Czyste usta dla ogólnego zdrowia

2 lutego 2021

Powszechnie wiadomo, że utrzymywanie czystości jamy ustnej jest ważne dla zdrowia jamy ustnej, ale wiele osób nie wie, że zdrowie jamy ustnej jest bezpośrednio związane z ogólnym stanem zdrowia. Wiele problemów zdrowotnych ma swoje źródło w jamie ustnej, a następnie rozprzestrzenia się lub przyczynia do problemów w innych częściach ciała. Tak więc, praktykując dobre nawyki i unikając złych, aby zachować zdrowie jamy ustnej, w rzeczywistości utrzymujesz w zdrowiu również resztę swojego ciała.

Zapobieganie problemom zdrowotnym wynikającym z chorób

Właściwa higiena jamy ustnej pomoże zapobiec chorobom jamy ustnej, co wyeliminuje ryzyko, że choroby te spowodują inne problemy zdrowotne. Jedno z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Teksasie wykazało, że zły stan zdrowia jamy ustnej był czynnikiem ryzyka zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Wykazano, że wirus HPV jest przyczyną od 40 do 80 procent przypadków raka jamy ustnej. Wiadomo, że choroby dziąseł zwiększają ryzyko wystąpienia wielu dolegliwości; 40 procent bakterii znajdujących się w tętnicach pacjentów z udarem pochodzi z jamy ustnej, a bakterie z jamy ustnej mogą łączyć się z płytkami krwi i prowadzić do zakrzepów, chorób serca i zawału. Osoby cierpiące na choroby dziąseł mają również zwiększone ryzyko wystąpienia wysokiego poziomu cukru we krwi oraz przewlekłej choroby płuc. Utrzymanie właściwego reżimu pielęgnacji jamy ustnej pozwoli Ci utrzymać jamę ustną w czystości i pomoże zapobiec sytuacji, w której bakterie w jamie ustnej będą powodować problemy w pozostałych częściach Twojego ciała. Co zaskakujące, dbanie o jamę ustną może również pomóc Ci w osiągnięciu celu, jakim jest utrata wagi.

Zdrowa waga

Pragnienie posiadania zdrowej jamy ustnej może pomóc w osiągnięciu i utrzymaniu zdrowej wagi, motywując Cię do dokonywania dobrych wyborów żywieniowych w trosce o zęby i zapobiegając bezmyślnemu podjadaniu. Ludzie często starają się unikać słodzonych pokarmów, takich jak napoje gazowane i słodycze, kiedy próbują schudnąć, ale może to być trudne. Zapobieganie niszczeniu zębów przez cukier może stanowić dodatkową zachętę do trzymania się z dala od tych szkodliwych produktów i wybierania w zamian obfitych, świeżych pokarmów. Sprawdź mój poprzedni blog, aby uzyskać więcej informacji na temat tego, jak cukier szkodzi zębom. Małe zmiany w stylu życia, takie jak częstsze szczotkowanie zębów, mogą również pomóc Ci schudnąć. Jeśli myjesz zęby po każdym posiłku, miętowy smak pasty pozostawiony w ustach nie łączy się dobrze z większością pokarmów, co powstrzymuje Cię przed powrotem po kolejną porcję. To świeże, czyste uczucie w ustach po szczotkowaniu (nie zapominaj o nitkowaniu!) może również powstrzymać Cię przed zanieczyszczeniem jamy ustnej niepotrzebną przekąską.

Autor

Piotr Kaczmarek

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować