Zdrowie jamy ustnej dla ogólnego stanu zdrowia

20 kwietnia 2021

Jeśli jesteś jak większość ludzi, prawdopodobnie myślisz, że szczotkowanie i nitkowanie zębów służy jedynie utrzymaniu zdrowych i pięknych białek. Czy wiesz jednak, że zdrowie Twojej jamy ustnej może mieć wpływ na zdrowie reszty Twojego ciała? Twoje usta są wejściem do Twojego ciała, więc problemy w jamie ustnej mogą łatwo umożliwić bakteriom i innym szkodliwym zarazkom przedostanie się do Twojego ciała i spowodowanie problemów. Tak więc, podczas gdy prawidłowa higiena jamy ustnej może pomóc w utrzymaniu zdrowego ciała, brak dbałości o zęby może mieć negatywne skutki dla całego organizmu.

Problemy z jamą ustną powszechnie prowadzą do problemów związanych z następującymi układami organizmu:

  • Serce
  • Mózg
  • Kości
  • Ciśnienie krwi

Choroba dziąseł a choroby organizmu

mycie zębów

Rozwój bakterii w jamie ustnej w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej prowadzi zazwyczaj do zapalenia dziąseł (gingivitis), które często prowadzi do choroby dziąseł, ponieważ bakterie zawarte w płytce nazębnej gromadzą się. Choroba dziąseł, znana również jako choroba przyzębia (paradontoza), jest przewlekłym stanem zapalnym, który może mieć szkodliwy wpływ na organizm. Zapalenie dziąseł i choroby dziąseł umożliwiają bakteriom przedostanie się do krwiobiegu i prowadzą do stanów zapalnych i chorób w organizmie. Choroby dziąseł są związane z wieloma problemami i chorobami, w tym chorobami serca, układu oddechowego, osteoporozą, reumatoidalnym zapaleniem stawów, przedwczesnym porodem i cukrzycą. Cukrzyca ma również wzajemny związek z chorobami dziąseł; leczenie cukrzycy poprawia stan jamy ustnej, a leczenie chorób dziąseł zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę.

Dobre praktyki higieny jamy ustnej

Aby zapobiec złemu stanowi zdrowia jamy ustnej i negatywnym skutkom, jakie może on mieć na organizm, ważne jest, aby praktykować właściwą higienę jamy ustnej. Powinieneś szczotkować zęby dwa razy dziennie i używać nici dentystycznej przynajmniej raz dziennie, najlepiej przed snem, a także odwiedzać dentystę w celu regularnego czyszczenia i badań kontrolnych. Wiele korzyści przynosi również żucie gumy bez cukru przez 20 minut po jedzeniu i piciu.

Autor

Natalia Wójcik

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować