Czy alergie sezonowe mogą mieć wpływ na zęby?

29 grudnia 2021

Zaktualizowano: 1/16/2020

Alergie sezonowe mogą negatywnie wpływać na zdrowie jamy ustnej, powodując ból gardła, suchość w ustach i ból zębów.

Poniżej przyjrzymy się, skąd biorą się alergie, jak wpływają na nasze zęby i co możesz zrobić, aby chronić zdrowie jamy ustnej przed alergiami w tym sezonie.

Skąd się biorą alergie?

Alergeny można znaleźć w wielu miejscach, a każde z nich różni się w zależności od pory roku. Oto krótkie spojrzenie na kilka alergenów, które można znaleźć wiosną, latem, jesienią i zimą.

Jesień Głównym alergenem jesieni jest ambrozja. Inne to: -ciepła pogoda kiedy wilgotność jest wysoka a powietrze suche i wietrzne -pleśń w opadłych jesiennych liściach -alergeny szkolne takie jak pleśń, pył kredowy i zwierzęta domowe w klasie. ZimaOdkąd miesiące zimowe są chłodniejsze, większość ludzi spędza znaczną część swojego czasu wewnątrz, co oznacza, że alergie, których ludzie doświadczają w tym sezonie są wynikiem alergenów znajdujących się w pomieszczeniach. Głównym winowajcą jest kurz domowy. Aby zmniejszyć ilość kurzu, na który jesteś narażony zimą, utrzymuj wilgotność w domu poniżej 55 procent, regularnie odkurzaj (używając filtra HEPA) i używaj odpornych na roztocza pokrowców na poduszki i materace. WiosnaPyłki drzew pojawiają się już w lutym i są dominujące przez cały sezon wiosenny. Drzewa, które często wywołują alergie to: katalpa, wiąz, hikora, oliwka, pekan, jawor i orzech włoski. Alergen ten może powodować takie same objawy jak większość innych wiosennych alergii: łzawienie oczu, kichanie i zatkany nos. Lato Gdy pyłki drzew opadają, trawa i chwasty stają się głównym winowajcą alergii w lecie. Dokładny rodzaj rośliny różni się w zależności od lokalizacji, ale poniżej znajduje się pełna lista chwastów i traw, które mogą powodować alergie w lecie: Chwasty: Ambrozja, Chrabąszcze, Pigwa, Rosyjski oset, Szałwia, Tumaczenie. Trawy: Bermudy, Niebieskie trawy, Sady, Red top, Sweet vernal, Tymotka.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe spojrzenie na alergeny w każdej porze roku, sprawdź przewodnik Everyday Health miesiąc po miesiącu o alergiach.

Jak alergie wpływają na zęby?

Jak wspomniano powyżej, alergie mogą negatywnie wpływać na zęby. Oto trzy problemy zdrowotne jamy ustnej, których możesz doświadczyć w związku z alergiami i ich przyczyny.

Ból zębów

Jeśli kiedykolwiek cierpiałeś na ból zatok spowodowany alergią lub przeziębieniem, dobrze znasz ucisk, jaki powoduje on w policzkach, nosie i głowie. Duże zatoki w twarzy, znane również jako zatoki szczękowe, znajdują się nad ustami, więc kiedy ciśnienie narasta w tych obszarach, może naciskać na korzenie górnych zębów, powodując ból.

Ból gardła

Alergiom i przeziębieniom zwykle towarzyszy katar lub duszność w nosie. W rezultacie, śluz gromadzi się nie tylko w nosie, ale także w jego tylnej części i w gardle. Jest to tzw. kapanie po nosie. Gdy gromadzi się on w gardle, może powodować ból gardła.

Suchość w ustach

Kiedy jesteś chory na alergię lub przeziębienie, oddychanie przez nos jest prawdopodobnie ostatnią rzeczą, jaką jesteś w stanie zrobić. Jedyną alternatywą staje się więc oddychanie przez usta. Oddychanie przez usta może szybko spowodować suchość w jamie ustnej, co z kolei może prowadzić do powstawania ubytków, chorób dziąseł i nieświeżego oddechu.

Poważniejsze problemy

Choć alergie mogą być winowajcą tych problemów ze zdrowiem jamy ustnej, mogą one również stanowić przykrywkę dla poważniejszych problemów stomatologicznych, takich jak choroby dziąseł, próchnica i infekcje. Pamiętaj, aby poinformować swojego dentystę, że cierpisz z powodu alergii i zlecić mu zdiagnozowanie problemu.

7 sposobów na ochronę zdrowia jamy ustnej przed alergiami

Choć informacje te z pewnością warto znać, istnieją pewne sposoby, aby chronić zdrowie jamy ustnej, mając je na uwadze.

    Pij dużo wody. Utrzymywanie nawodnienia może przeciwdziałać skutkom suchości w jamie ustnej i wypłukiwać nadmiar śluzu z nosa i gardła. Kontynuuj nawyki związane z dbaniem o zdrowie jamy ustnej. Szczotkowanie i nitkowanie zębów jest nadal bardzo ważne, nawet gdy jesteś chory. Może to również pomóc w walce z suchością jamy ustnej. Płukanie jamy ustnej słoną wodą. Przygotuj szklankę ciepłej wody i rozpuść w niej trochę soli. Płucz gardło i wypluwaj wodę, aż cała zniknie. Pomoże to wyciągnąć śluz z zatok. Pozostań w domu w czasie największego stężenia pyłków. Zazwyczaj lokalny raport pogodowy zawiera informacje o liczbie pyłków w swoim raporcie. Zwróć szczególną uwagę na to i unikać wychodzenia na zewnątrz w godzinach szczytu pyłków, co jest zwykle późnym rankiem lub w południe. To przyniesie Ci ulgę w alergii. Utrzymuj swoje otwory wentylacyjne w czystości. Szczególnie w miesiącach jesiennych i zimowych, rozważ wyczyszczenie otworów wentylacyjnych i wymianę filtra przed włączeniem ogrzewania. Pomoże to pozbyć się pleśni lub innych alergenów, które dostały się do otworów wentylacyjnych. Odwiedź swojego dentystę. Choć nie chcesz odwiedzać dentysty, gdy masz duszny i katar, jeśli odczuwasz ból zęba, porozmawiaj o tym z dentystą podczas wizyty. Dentysta może pomóc w ustaleniu, czy ból zęba jest związany z alergią, czy nie. Lecz swoje alergie. Najważniejszym i najskuteczniejszym sposobem ochrony zdrowia jamy ustnej jest kontrolowanie i leczenie alergii, aby ograniczyć ich wpływ na stan jamy ustnej. Niektóre opcje obejmują:
    Steroidowe spraye do nosa Leki przeciwhistaminowe Środki znieczulające

Ochrona zdrowia jamy ustnej przed alergiami może po prostu ochronić Cię przed samymi alergenami. Nie pozwól, by niedola sezonowych alergii zniszczyła zdrowie Twojej jamy ustnej.

Znajdź najbliższego stomatologa, który pomoże Ci w leczeniu bólu zębów spowodowanego alergią

Autor

Natalia Wójcik

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować