Nie pomijaj badań stomatologicznych, będąc w ciąży.

15 października 2020

Wiele kobiet unika stomatologa, gdy są w ciąży, mimo że utrzymanie dobrego stanu zdrowia jamy ustnej w tym czasie jest bardzo ważne. Kobiety w ciąży doświadczają zmian hormonalnych, które mogą zwiększać wrażliwość dziąseł i krwawienie z dziąseł, co wpływa na sposób, w jaki dziąsła reagują na drażniące płytki nazębne. Kiedy dochodzi do tego zapalenia dziąseł, potocznie nazywa się je "ciążowym zapaleniem dziąseł". Chociaż jest to niedestrukcyjny rodzaj choroby dziąseł, może prowadzić do poważniejszego "zapalenia przyzębia", jeśli nie jest ono leczone.

Objawy "Ciążowego zapalenia dziąseł" (Pregnancy Gingivitis)

Objawy zapalenia dziąseł są zazwyczaj niewykryte, dopóki nie osiągną stadium zapalenia przyzębia. Objawy zapalenia przyzębia obejmują:

  • Krwawienie z dziąseł
  • Czerwone lub spuchnięte dziąsła
  • Czułe gumy
  • Dziąsła, które ustępują lub oddzielają się od zębów
  • Luźne lub oddzielające się zęby
  • Bóle lub ropa w ustach
  • Uporczywy nieświeży oddech
  • Bolesne żucie

Wraz z niezliczoną ilością problemów powodowanych przez choroby dziąseł wiązało się to również z powodowaniem przedwczesnych porodów i niską masą urodzeniową. Problemom tym można jednak łatwo zapobiec dzięki regularnym wizytom u dentysty. Pamiętaj, że być może będziesz w stanie usunąć płytkę nazębną z zębów w domu, ale tylko dentysta lub higienistka stomatologiczna może usunąć twardy kamień nazębny, który może prowadzić do zapalenia dziąseł lub choroby dziąseł.

Znaczenie zachowania zdrowia jamy ustnej w okresie ciąży

Badania wykazały, że regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów w czasie ciąży może zapobiec przekazywaniu słabego stanu zdrowia jamy ustnej dziecku. Jeśli już masz "ciążowe zapalenie dziąseł", codzienna higiena jamy ustnej będzie kluczowym czynnikiem decydującym o tym, czy choroba dziąseł ustąpi, ulegnie spowolnieniu, czy też pogorszy się przed wizytą u dentysty.

Jeśli ciążowy "odruch żołądkowo-jelitowy" wpływa na Twój regularny harmonogram szczotkowania, oto kilka rozwiązań, które pomogą Ci temu zapobiec:

- Spróbuj innego smaku pasty do zębów
- Użyj szczoteczki do zębów z mniejszą główką
- Powoli szczotkuj zęby
- Skoncentruj się na oddychaniu podczas szczotkowania

Możesz również pomóc w zapobieganiu zapaleniu dziąseł i próchnicy zębów, stosując zbilansowaną dietę oraz ograniczając ilość pokarmów zawierających dodatkowe ilości cukru i tłuszczu. Zbilansowana dieta jest świetna dla Twoich zębów i dziąseł i z pewnością pomoże Twojemu organizmowi, ponieważ będzie on pielęgnował Twoje rosnące dziecko.

Zapobieganie próchnicy powodowanej przez poranną chorobę

Rutynowe badania stomatologiczne są również ważne dla kobiet w ciąży, które cierpią na poranną chorobę. Regularne wymioty zwiększają obecność kwasów w jamie ustnej, które mogą powodować erozję szkliwa zębów. Dobrym pomysłem jest przepłukanie jamy ustnej zwykłą wodą, a następnie odczekaj 20 do 30 minut po wymiotach przed rozpoczęciem szczotkowania. Ponieważ kwas żołądkowy może zmiękczyć szkliwo zębów, energiczne działanie szczoteczki bezpośrednio po wymiotach może jeszcze bardziej uszkodzić zęby.

Kiedy umówić się na wizytę u dentysty

Kiedy umówisz się na wizytę, powinieneś powiedzieć dentyście, czy jesteś w ciąży i omówić informacje na temat poziomu stresu, poronień w przeszłości i zażywanych leków. Najlepiej jest umówić się na wizytę w drugim trymestrze, kiedy jakiekolwiek niezbędne leczenie nie zaszkodzi dziecku w najbardziej krytycznych fazach rozwoju.

Środki ostrożności w okresie ciąży

Jeśli obawiasz się, że zabiegi stomatologiczne, zdjęcia rentgenowskie lub inne zabiegi mogą być potencjalnie szkodliwe dla Twojego dziecka, ponownie zalecam unikanie zabiegów stomatologicznych podczas pierwszego i trzeciego trymestru, gdy wzrost i rozwój dziecka są w szczytowej fazie. Kobiety w ich latach reprodukcyjnych nie powinny mieć żadnych kosmetycznych zabiegów stomatologicznych, takich jak implanty dentystyczne lub licówki porcelanowe, jeśli są one, lub planują, zajście w ciążę.

Autor

Natalia Wójcik

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować