Jak zadbać o biały uśmiech

6 marca 2018

Wraz z wiekiem przebarwienia pojawiające się na zębach przybierają na sile, ich coraz lepsza widoczność jest jednak również konsekwencją określonych złych nawyków. Co zatem należy zrobić, aby dłużej cieszyć się białym uśmiechem?

Nie wszystko wybielisz

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że choć nasze nawyki mają istotny wpływ na kolor zębów, wcale nie mniej istotne wydają się w tym kontekście geny. Co za tym idzie, nie zawsze wybielanie zębów jest w ogóle możliwe i w pewnych okolicznościach nie zawodzą jedynie profesjonalne metody, na które możemy liczyć jedynie w gabinecie dentysty. Wybielanie nie dotyczy też licówek, wypełnień, mostów oraz koron, które w pewnym momencie mogą zacząć się wyróżniać na tle wybielonych zębów. Niekiedy jedynym rozwiązaniem jest więc wymiana licówek lub koron na takie, które lepiej odpowiadają kolorowi pozostałych zębów.

Nie rób tego sam

Samo wybielanie jest tematem bardzo modnym, nic więc dziwnego, że na forach i blogach nie brakuje porad dotyczących tego, jak wybielić sobie zęby bez niczyjej pomocy. Choć jednak mamy do czynienia z rozwiązaniami, które kuszą, profesjonaliści podchodzą do nich z dużą dozą sceptycyzmu. Owszem, produkty takie, jak soda oczyszczona lub pasta z drewna drzewnego rzeczywiście mają właściwości wybielające, wynikają one jednak przede wszystkim z właściwości ściernych wspomnianych produktów. Tak naprawdę wcale nie wybielają one zębów, ale rozjaśniają je. Niektóre „cudowne środki”, takie, jak choćby kurkuma, mogą mieć zresztą właściwości odwrotne od oczekiwanych, a co za tym idzie ich stosowanie może przyczynić się do tego, że uszkodzimy szkliwo i doprowadzimy do powstania nowych przebarwień.

Spójrz, co masz na talerzu

Jeszcze przed decyzją o radykalnych krokach związanych z wybielaniem zębów, warto zastanowić się nad tym, co jemy, może się bowiem okazać, że właśnie ta informacja pozwoli nam na rozwiązanie problemu z przebarwieniami. Najbardziej przebarwiają barwione sztuczne produkty, w tym napoje gazowane oraz izotoniczne, niebezpieczna jest jednak również kawa, herbata, ciemne warzywa i owoce i wszystko to, co powstaje na ich bazie. Uważać należy nawet na syrop klonowy i ciemne miody, a więc rozwiązania, o których wiadomo, że są naprawdę zdrowe.

Sposób na zdrowe zęby

Oczywiście, nie musimy radykalnie zmieniać jadłospisu, jeśli jednak w naszej diecie znajdują się produkty, które powodują powstawanie przebarwień, wzmocnijmy higienę jamy ustnej. Ciekawym rozwiązaniem jest choćby płukanie zębów wodą zaraz po zjedzeniu któregoś z takich produktów, a także szczotkowanie ich po około pół godzinie od posiłku. Dobrym pomysłem jest też stosowanie gumy do żucia, a w gabinecie dentystycznym – zabiegi profesjonalnej higienizacji.

Zapobiegaj!

Nie da się ukryć, że proces ścierania się szkliwa nasila się wraz z wiekiem. Gdy jest go mało, przebija leżąca pod nim tkanka oraz ta, która znajduje się w obrębie korony. Zębina ma charakterystyczny, żółtawy odcień, nic więc dziwnego, że wraz z wiekiem przebarwienia zębów są coraz bardziej widoczne. Jeśli decydujemy się na profesjonalne wybielanie zębów, nie zapominajmy, że po jego zakończeniu koniecznością staje się tak zwana biała dieta. Polega ona na rezygnacji z barwionych napojów oraz innych dań. Jeśli nie będziemy stosować się do tego zalecenia, musimy liczyć się z tym, że efekty zabiegu nie utrzymają się zbyt długo.

Rzuć papierosy

Jeśli mamy już dość przebarwień na zębach, a jednocześnie palimy papierosy, jest to doskonały pretekst do tego, aby zrezygnować z groźnego dla zdrowia nałogu. Dym papierosowy zawiera nawet cztery tysiące związków chemicznych, nic więc dziwnego, że zęby palacza nie zachwycają. Jeśli pożegnanie z nałogiem jest rudne, stosujmy specjalne pasty dla palaczy.

Autor

Michał Sowiński

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować