwolnień. Często presja może wynikać z nadmiernego obciążenia pracą. Jeśli masz wiele ról do odegrania w pracy, nieustannie komunikujesz się z innymi lub trudno jest Ci wykonać wszystkie zadania w każdym tygodniu, być może jesteś bardziej obciążony pracą, niż jesteś w stanie jej sprostać.

Ogólne obawy związane z pracą

Nawet jeśli uda Ci się wykonać wszystkie zadania w ciągu tygodnia, stres może pochodzić z innych źródeł związanych z Twoją pracą. Może to być strach przed zwolnieniem, niepewność, niska pensja, niewiele możliwości awansu i szybkie zmiany w firmie. Jeśli w Twojej pracy zachodzi wiele zmian lub jeśli nie odczuwasz satysfakcji z pracy, Twój stres może wzrosnąć.

Nieodpowiednie dopasowanie

Może to zabrzmieć dziwnie, ale osoba może być zestresowana, jeśli nie pasuje do wymagań pracy. Oznacza to, że Twoja osobowość lub mocne strony umiejętności mogą nie być spójne z mocnymi stronami potrzebnymi do wykonywania danej pracy. Z tego powodu, może się okazać, że będziesz musiał pracować ciężej niż osoba, która lepiej pasuje do wymagań pracy.

Doskonałym sposobem na zdiagnozowanie, czy pasujesz (lub nie) do wymagań stanowiska, jest rozmowa z konsultantem takim jak Talent Insights, aby lepiej zrozumieć swoje mocne strony i przewody.

Środowisko pracy

Czasami po prostu środowisko, w którym pracujesz może zwiększać niepokój. Możesz odczuwać stres w pracy, jeśli miejsce, w którym pracujesz ma...

  • Hałasująca atmosfera Zła kontrola temperatury Nieodpowiednie oświetlenie Ograniczona wentylacja Słabe środowisko społeczne

Inne powody, dla których możesz doświadczać stresu w miejscu pracy, mogą obejmować

  • Sprzeczne wymagania Dezorientacja w rolach Poczucie bezsilności Redukcje zatrudnienia Napięcie wśród współpracowników Niejasne oczekiwania Nieciekawa praca

Inny wielki sposób znajdować out co może być twój odmianowymi stresorami jest utrzymywać dziennik dokumentujący gdy ty stresujesz się i co robiłeś ciebie stresującym.

2. Oznaki stresu w pracy

Poniżej znajduje się lista rzeczy, które mogą wskazywać na to, że jesteś pod wpływem stresu. Jeśli doświadczasz tych rzeczy, zastanów się, czy jesteś bardziej niespokojny niż zwykle i spróbuj ocenić, co jest przyczyną stresu.

  • Zmęczenie Uczucie niepokoju, drażliwość lub depresja Wysokie ciśnienie krwi Utrata zainteresowania pracą (niskie morale) Napięcie mięśniowe lub bóle głowy Problemy z zasypianiem (bezsenność, zakłócony sen) Wycofanie społeczne Problemy z żołądkiem Problemy z koncentracją lub zapamiętywaniem Słaby system odpornościowy

Jak widać, stres nie jest tylko obciążeniem psychicznym. Jeśli doświadczasz stresu lub niepokoju przez dłuższy okres czasu, może to skutkować problemami zdrowotnymi i społecznymi. Z tego powodu ważne jest, aby dowiedzieć się, jak radzić sobie ze stresem w sposób, który jest korzystny dla zdrowia.

3. Niezdrowe sposoby radzenia sobie ze stresem

Ludzie uciekają się do wielu rzeczy, aby złagodzić stres. Niektóre rzeczy, jednakże, podczas gdy uśmierzają stres tymczasowo, mogą powodować daleko gorsze problemy zdrowotne w przyszłości. Niezdrowe sposoby radzenia sobie ze stresem w pracy obejmują:

  • Picie alkoholu Jedzenie śmieciowego jedzenia Nadmierne wysypianie się Odkładanie na później Palenie papierosów Wycofywanie się od przyjaciół/rodziny

Niedawno przeprowadziliśmy ankietę wśród studentów college'u, pytając ich o opinię na temat ich skłonności do palenia i picia alkoholu. Większość z nich stwierdziła, że zaczęli palić jako sposób na rozładowanie stresu. Możesz zapoznać się z pełnym artykułem tutaj.

Jak lepiej radzić sobie ze stresem w pracy

W pracy: Ustal priorytety i zorganizuj się

Zwykłe stworzenie planu działania poprzez zorganizowanie swoich zadań może zmniejszyć presję, którą odczuwasz. Kiedy jesteś w pracy i czujesz się zestresowany, skorzystaj z kilku poniższych wskazówek:

  • Bądź wcześniej w pracy (jedna rzecz mniej do stresu!) Przerwa projektów na małe zadania Stwórz zrównoważony harmonogram Deleguj swoją pracę Nie angażuj się nadmiernie Planuj częste (krótkie) przerwy Codziennie ustalaj priorytety zadań Porozmawiaj z przełożonym

Po pracy: Zadbaj o siebie

Stres nie znika natychmiast po wyjściu z pracy. Czasami warto zrobić coś, co pozwoli Ci oderwać się od pracy. Oto kilka propozycji sposobów na odprężenie się w domu:

  • Unikaj alkoholu Jedz zdrową żywność Ćwicz Dużo snu Zrelaksuj się przez wieczór (np. obejrzyj film) Porozmawiaj z przyjacielem

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny w ustaleniu, co powoduje Twój niepokój w pracy i jak możesz lepiej radzić sobie ze stresem.

W jaki sposób łagodzisz lub radzisz sobie ze stresem w pracy? Pomóż nam uzupełnić nasze listy, zostawiając komentarz w sekcji poniżej!

Autor

Piotr Kaczmarek

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować