Jak skutecznie wybielać zęby?

5 marca 2018

Tylko nieliczni z nas mogą się pochwalić idealnie białymi zębami. Zdecydowana większość zmaga się z problemem przebarwień, choć ten nie zawsze ma te same źródła. Przebarwienia najczęściej są kojarzone z paleniem papierosów i piciem kawy, choć coraz częściej mówi się również o tym, że i genetyka może ponosić część odpowiedzialności za ich powstawanie.

Wybielanie zębów to w związku z tym zabieg, który cieszy się coraz większą popularnością. Nie bez znaczenia wydaje się i to, że jest on coraz bardziej dostępny. Przebarwienia, bez względu na ich przyczynę, potrafią być wyjątkowo nieprzyjemnym doświadczeniem. Osobom postronnym kojarzą się zwykle z niewłaściwą higieną jamy ustnej, choć to nie ona zwykle jest ich powodem. Bardzo często winę za nie ponosi płytka nazębna. Jeśli nie jest ona systematycznie usuwana, twardnieje, potem zaś tworzy się na niej kamień. Z czasem kamień zmienia kolor zębów na żółtym niepokoją przy tym również ciemne obwódki przy dziąsłach, których trudno jest pozbyć się z wykorzystaniem domowych sposobów. W pierwszej kolejności powinniśmy więc zastanowić się nad wizytą u dentysty w celu usunięcia kamienia. Dopiero po kilku dniach po takim zabiegu można zacząć zastanowić się nad tym, jak przywrócić zębom biel.

Domowe wybielanie zębów

Preparaty wybielające do użytku domowego są nie tylko coraz skuteczniejsze, ale i bezpieczne, choć o bezpieczeństwie można mówić w ich przypadku jedynie wówczas, gdy stosuje się do zaleceń znajdujących się na przygotowanej przez producenta ulotce. Nie można jednak mieć nadziei na spektakularne rezultaty. Owszem, zęby staną się nieco jaśniejsze, domowymi sposobami najprawdopodobniej jednak nie pozbędziemy się z nich ani przebarwień, ani plam. Domowe rozjaśnianie zębów wymaga od nas przynajmniej kilku tygodni zaangażowania. Efekt zwykle utrzymuje się od kwartału do pół roku. Najbardziej popularnym rozwiązaniem wydają się w tym kontekście pasty wybielające. Zaleca się mycie nimi zębów przynajmniej dwa razy dziennie, koniecznie po jedzeniu. Często stosuje się je w połączeniu z gumami wybielającymi, które należy żuć w ciągu dnia. Pasta może być też stosowana na zmianę ze zwykłą.

Domowe sposoby na biały uśmiech

Innym rozwiązaniem do użytku domowego są przezroczyste paski. Zwykle są one nasączone żelem o właściwościach wybielających. Naszym zadaniem jest przyklejenie ich możliwie jak najstaranniej do zębów dwa razy w ciągu dnia, a potem pozostawienie ich tam na pół godziny. Już po kilku dniach poprawia bieli staje się widoczna, zabieg powtarza się przy tym co sześć miesięcy, aby utrzymać jego efekt.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest wybielacz w sztyfcie. Stosuje się go już po umyciu zębów, a sama końcówka sztyftu działa niczym flamaster, którym maluje się dokładnie zęby. Zabieg należy wykonywać przed pójściem spać i można mieć pewność, że już po dwóch tygodniach od jego inauguracji będzie można cieszyć się satysfakcjonującymi nas rezultatami. Jeszcze innym rozwiązaniem jest żel dwufazowy. W opakowaniu znajduje się nakładka protetyczna, która powinna być przez nas zanurzona w żelu i codziennie nanoszona na dziesięć minut na kolejne zęby. Już po tygodniu regularnego stosowania widoczne są pierwsze efekty tej metody.

Wybielanie zębów: tu pomoże stomatolog

Jeśli zależy nam na wybielaniu martwych zębów, konieczna będzie wizyta u stomatologa. Zęby martwe dość szybko ciemnieją, co jest szczególnie dobrze widoczne w przypadku tych z nich, które leczyliśmy kanałowo. Na szczęście, nawet w takim przypadku można pomóc. Lekarz zwykle rozpoczyna od upewnienia się, czy ząb jest starannie wyleczony, a korzenie odpowiednio uszczelnione. Potem można już nałożyć środek wybielający i przykryć go specjalnym opatrunkiem. Po tygodniu odbywa się pierwsza kontrola.

Autor

Natalia Wójcik

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować