Tworzenie zdrowej rutyny powrotu do szkoły dla Twoich dzieci

15 października 2021

Zaktualizowano: 12/31/19

Lato sprawia, że wiele rodzin wypada z rytmu zdrowego odżywiania. Podczas gdy dzieci są poza szkołą, wyjeżdżacie na rodzinne wakacje, zostajecie więcej w domu i prawdopodobnie jecie trochę za dużo lodów!

Tutaj, w 1Dental, mamy wiele rodzin z małymi dziećmi, więc zrobiliśmy tę listę wskazówek, jak wrócić do biegu i stworzyć zdrową rutynę powrotu do szkoły dla swoich dzieci.

1. Dbaj o odpowiednią ilość snu

Ta wskazówka dotycząca powrotu do szkoły dotyczy zarówno Ciebie, jak i Twoich dzieci! Przygotowanie do dobrego poranka zaczyna się już poprzedniego wieczoru.

Większość dzieci i nastolatków potrzebuje od 7 do 9 godzin snu - i naprawdę, jest to świetna ilość również dla Ciebie - ale małe dzieci potrzebują jeszcze więcej. Tutaj znajdziesz przydatne źródło informacji, które pomoże Ci dowiedzieć się, ile godzin snu potrzebują Twoje dzieci w każdym wieku.

Kolejna wskazówka dotycząca snu: Zrób z każdej sypialni "strefę wolną od ekranu". Niebieskie światło wpływa na zdolność każdego do uzyskania dobrego snu, zwłaszcza dzieci.

Zalecenie "więcej snu" to jedna rzecz - ale jak zresetować wewnętrzne zegary dzieci, kiedy ty byłeś lax o harmonogramach snu przez całe lato?

2. Bądźcie razem aktywni

Jednym ze sposobów, aby pomóc dzieciom więcej spać jest wyładowanie energii jako rodzina! Oto kilka świetnych pomysłów na włączenie naturalnego ruchu do rodzinnego rozkładu dnia:

Ogrodnictwo

Ta rodzinna aktywność ma dodatkową zaletę - uczy dzieci lubić warzywa! Dzieci są bardziej prawdopodobne, że będą podekscytowane, gdy spróbują czegoś, na co pracowały i co pomogły wyhodować własnymi rękami. Oto kilka pomysłów na warzywa, które możesz uprawiać razem z dziećmi.

Jazda na rowerze

Niezależnie od tego, czy każdy z was wskoczy na rower, czy też macie kilka wspólnych rowerów, wspólna rodzinna jazda na rowerze to świetny sposób na aktywność i zabawę!

Spacer z psem

Skoro i tak musisz wyprowadzać psa na spacer, dlaczego nie zrobić tego wspólnie z rodziną? Innym pomysłem jest pójście razem do lokalnego parku dla psów.

Wspólna rodzinna aktywność fizyczna ma również dodatkowy efekt w postaci ograniczenia czasu, jaki dzieci spędzają przed ekranem - a będą się przy tym tak dobrze bawić, że prawie tego nie zauważą.

Wskazówka dotycząca ćwiczeń: Ćwiczenia powinny być wykonywane albo rano, albo zaraz po tym, jak dzieci wyjdą ze szkoły. Twoje dzieci potrzebują czasu na uspokojenie się przed snem, więc ćwiczenia nie zakłócają ich snu.

3. Przygotowuj zdrowe posiłki

Kolejną ważną częścią zdrowej rutyny szkolnej (nie wspominając o dbaniu o zęby dzieci i zapobieganiu ubytkom) jest właściwe odżywianie się. Dobre odżywianie pomaga dzieciom lepiej zwracać uwagę w klasie, lepiej spać i rzadziej chorować.

Nie zawsze łatwo jest włożyć więcej warzyw do lunch boxa Twojego dziecka, ale oto kilka pomysłów, które mogą pomóc:

    Przemyć je do smoothies! Jarmuż i szpinak łatwo się mieszają i nie mają zbyt wiele smaku - zwłaszcza w połączeniu z mocnymi smakami, takimi jak banan czy masło orzechowe. Zrób zdrowy wegetariański dip i przedstaw warzywa w zabawny, nadający się do przekąszenia sposób (bento box, mrówki na patyku i słodkie warzywne zwierzątka to tylko kilka przykładów). Dodawaj więcej warzyw do swoich zup. Szczególnie jeśli są one posiekane na małe kawałki i zmieszane z innymi rzeczami, takimi jak mięso i ziemniaki, twoje dzieci mogą nawet nie zauważyć, że tam są!

4. Zaplanuj wizyty u dentysty na cały rok

Jeśli próbowałeś zadzwonić do dentysty ostatnio, może zauważyłeś, że czas back-to-school jest jednym z najtrudniejszych czasów, aby dostać się na wizytę! Konkurujesz z wszystkimi innymi rodzicami.

Zamiast tego, dlaczego nie umówić się na wszystkie wizyty z wyprzedzeniem w ciągu roku? Znajdź w swojej okolicy dentystę, który ma elastyczne godziny pracy, więc Twoje dzieci nie muszą nawet opuszczać szkoły. Wielu dentystów ma teraz sobotnie i wieczorne godziny pracy.

Zacznij prowadzić arkusz Excel lub kalendarz Google z każdym z corocznych spotkań, których potrzebują Twoje dzieci - kontrola u lekarza, czyszczenie u dentysty i cokolwiek innego, czego mogą wymagać - i idź naprzód i zaplanuj każde spotkanie z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Próchnica zębów jest najczęstszą chorobą przewlekłą u dzieci, więc coroczne kontrole stomatologiczne nie są czymś, na co możesz sobie pozwolić, aby twoje dzieci przegapiły.

5. Nawadnianie organizmu nawykiem

W miarę możliwości staraj się ograniczyć do minimum słodkie napoje gazowane i inne napoje w swoim gospodarstwie domowym, a woda niech będzie napojem z wyboru całej rodziny. Daj dobry przykład swoim dzieciom, samemu pijąc dużo wody!

Spraw, by picie wody stało się dla dzieci zabawą. Oto kilka świetnych sposobów, aby to zrobić:

    Dodaj do niej owoce Zamroź jagody w foremkach do kostek lodu. Stosuj metodę "Kiedy...potem": "Kiedy skończysz pić ten duży kubek wody, wtedy możesz iść się bawić" lub coś podobnego. Wprowadź rodzinną zasadę, że kiedy jecie poza domem, każdy z was musi dostać szklankę wody oprócz (lub zamiast) innego napoju i wypić co najmniej połowę tej szklanki.

6. Przygotuj się na noc przed

W budowaniu zdrowych nawyków szkolnych, jednym ze sposobów, aby poranki w szkole były mniej stresujące, jest zrobienie jak najwięcej rzeczy w nocy. Zaangażuj swoje dzieci w przygotowania! Zmniejsz swoje własne obciążenia, dając dzieciom większą swobodę i odpowiedzialność.

    Pozwól dzieciom pomóc w wyborze lunchu Daj im wybór i pozwól złożyć ich własne bento box lub pudełko na lunch Wybieraj stroje dzień wcześniej i daj dzieciom jak najwięcej możliwości wyboru. Miej zorganizowaną "półkę szkolną" z plecakiem, zeszytami i wszystkim innym, czego mogą potrzebować

7. Stwórz listę kontrolną zdrowych nawyków

Wielu rodziców robi dla swoich maluchów tabelę porannych/wieczornych rutynowych czynności. Jest to zabawny sposób zachęcania do zdrowych nawyków i rozwijania odpowiedzialności u swoich dzieci!

Możesz użyć naklejek, markerów suchościeralnych lub rzepów, aby sprawdzić pozycje na wykresie, kiedy wykonają każdą czynność.

Twoja lista kontrolna zdrowych nawyków może zawierać:

    Szczotkowanie zębów Mycie twarzy Czesanie włosów Podnoszenie zabawek Branie kąpieli Zrobienie obiadu

I wszystko inne, co ma sens dla Ciebie i Twojego dziecka.

Kształtowanie zdrowej rutyny powrotu do szkoły

Czas powrotu do szkoły nie musi być stresujący; może być dla Twoich dzieci świetną zabawą i może pomóc im w rozwoju, ponieważ uczą się odpowiedzialności! Możesz spróbować skupić się na każdym z tych nawyków po kolei i stopniowo dodawać jeden do drugiego w miarę ich opanowywania w tygodniach poprzedzających powrót do szkoły.

Inne pomocne materiały:

Jak nawyki zdrowotne w rodzinie wpływają na twoje dzieci

Jak lepiej radzić sobie ze stresem jako rodzic?

Nawyki dentystyczne, których nigdy nie należy pomijać

Autor

Michał Sowiński

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować